dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - oblacno
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
25°C
S rýčem do lesa: Kvůli medvědímu česneku narazíte na bezohledné podnikavce i v okolí Prahy
Takto to nyní vypadá v některých lesích východně od Prahy. Vyrýt, zasadit do květináčů, naložit do bedýnek a někde rychle prodat. Lidé si za zdravé věci připlatí, výdělek zaručen. Foto: JP

S rýčem do lesa: Kvůli medvědímu česneku narazíte na bezohledné podnikavce i v okolí Prahy

Medvědí česnek získává každým rokem na popularitě. Narazíte na něj v obchodech a zvyšuje se i jeho nabídka na farmářských trzích. Lidé si pro něj chodí také do lesů, nebo v Praze třeba do Divoké Šárky. Najdou se ovšem bohužel i tací, kteří vidí v oblíbenosti této zdravé rostliny vidinu rychlého zisku a v lesích se chovají k přírodě dost bezohledně.

Na sběr medvědího česneku je nyní ideální doba. Plochy, kde roste, jsou pokryty jeho zelenými listy, které jsou vhodné ke konzumaci. Lze je jíst přímo nebo z nich připravovat pesto, pomazánku a jiné pochoutky. Už brzy divoká rostlina vykvete, zdravých látek v listech výrazně ubude. Později se česnek stáhne zpět do cibule a z lesa zase do příštího jara „zmizí“.

S plundrováním chráněných porostů kvůli tomuto elixíru zdraví mají třeba v rezervacích na Olomoucku problém už roky. S tím, jak roste obliba česneku, vyráží do lesů čím dál tím více lidí. V okolí Prahy roste česnek hojně třeba v lokalitách kolem Labe, kam se lze dostat za pár desítek minut. Kde to není výslovně zakázáno, lze česnek sbírat.

Bohužel i zde se objevují podnikavci, kteří pomocí rýčů nešetrně vyndávají ze země rostliny a zasazují je do květináčů. Tyto „sazenice“ pak dávají do bedýnek, odváží auty a zpeněžují bůhvíkde. Kšeft je to asi velmi výnosný, vždyť takto pár zasazených rostlinek medvědího česneku v jednom květináči se třeba v Praze prodává za 60 až 100 korun.

V Praze se vyráží na medvědí česnek do Divoké Šárky. „Chodí sem docela dost lidí, v lánech česneku jsou vyšlapané cestičky, ale na lidi s rýči jsem tady naštěstí zatím nenarazil," řekl sběrač Dan, který medvědí česnek chodí sbírat už roky.

medvedi-cesnek-plundrovani-1

medvedi-cesnek-plundrovani-2

medvedi-cesnek-plundrovani-3

medvedi-cesnek-plundrovani-4

medvedi-cesnek-plundrovani-5

medvedi-cesnek-plundrovani-9

medvedi-cesnek-plundrovani-6

medvedi-cesnek-plundrovani-7

medvedi-cesnek-plundrovani-8


Pražský inovační institut má nového ředitele

Dnes v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

Včera v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

Včera v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Na přepážkách osobních dokladů a evidence obyvatel Prahy 13 dojde k omezení služeb

30. června 2020 v 15:15

V pátek 3. července bude omezen provoz na přepážkách odboru osobních dokladů a evidence obyvatel radnice Prahy 13.

Další články
Nahoru