Dnes Pondělí - jasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský život

S příběhem Pavla Töpfera vybojovali zlatou medaili žáci základní školy v Praze 2

Jak úspěšně prezentovat projekt před publikem, jak si rozdělit práci v týmu a vybrat to, co by mohlo publikum nejvíce zaujmout. To si vyzkoušeli účastníci soutěže v projektu Post Bellum – Příběhy našich sousedů. Finálové prezentace žákovských týmů zazněly v ZUŠ Ilji Hurníka a první tři příčky obsadili žákovské týmy ze základních škol v Praze 2.

S příběhem Pavla Töpfera vybojoval pomyslnou zlatou medaili tým ze základní školy v Resslově ulici pod vedením Lucie Tancibudkové. Životní osudy Pavla Töpfera, bratra slavného herce a ředitele Divadla na Vinohradech Tomáše, zaujal žáky hlavně svojí rozmanitostí.

„Pan Töpfer nám s humorem vyprávěl, jak se nestal fotbalistou ani hudebníkem, přestože rodiče usilovali, aby hrál zprvu na klavír a pak na housle, a v neposlední řadě odmítl i hereckou profesi. A tak se vyučil kuchařem. Po roce 1989 v restituci získal dům, v němž se nachází restaurace U Kalicha. A jak říkal, celý svět pak chodil za ním,“ popsal Michal Janoušek ze ZŠ Resslova, který příběh o Pavlu Töpferovi zpracovával.

Ocenění vítěznému školnímu týmu předala radní Prahy 2 Renáta Kašická. „Chtěla bych poděkovat učitelům dějepisu, kteří žáky provázeli a pomáhali jim příběhy zpracovávat. Opravdu není jednoduché ve věku 14 či 15 let předstoupit před zaplněný sál a prezentovat svoji práci. Musím říct, že se to všem týmům povedlo,“ zdůraznila radní s tím, že rozhodně nezáviděla porotě, která musela vybrat vítěze.   

Žáci 8. a 9. tříd a studenti středních škol letos vytvořili celkem osm týmů, které si pro svůj projekt vybrali pamětníka ze svého okolí, a za pomoci svých učitelů a pracovníků organizace Post Bellum zpracovali jeho příběh. Na několik měsíců se tak stali rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Během půl roku museli vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o jeho životě. Jejich úsilí pak ohodnotila odborná komise složená z pedagogů, žurnalistů a historiků.

V letošním ročníku se z celkem osmi týmů sešlo pět ze základních škol z druhé městské části, a to žáci ze ZŠ Na Smetance, ZŠ Kladská, ZŠ Resslova, ZŠ Vratislavova a ZŠ Sázavská.


Autor: Hla

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

Dnes ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

Dnes v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Další články
Nahoru