dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
S Ondřejem Balatkou o školství: Praha 6 je připravena na přechod silnějších ročníků na ZŠ
Kandidát na starostu Prahy 6 Ondřej Balatka z ODS je rodinný typ. Foto: archiv

S Ondřejem Balatkou o školství: Praha 6 je připravena na přechod silnějších ročníků na ZŠ

Současný radní Prahy 6 Ondřej Balatka se pokusí s ODS v nadcházejících volbách obhájit dobrý výsledek z roku 2010, který vedl k tomu, že občanští demokraté získali starostovský post pro Marii Kousalíkovou. Kandidát na starostu Balatka odpovídá především za oblast školství, na kterou také směřovaly otázky serveru Pražský patriot.

Kolik mateřských a základních škol je ve správě městské části? Kolik je v nich žáků?
U 33 mateřských škol (z toho 19 samostatných příspěvkových organizací, 14 jich je součástí základních škol) je ve školním roce 2014/2015 k 1. září plánovaná kapacita 2891 míst, tato kapacita bude ale ještě navýšena na 2971 míst.

Do 15 základních škol bude v započatém školním roce docházet zhruba 7900 žáků.

Kolik vzniklo (případně ubylo) během posledního volebního období míst ve školách?
Městská část Praha 6 vybudovala tři nové mateřské školy (MŠ Za Oborou, MŠ při ZŠ Emy Destinnové a MŠ Čtyřlístek při ZŠ Na Dlouhém lánu), v několika školách došlo k navýšení kapacit. Praha 6 také vybudovala modulovou školku Meziškolská jako náhradu za starou a nevyhovující budovu, kde jsou čtyři třídy pro 112 dětí za 35 milionů korun.

Praha 6 s ohledem na uspokojení požadavků našich občanů vyhlásila na konci srpna dodatečné zápisy do mateřských škol. Na 151 volných míst jsme evidovali 198 žadatelů, z toho bylo 103 dětí, kteří mají trvalé bydliště na našem území a splňovaly podmínku tří let k 31. srpnu. Nakonec bylo přijato všech 103 dětí, které mají trvalý pobyt v Praze 6 a které dovršily tří let věku k 31. srpnu.

V současné době je již obsazováno i zbývajících 48 volných míst dětmi, které byly u dodatečných zápisů a tři roky jim budou v průběhu letošního podzimu. Žádná nová základní škola nevznikla, pouze byl ukončen podnájem části jedné ZŠ a několik škol navýšilo rejstříkovou kapacitu po rekonstrukcích a organizačně-technických úpravách.

Počet žáků v základních školách vzrostl z 6639 (v roce 2011) na současných zhruba 7900, aktuální rejstříková kapacita je 9 310 (v roce 2011 to bylo 9040).

Jak se městská část připravuje na přechod silnějších populačních ročníků ze školek na ZŠ?
Praha 6 si zadala u demografické fakulty VŠE zpracování dvou studií k vývoji počtu dětí a žáků do roku 2025, respektive 2030. Na základě závěrů studie si ředitelé ZŠ zpracovali dlouhodobější rámcový harmonogram k přijímání nových žáků, aby mohli dostát zákonné povinnosti přijímat děti s trvalým bydlištěm ve stanoveném školském obvodu.

V případě realizace drobnějších stavebních úprav a organizačně-technických změn lze navýšit celkovou kapacitu základních škol v Praze 6 na 9800 žáků. Zpracovávány jsou i projektové záměry pro další rozšiřování a přístavby škol, podány byly i žádosti o dotace z nově vyhlášeného programu MŠMT.

Rovněž byl podán návrh na úpravu školských obvodů (vyhlašovaných Obecně závaznou vyhláškou hl. m. Prahy) k posílení rovnoměrnosti školských obvodů pro přijímání dětí do 1. tříd.

V kritériích pro přijímání žáků do 1. tříd jsou upřednostňovány tzv. „spádové“ děti a děti s místem trvalého pobytu v naší MČ a hl. m. Praze. V oblastech nově plánované výstavby je požadováno občanské vybavení, včetně mateřských a základních škol.

Je v plánu výstavba nějaké nové školky či školy?
Na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části Praha 6 vycházíme vstříc přání občanů a počítá se s vybudováním novostavby MŠ Vokovická s pěti za více než 40 milionů korun. A dále v souvislosti s potřebnou kapacitou ZŠ plánujeme vybudování novostavby ZŠ a MŠ v areálu Na Kocínce.

Mělo by dojít k demolici nevyhovujících objektů, kde jsou v současné době umístěny první třídy a družina ZŠ Bílá. Předpokládáme vybudování dvou tříd MŠ a 8 tříd ZŠ. Předpokládané náklady jsou cca 100 milionů korun.

Jaké byly během posledního volebního období investice do mateřských a základních?
Na investice do mateřských škol bylo od roku 2010 uvolněno 264,1 milionů korun a na investice do základních škol 140 milionů korun. Další finanční prostředky byly vynaloženy na opravy objektů škol a školek. Na zateplení mateřinky Na Okraji čerpala Praha 6 i peníze z EU, získala milion korun.

Jakým způsobem městská část řeší stravování školáků?
Každá z našich 15 ZŠ (až na jednu, kde je pouze výdejna – ZŠ nám. Svobody 2) má samostatnou varnu. MČ Praha 6 věnuje nemalé finanční prostředky na rekonstrukce varen. Od roku 2010 se rekonstruovali varny ve dvou základních školách – Petřiny-sever a Hanspaulka dohromady za 26 milionu korun.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru