dnes
Úterý - obcasny-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
1°C
S Pražským patriotem na cestách: Čermoch v místě, kde lze snadno schytat kulku
Road House Králičí nora, místo, kde lze snadno schytat kulku. Foto: Milan Čermoch

S Pražským patriotem na cestách: Čermoch v místě, kde lze snadno schytat kulku

Dostal jsem tip od jednoho pilota na road house zvaný Rabbit Flat. V letecké mapě existuje, ale nejsou k němu žádné informace. Naplánoval jsem si cestu tak, abych tam přespal a doplnil palivo.

Prohlédl jsem si místo nejdříve ze vzduchu a zdálo se mi spíše opuštěné, ale v krajině, kde letíš pár hodin než něco uvidíš, tě samota nepřekvapí. Po přistání jsem šel ke stavení a viděl nejdříve zarostlou pumpu a pak rozpadlou ubytovnu a otevřený sklad. Byl však slyšet generátor. Procházel jsem okolo sudů s AVGAZem evidentně plných, ovšem obrostlých vysokou trávou, objevil jsem několik auťáků co zřejmě delší dobu parkujou a také čerstvé stopy.

Když mi konečně došlo, že jsem uprostřed ruiny, která rozhodně nefunguje, trochu mne přepadl strach hororového typu. Navíc jsem byl omezen časem, protože za necelou hoďku zapadalo Slunce. Otočil jsem se a spěchal k polozarostlému airstripu. Posledních pár set metrů jsem dokonce běžel.

Nakopnul jsem Vildu a odletěl jak nejrychleji jsem uměl, taking-off rovnou z půlky runwaye, která byla mírně zarostlá, takže vrtule sekala vzrostlou trávu. Na nejbližším letišti jsem přistával přesně, když oranžový okraj Slunce splynul s obzorem. Bohužel u horníků, kam se smí jen s jejich povolením.

Došel jsem k bráně a byla už tma. Zavolal jsem ochranku a nastal průšvih, který se postupně přeměnil na vysvobození.

U horníků v místě zvaném The Granites

rabbit-flac-cermoch-clanek-nahled Šéf ochranky Allan mi samozřejmě nejdříve vynadal a dělal, že se diví, kde jsem se tam vzal. Po mém klidném až rezignovaném vysvětlení se zasmál a prozradil mi, že majitel Rabbit Flatu už mu volal. Pak mi naprosto vážně objasnil, že nedalekou putyku navštěvovali místní horníci s takovou vervou, že se z toho majitel zbláznil a před třemi roky musel zavřít. Od té doby se toulá po okolí a střílí do všeho, co se hýbe. Viděl mne, jak odletám a byl děsně naštvanej, že mne nestačil sestřelit.

Hornická osada The Granites čítá cca 600 lidí a je přísně uzavřena. Pracovníci nesmí pít alkohol, hrát karty, prát se, atd., ale možná vše dělají, protože mají tato pravidla napsaná v pokojích. Jinak mají veškerý komfort. Od bydlení přes dokonalou jídelnu až po přepravu velkejma tryskáčema 2× týdně. Dostal jsem od Allana zdarma pokoj a bohatou stravu. Druhý den jsem měl stát v 5:00 před ubytovnou.

Další problém: Lítací benzín

rabbit-flac-cermoch-clanek1-nahled Můj přílet měl být totiž utajen, jinak by nastal jakýsi vysvětlovací proces. Po sedmé ráno každé úterý a pátek přistává na privat aerodrome několik dopravních jetů přepravujících horníky na různá místa v Austrálii. Další problém byl lítací benzín, protože Allan měl údajně jen palivo do tryskáčů. Nejbližší další letiště s palivem bylo dvě hodiny letu, přesně co měl Vilda v nádržíš, který jsme s Allanem změřili.

Trať vedla více méně nad cestou, po které nikdo nejezdí a můžeš na ní kdykoliv přistát. Což je bezva až do chvíle, než si uvědomíš, že palivo ti dojde až na konci, tedy nad městem.

Takže jsem měl vypadnout bez benzínu před východem Slunce, než přistane první jet a než stovky horníků,,co odlétají a přilétají, uvidí Vildu. Ne, že bych už dříve nevylítal s Vildou ještě za tmy, ale nyní, po problému v Darwinu, o kterém ví celé vedení lítací australské organizace a sleduje mé další safari dobrodružství, jsem si nemohl dovolit další průšvih.

Křižovatka Barkley Homestead

rabbit-flac-cermoch-clanek2-nahled Moc jsem nespal. Rozhodl jsem se Allanovi ráno říci, že před rozedněním prostě neodletím. Než pilot vstoupí na ranvej, musí se zahlásit a každý radiocall je nahráván, takže bych byl určitě v průšvihu.

Allan mne přesně v 5:00 vyzvedl a odvezl na letiště. Řekl jsem mu své rozhodnutí a ještě jsme znovu přeměřili nádrže. Poté odjel a za hoďku odněkud přivezl sud AVGAZu. Musel jsem ho celý zaplatit, i když se mi vešla necelá půlka do obou nádrží plus kanystru. Vyrovnal se tak zázrak s ubytováním a jídlem zdarma. Nicméně jsme si s Allanem potřásli rukou a odlétal jsem až po přistání prvního jetu.

O pár set mil dál na obydlené křižovatce jménem Barkley Homestead jsem si po dvou dnech ve vzduchu a jedné bezesné noci v ubytovně horníků konečně oddychl. Pokecal jsem s majitelem, také pilotem, a později nasával pivo s řidičem road trainu. V pravý čas vytáhl hulení. K mému údivu, který mne dosud neopustil, mi veselý chlapík s pár zuby v neholené držce a zarudlýma očima naprosto vážně vysvětlil, že majitele Rabbit Flatu zná a taky ví, že se zbláznil a občas někoho zastřelí, ale: „on je přece uprostřed ničeho, to se stává …“

Autorem textu je Milan Čermoch (*1968), inženýr – biokybernetik, producent, manažer a cestovatel. Sám se však nazývá výletníkem. Výlet chápe jako opuštění známého a předvídaného pro poznání a potěšení z dobrodružství.


MUDr. Michaela Tomanová: Správná péče o nohy

5. prosince 2018 v 10:36

Zdraví našich nohou celkově ovlivňuje naše tělo, protože většina fyzických činností je spojena s chodidly. Primářka pražské Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová odpovídá na dotazy spojené se správnou péčí o naše chodidla.

Dětská sauna v Perníkové chaloupce přichází s novinkou, děti si poslechnou pohádky

3. prosince 2018 v 07:51

Aquapalace Praha spouští novinku pro rodiny s dětmi. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Krom kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí, proč je...

Martin Pumera mezi nejcitovanějšími chemiky světa

29. listopadu 2018 v 07:53

Doktor Martin Pumera, vedoucí excelentního Centra pro Pokročilé Funkční Nanoroboty na VŠCHT Praha, obhájil pozici v respektovaném žebříčku Global Highly Cited Researchers pro rok 2018. Společně s ním figurují mezi nejcitovanějšími vědci světa v oboru chemie také profesor Pavel Hobza z Ústavu...

Alternativa vítězí? Přednáška v Knihovně Antonína Švehly

24. listopadu 2018 v 07:24

Knihovna Antonína Švehly zve další přednášku z cyklu zaměřeného na vývoj stravování ve 20. století.

Obezita zkracuje život asi o 7 let, zahnat si můžete pohybem

20. listopadu 2018 ve 12:44

Co se týče denních pohybových aktivit, jsme na chvostu Evropy. Hýbeme se čím dál méně, jsme více nemocní, trpíme obezitou a dříve umíráme. To jsou smutná fakta, na něž mají odborníci zabývající se vlivem pohybu na zdraví člověka, jedinou radu – vrátit pohyb cíleně do běžného...

DPP rozjíždí nový fanshop. Nabízí více než 120 druhů zajímavého zboží

18. listopadu 2018 v 08:42

Dopravní podnik v těchto dnech spustil nový fanshop. Zájemci si přes internet mohou objednat více než 120 druhů dopravních suvenýrů včetně publikací o MHD, Encyklopedie pražské MHD, map, triček, hrnků, kravatových spon a dalších drobných předmětů.

Lékaři hledají v Česku 300 000 lidí, kteří mají tuto závažnou nemoc a neví o tom. V počátečních stadiích ji totiž lidé zaměňují nebo její projevy ignorují

12. listopadu 2018 ve 22:41

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a...

Konzultace a pochod proti diabetu na Karlově náměstí

10. listopadu 2018 v 18:10

Karlovo náměstí nabídne ve středu 14. listopadu od 10 do 17 hodin při příležitosti Světového dne diabetu konzultace ke stravování, pohybu nebo k rizikům onemocnění srdce a cév ve stanu u vchodu do metra.

V České republice se aktuálně léčí přes 936 tisíc lidí s touto diagnózou. To ale není celkové číslo. Přibývá těch, u nichž zůstává skryta. Když se objeví tyto příznaky, je čas zajít k lékaři

9. listopadu 2018 ve 22:46

Polovina lidí s diabetem se obává zařadit do života nové aktivity bez konzultace s lékařem, potvrdil květnový průzkum mezi českými diabetiky.  Jakákoli „novinka“, například i jinak doporučovaný pohyb nebo dieta, totiž může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Cílem léčby je přitom právě udržet tuto...

Další články
Nahoru