dnes
Středa - oblacno
4°C
zítra
Čtvrtek - jasno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
S rozpočtovým provizoriem začne v roce 2017 hospodařit řada radnic velkých městských částí
Asi poslední letošní jednání zastupitelstva Prahy 10 ve čtvrtek 1. prosince o rozpočtu na příští rok nejednalo. Foto: PP

S rozpočtovým provizoriem začne v roce 2017 hospodařit řada radnic velkých městských částí

Nejméně osm velkých městských částí Prahy z 22 začne rok 2017 v rozpočtovém provizoriu. ČTK to zjistila dotazem na jednotlivé radnice. Některé se nechtěly spolehnout na to, že bude návrh rozpočtu hlavního města schválený už do konce roku, jiné ho zatím neprojednaly v koalici. Praha dokument, od nějž se odvíjí výše příspěvků městským částem, přijala už koncem listopadu.

Městské části dostanou od Prahy dohromady 4,24 miliardy korun, což je asi o 1,683 miliardy více než letos. Mimo jiné dostanou vyšší částku na jednoho žáka – ze současných 1360 korun se zvýší na 2000 korun. Na jednoho obyvatele radnice dostávají 2900 korun, do loňského roku to bylo 2500 korun.

Některé městské části se nechtěly spolehnout na to, že rozpočet metropole projde v navrženém znění. „Protože dopředu nevíme, kdy a zda vůbec hlavní město schválí rozpočet a tedy i výši příjmů městské části, předkládáme zastupitelstvu rozpočet až na prvním zasedání v daném roce," řekl ČTK místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS). To by mělo být v únoru.

Podobně s rozpočtovým provizoriem do ledna počítá Praha 5, která ho schválila dva dny před hlasováním o rozpočtu na magistrátu. Také Praha 7 chce rozpočet přijmout v lednu. Do března bude s jednou dvanáctinou letošního rozpočtu na měsíc, jak stanoví pravidla rozpočtového provizoria, hospodařit i Praha 9, Praha 12 či Praha 15.

Do nového roku s provizoriem vstoupí také Praha 10, tam zatím není jasné, kdy půjde rozpočet na jednání zastupitelstva. Podle starosty Prahy 8 Matěje Fichtnera (ANO) nestihne nejspíš rozpočet schválit ani Praha 8. „Důvodem je to, že se rozpočet nestihne projednat v koalici," sdělil ČTK.

Ostatní velké městské části, tedy Praha 1 až Praha 22, mají do konce roku ještě naplánované jednání zastupitelstva, které by mohlo rozpočet pro příští rok schválit.

Hlavní město Praha bude v příštím roce hospodařit s výdaji 62,2 miliardy a příjmy 47,2 miliardy Kč. Rozdíl město dorovná například ze státních příspěvků, které dostává během roku mimo jiné v oblasti školství. Návrh rozpočtu dnes schválili pražští zastupitelé. Na investice má jít přes 15 miliard, což je o asi dvě miliardy více než letos.

V rozpočtu pro rok 2016 město počítalo s příjmy 43,6 miliardy a výdaji 58,7 miliardy korun. V prvním pololetí město hospodařilo s přebytkem 7,3 miliardy.


Další články
Nahoru