Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 10°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
S očkováním nepohyblivých Pražanů pomáhá mobilní tým praktiků
Praktická lékařka Vladimíra Balíková s řidičem Tomášem Gabesamem. Zdroj foto: Český červený kříž

S očkováním nepohyblivých Pražanů pomáhá mobilní tým praktiků

Senioři po mrtvici, handicapovaní pacienti nebo lidé, kteří jednoduše nikoho nemají – tak typicky vypadají zájemci o výjezd mobilního očkovacího týmu v Praze. Praktičtí lékaři mohou s pomocí Českého červeného kříže a pražského magistrátu dostat vakcínu i k lidem, kteří by se do očkovacích center nebo ordinací praktiků jen těžko dostávali. Imobilní pacienty očkují v jejich domovech. Takto už naočkovali přes 520 dávek vakcín. V prohlášení o tom informovala Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.

„Praktici běžně poskytují domácí péči, a tedy i očkování, ale někteří lidé mají praktické lékaře daleko nebo u žádného nejsou registrovaní. V době pandemie covidu-19 se také mnohým zdravotní stav zhoršil natolik, že nyní nejsou schopni fyzicky dojít do ordinace, přestěhovali se například k rodině a v místě bydliště těžko shánějí nového lékaře. Proto je důležité, že se s pomocí Červeného kříže podaří dostat vakcínu i k těmto imobilním pacientům, protože v drtivé většině případů to jsou ti nejvíce ohrožení,“ říká praktická lékařka Ludmila Bezdíčková, krajská koordinátorka očkování praktických lékařů v Praze, členka výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a členka Sdružení praktických lékařů ČR. 

Podle ní vyjíždí očkovací tým v různých pražských částech téměř každý den a při jednom výjezdu zvládne naočkovat až dvanáct pacientů. „Právě s logistikou a dopravou nám Český červený kříž pomáhá nejvíce. V každé městské části vytváří seznam pro praktiky a ti si pak podle toho vybírají pacienty, za kterými lze vyrazit pěšky nebo při výjezdu. A to buď v rámci vlastní návštěvní služby, nebo při samostatném výjezdu s řidičem Českého červeného kříže,“ popisuje Bezdíčková.

V současné době je do projektu v Praze zapojených asi 22 praktiků. Například v Praze 12 se o očkování imobilních pacientů stará praktická lékařka Vladimíra Balíková. „Po vlastní ose za pacienty vyrážím každý týden minimálně jednou. S Českým červeným křížem jsem byla v prosinci na výjezdu asi třikrát, a to pak byla celodenní záležitost,“ popisuje Balíková, která je odbornou asistentkou Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty UK, členkou Společnosti všeobecného lékařství a Sdružení praktických lékařů ČR. 

 „Za prosinec jsem tak naočkovala kolem 40 pacientů. Nejčastěji se setkávám s opravdu starými lidmi, kteří se nedostanou sami z domu a buď nikoho nemají, anebo je jejich příbuzní nezvládají dopravit do očkovacího centra. Občas jsou to dost smutné příběhy osamělých lidí, kteří nemají jinou šanci se k očkování dostat, a přitom to často bývají ti nejzranitelnější,“ říká. 

Praktičtí lékaři na potřebu očkování zvlášť u starších pacientů upozorňují dlouhodobě. V poslední době pak ve spojení s variantou omikron vyzývají své pacienty k aplikaci posilovací dávky, která zvyšuje ochranu proti koronaviru.


Autor: Lucie Rychlá

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru