dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
S péčí řádného hospodáře: Praha chce zaplatit neprůhledné firmě stovky milionů, tvrdí sdružení

S péčí řádného hospodáře: Praha chce zaplatit neprůhledné firmě stovky milionů, tvrdí sdružení

Hlavní město Praha prý chce neprůhledné firmě eMoneyServices (EMS) zaplatit další stovky milionů za projekt Opencard. Tvrdí to občanské sdružení Oživení, podle kterého by srovnatelný systém od jiného dodavatele vyšel na 20 až 60 milionů korun. Radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09) na dotaz ČTK řekl, že město posuzuje různé varianty. Teprve poté rozhodne, jak s miliardovým projektem naloží. Ve hře je jak pokračování Opencard, tak soutěž na zcela novou kartu. Vládnoucí TOP 09 se ale zřejmě v dalším postupu neshoduje. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) totiž jiná možnost, než otevřená soutěž, neexistuje.

Praha několik měsíců usiluje o odkup licencí k takzvané kartě Pražana, která slouží především jako tramvajenka. Výhradním vlastníkem práv je eMoneyServices, se kterou smlouvy uzavíralo bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Město se snaží z údajně nevýhodných smluv vymanit, práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami. Kolik bude EMS žádat, bude jasné dnes odpoledne, kdy firma předá Praze oficiální nabídku. Mluvčí mateřské eMoneyGroup Martin Opatrný částku sdělit nechtěl.

Podle Martina Kameníka z Oživení půjde o sumu mezi 300 až 360 miliony korun, které by měly putovat firmě s kořeny na Gibraltaru. Vyplývá to prý z neveřejných materiálů, které má sdružení k dispozici. Radní Vašíček řekl, že až po předání nabídky bude Praha moci říci, co dál. „Teprve na základě této oficiální nabídky a zhodnocení její výhodnosti můžeme rozhodnout, zda ukončíme spolupráci s EMS, aniž bychom se vystavili riziku stíhání kvůli zmaření miliardové investice," dodal.

„Praha opakuje stejné chyby jako na začátku Opencard – neuvažuje o soutěži různých variant řešení a akceptuje předem jen jedno," tvrdí Kameník. To ale Vašíček odmítl. Podle něho Praha vyjednává s EMS, zároveň ale pro případ, že by obě strany nenašly shodu, připravuje otevřené výběrové řízení. To ale komplikuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který nedávno zrušil výběrové řízení na firmu, která měla soutěž připravit.

Hudeček dává rychle od upřednostění EMS ruce pryč

Jednotný pohled na řešení ale pražská TOP 09 patrně nemá. „Jiná varianta než otevřená soutěž ve věci budoucí obslužnosti projektu Opencard pro mne i TOP 09 nepřichází v úvahu," napsal ve stručném oficiálním prohlášení primátor Hudeček.

EMS s informacemi, které dnes uvedlo Oživení, nesouhlasí. „Sdružení podle našeho názoru nemá dostatek informací k základním faktům a otázkám kolem transformace Opencard nerozumí," řekl ČTK mluvčí Opatrný. Firma podle něj dlouhodobě usiluje o dohodu s Prahou.

Karta Opencard už vyšla Prahu na více než 1,2 miliardy korun. Slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné jí platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady.

Za problematický projekt je stíhána část nynější i minulé rady včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Policie nedávno podala žádost na jejich obžalobu. V souvislosti s Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu.


Další články
Nahoru