Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
S rýčem do lesa: Kvůli medvědímu česneku narazíte na bezohledné podnikavce i v okolí Prahy
Takto to nyní vypadá v některých lesích východně od Prahy. Vyrýt, zasadit do květináčů, naložit do bedýnek a někde rychle prodat. Lidé si za zdravé věci připlatí, výdělek zaručen. Foto: JP

S rýčem do lesa: Kvůli medvědímu česneku narazíte na bezohledné podnikavce i v okolí Prahy

Medvědí česnek získává každým rokem na popularitě. Narazíte na něj v obchodech a zvyšuje se i jeho nabídka na farmářských trzích. Lidé si pro něj chodí také do lesů, nebo v Praze třeba do Divoké Šárky. Najdou se ovšem bohužel i tací, kteří vidí v oblíbenosti této zdravé rostliny vidinu rychlého zisku a v lesích se chovají k přírodě dost bezohledně.

Na sběr medvědího česneku je nyní ideální doba. Plochy, kde roste, jsou pokryty jeho zelenými listy, které jsou vhodné ke konzumaci. Lze je jíst přímo nebo z nich připravovat pesto, pomazánku a jiné pochoutky. Už brzy divoká rostlina vykvete, zdravých látek v listech výrazně ubude. Později se česnek stáhne zpět do cibule a z lesa zase do příštího jara „zmizí“.

S plundrováním chráněných porostů kvůli tomuto elixíru zdraví mají třeba v rezervacích na Olomoucku problém už roky. S tím, jak roste obliba česneku, vyráží do lesů čím dál tím více lidí. V okolí Prahy roste česnek hojně třeba v lokalitách kolem Labe, kam se lze dostat za pár desítek minut. Kde to není výslovně zakázáno, lze česnek sbírat.

Bohužel i zde se objevují podnikavci, kteří pomocí rýčů nešetrně vyndávají ze země rostliny a zasazují je do květináčů. Tyto „sazenice“ pak dávají do bedýnek, odváží auty a zpeněžují bůhvíkde. Kšeft je to asi velmi výnosný, vždyť takto pár zasazených rostlinek medvědího česneku v jednom květináči se třeba v Praze prodává za 60 až 100 korun.

V Praze se vyráží na medvědí česnek do Divoké Šárky. „Chodí sem docela dost lidí, v lánech česneku jsou vyšlapané cestičky, ale na lidi s rýči jsem tady naštěstí zatím nenarazil," řekl sběrač Dan, který medvědí česnek chodí sbírat už roky.

medvedi-cesnek-plundrovani-1

medvedi-cesnek-plundrovani-2

medvedi-cesnek-plundrovani-3

medvedi-cesnek-plundrovani-4

medvedi-cesnek-plundrovani-5

medvedi-cesnek-plundrovani-9

medvedi-cesnek-plundrovani-6

medvedi-cesnek-plundrovani-7

medvedi-cesnek-plundrovani-8


Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

Včera ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

Včera ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

Včera v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

13. června 2021 v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Další články
Nahoru