Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

S příběhem Pavla Töpfera vybojovali zlatou medaili žáci základní školy v Praze 2

Jak úspěšně prezentovat projekt před publikem, jak si rozdělit práci v týmu a vybrat to, co by mohlo publikum nejvíce zaujmout. To si vyzkoušeli účastníci soutěže v projektu Post Bellum – Příběhy našich sousedů. Finálové prezentace žákovských týmů zazněly v ZUŠ Ilji Hurníka a první tři příčky obsadili žákovské týmy ze základních škol v Praze 2.

S příběhem Pavla Töpfera vybojoval pomyslnou zlatou medaili tým ze základní školy v Resslově ulici pod vedením Lucie Tancibudkové. Životní osudy Pavla Töpfera, bratra slavného herce a ředitele Divadla na Vinohradech Tomáše, zaujal žáky hlavně svojí rozmanitostí.

„Pan Töpfer nám s humorem vyprávěl, jak se nestal fotbalistou ani hudebníkem, přestože rodiče usilovali, aby hrál zprvu na klavír a pak na housle, a v neposlední řadě odmítl i hereckou profesi. A tak se vyučil kuchařem. Po roce 1989 v restituci získal dům, v němž se nachází restaurace U Kalicha. A jak říkal, celý svět pak chodil za ním,“ popsal Michal Janoušek ze ZŠ Resslova, který příběh o Pavlu Töpferovi zpracovával.

Ocenění vítěznému školnímu týmu předala radní Prahy 2 Renáta Kašická. „Chtěla bych poděkovat učitelům dějepisu, kteří žáky provázeli a pomáhali jim příběhy zpracovávat. Opravdu není jednoduché ve věku 14 či 15 let předstoupit před zaplněný sál a prezentovat svoji práci. Musím říct, že se to všem týmům povedlo,“ zdůraznila radní s tím, že rozhodně nezáviděla porotě, která musela vybrat vítěze.   

Žáci 8. a 9. tříd a studenti středních škol letos vytvořili celkem osm týmů, které si pro svůj projekt vybrali pamětníka ze svého okolí, a za pomoci svých učitelů a pracovníků organizace Post Bellum zpracovali jeho příběh. Na několik měsíců se tak stali rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Během půl roku museli vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o jeho životě. Jejich úsilí pak ohodnotila odborná komise složená z pedagogů, žurnalistů a historiků.

V letošním ročníku se z celkem osmi týmů sešlo pět ze základních škol z druhé městské části, a to žáci ze ZŠ Na Smetance, ZŠ Kladská, ZŠ Resslova, ZŠ Vratislavova a ZŠ Sázavská.


Autor: Hla

Vycházka po Malostranském hřbitově

Dnes ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Další články
Nahoru