Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

S příběhem Pavla Töpfera vybojovali zlatou medaili žáci základní školy v Praze 2

Jak úspěšně prezentovat projekt před publikem, jak si rozdělit práci v týmu a vybrat to, co by mohlo publikum nejvíce zaujmout. To si vyzkoušeli účastníci soutěže v projektu Post Bellum – Příběhy našich sousedů. Finálové prezentace žákovských týmů zazněly v ZUŠ Ilji Hurníka a první tři příčky obsadili žákovské týmy ze základních škol v Praze 2.

S příběhem Pavla Töpfera vybojoval pomyslnou zlatou medaili tým ze základní školy v Resslově ulici pod vedením Lucie Tancibudkové. Životní osudy Pavla Töpfera, bratra slavného herce a ředitele Divadla na Vinohradech Tomáše, zaujal žáky hlavně svojí rozmanitostí.

„Pan Töpfer nám s humorem vyprávěl, jak se nestal fotbalistou ani hudebníkem, přestože rodiče usilovali, aby hrál zprvu na klavír a pak na housle, a v neposlední řadě odmítl i hereckou profesi. A tak se vyučil kuchařem. Po roce 1989 v restituci získal dům, v němž se nachází restaurace U Kalicha. A jak říkal, celý svět pak chodil za ním,“ popsal Michal Janoušek ze ZŠ Resslova, který příběh o Pavlu Töpferovi zpracovával.

Ocenění vítěznému školnímu týmu předala radní Prahy 2 Renáta Kašická. „Chtěla bych poděkovat učitelům dějepisu, kteří žáky provázeli a pomáhali jim příběhy zpracovávat. Opravdu není jednoduché ve věku 14 či 15 let předstoupit před zaplněný sál a prezentovat svoji práci. Musím říct, že se to všem týmům povedlo,“ zdůraznila radní s tím, že rozhodně nezáviděla porotě, která musela vybrat vítěze.   

Žáci 8. a 9. tříd a studenti středních škol letos vytvořili celkem osm týmů, které si pro svůj projekt vybrali pamětníka ze svého okolí, a za pomoci svých učitelů a pracovníků organizace Post Bellum zpracovali jeho příběh. Na několik měsíců se tak stali rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Během půl roku museli vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o jeho životě. Jejich úsilí pak ohodnotila odborná komise složená z pedagogů, žurnalistů a historiků.

V letošním ročníku se z celkem osmi týmů sešlo pět ze základních škol z druhé městské části, a to žáci ze ZŠ Na Smetance, ZŠ Kladská, ZŠ Resslova, ZŠ Vratislavova a ZŠ Sázavská.


Autor: Hla

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Dnes v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

27. února 2024 v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Další články
Nahoru