dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
S péčí řádného hospodáře: pražští radní posvětili rozdělení milionových odměn. Za zásluhy!
Ilustrační foto: archiv

S péčí řádného hospodáře: pražští radní posvětili rozdělení milionových odměn. Za zásluhy!

Pražské příspěvkové organizace rozdělí zaměstnancům miliony na odměnách. Vedení Správy služeb hlavního města Prahy má k dispozici čtyři miliony korun, Lesy hlavního města Prahy tři miliony korun. ČTK to zjistila z unesení radních, jejichž schválení odměny podléhají.

Řádní hospodáři

Pokud navštívíte některé z jednání pražského zastupitelstva, nejčastějším slovním spojením, které od zastupitelů napříč politickými stranami uslyšíte, bude „s péčí správného hospodáře". Jedni to vyčítají, myslí ironicky, druzí se tím chlubí, obhajují své kroky a politická rozhodnutí. Proto jsme se rozhodli články o kontroverzních rozhodnutích pražských politiků označovat jejich oblíbeným spojením „S péčí správného hospodáře “.

V souvislosti s oběma organizacemi se loni objevily informace o problémech se zadáváním veřejných zakázek. Správu služeb kvůli možnému porušení zákona vyšetřuje policie. Odměny pro správu služeb jsou určeny za plnění mimořádných pracovních úkolů v prvním čtvrtletí letošního roku.

Ze schváleného materiálu vyplývá, že se zaměstnanci organizace zasloužili o práci týkající se protipovodňových opatření a cvičení v areálu v Dubči, kde jsou uskladněny zábrany proti velké vodě.

Odměny jim budou vyplaceny i za to, že při praktických ukázkách seznámili zahraniční delegace se stavbou zábran. V městské firmě, která má kromě správy protipovodňových prostředků na starosti odtahové služby, loni mimořádná kontrola prokázala řadu pochybení z let 2008 a 2012.

Diskuse o angažmá Kotrouše

O firmu se zajímají detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle materiálu se odměny netýkají lidí, kteří mají s problematickými zakázkami něco společného. Správa služeb byla do roku 2007 součástí městské policie. V souvislosti s podezřeními kolem této firmy se proto diskutovalo o angažmá Vladimíra Kotrouše, který v minulosti zastával pozici ředitele strážníků a zároveň i šéfa správy služeb.

Kotrouš byl za přijetí úplatku odsouzen na 5,5 roku vězení. Pražské lesy si letos rozdělí o milion víc než loni. Za co budou peníze zaměstnancům rozděleny, se v materiálu nepíše. Mimořádná interní kontrola loni prokázala, že organizace opakovaně porušila zákon o zadávání veřejných zakázek a interní směrnici týkající se výběrových řízení. Nikdo za to nebyl potrestán.

Podle odboru kontroly nebylo možné vyčíslit škodu, kterou mohly lesy zvýhodňováním jedné z firem způsobit. Praha nedávno udělila mimořádnou odměnu 94 000 korun končícímu řediteli lesů Martinu Kroutilovi. Radní mají možnost přidělovat ředitelům příspěvkových organizací odměny za mimořádné výkony. Umožňují jim to pravidla pro výměru mezd a odměn.


Další články
Nahoru