dnes
Pátek - zatazeno
6°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
9°C
S rýčem do lesa: Kvůli medvědímu česneku narazíte na bezohledné podnikavce i v okolí Prahy
Takto to nyní vypadá v některých lesích východně od Prahy. Vyrýt, zasadit do květináčů, naložit do bedýnek a někde rychle prodat. Lidé si za zdravé věci připlatí, výdělek zaručen. Foto: JP

S rýčem do lesa: Kvůli medvědímu česneku narazíte na bezohledné podnikavce i v okolí Prahy

Medvědí česnek získává každým rokem na popularitě. Narazíte na něj v obchodech a zvyšuje se i jeho nabídka na farmářských trzích. Lidé si pro něj chodí také do lesů, nebo v Praze třeba do Divoké Šárky. Najdou se ovšem bohužel i tací, kteří vidí v oblíbenosti této zdravé rostliny vidinu rychlého zisku a v lesích se chovají k přírodě dost bezohledně.

Na sběr medvědího česneku je nyní ideální doba. Plochy, kde roste, jsou pokryty jeho zelenými listy, které jsou vhodné ke konzumaci. Lze je jíst přímo nebo z nich připravovat pesto, pomazánku a jiné pochoutky. Už brzy divoká rostlina vykvete, zdravých látek v listech výrazně ubude. Později se česnek stáhne zpět do cibule a z lesa zase do příštího jara „zmizí“.

S plundrováním chráněných porostů kvůli tomuto elixíru zdraví mají třeba v rezervacích na Olomoucku problém už roky. S tím, jak roste obliba česneku, vyráží do lesů čím dál tím více lidí. V okolí Prahy roste česnek hojně třeba v lokalitách kolem Labe, kam se lze dostat za pár desítek minut. Kde to není výslovně zakázáno, lze česnek sbírat.

Bohužel i zde se objevují podnikavci, kteří pomocí rýčů nešetrně vyndávají ze země rostliny a zasazují je do květináčů. Tyto „sazenice“ pak dávají do bedýnek, odváží auty a zpeněžují bůhvíkde. Kšeft je to asi velmi výnosný, vždyť takto pár zasazených rostlinek medvědího česneku v jednom květináči se třeba v Praze prodává za 60 až 100 korun.

V Praze se vyráží na medvědí česnek do Divoké Šárky. „Chodí sem docela dost lidí, v lánech česneku jsou vyšlapané cestičky, ale na lidi s rýči jsem tady naštěstí zatím nenarazil," řekl sběrač Dan, který medvědí česnek chodí sbírat už roky.

medvedi-cesnek-plundrovani-1

medvedi-cesnek-plundrovani-2

medvedi-cesnek-plundrovani-3

medvedi-cesnek-plundrovani-4

medvedi-cesnek-plundrovani-5

medvedi-cesnek-plundrovani-9

medvedi-cesnek-plundrovani-6

medvedi-cesnek-plundrovani-7

medvedi-cesnek-plundrovani-8


Praha 15: V KC Varta se koná 8. zasedání zastupitelstva

Dnes v 09:26

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 15 se koná 4. března od 17 hodin

Praha 15: Beseda o nové výstavbě

Včera v 09:11

Praha 15 zve občany na besedu. Ve středu 11. března bude od 17 hodin na programu téma nové výstavby v městské části.

Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

26. února 2020 v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Další články
Nahoru