
S návrhem na omezení prodeje bytů v Praze nesouhlasí některé radnice
22. ledna 2022 07:40
Chabr ve čtvrtek uvedl, že by s ohledem na bytovou situaci v metropoli bylo namístě, aby v případě nemovitostí k bydlení limit 50 milionů korun neplatil. Každý prodej bytu svěřeného městské části by tak musela posvětit městská rada.
Radní dále uvedl, že k záměru na příští týden svolal jednání, kde ho bude prezentovat koaličním partnerům a pokusí se získat jejich podporu. Změna by vyžadovala změnu statutu hlavního města, což je vyhláška, kterou se řídí vnitřní uspořádání metropole.
Některé z oslovených městských částí s takovým krokem nesouhlasí. „Praha 5 je natolik svébytná a investičně inteligentní, že není potřeba prodej majetku svěřeného městské části pod 50 miliónů korun schvalovat městskou radou a jednoznačně je za zachování současného stavu tohoto procesu," uvedl mluvčí Prahy 5 Radim Otépka.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo sdělil, že by bylo vhodné k tomu svolat jednání s městskými částmi, aby se informaci nedozvídaly od médií. Vedení Prahy 1 podle něj neplánuje „ve velkém měřítku" byty prodávat, i tak ale nepovažuje návrh za šťastný.
„Jednalo by se o zásah do kompetencí městských částí, které vykonávají samosprávu prostřednictvím vlastních rad a zastupitelstev, jež jsou stejně erudované a zodpovědné jako ty na hlavním městě," uvedl.
Naopak místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) s návrhem souhlasí, protože se podle něj šestá městská část žádné byty prodávat nechystá a naopak usiluje o budování nových.
„Takže na nás případné opatření hlavního města nijak nedopadne. Jsme s ním v souladu," uvedl. Podobně se vyjádřil starosta Prahy 7 a předseda zastupitelského klubu magistrátní Prahy Sobě Jan Čižinský.
„Osobně jsem obdobné opatření navrhoval již před dvěma lety, tehdy se pro něj bohužel nepodařilo najít v koalici podporu. Jsem rád, že se nyní koaliční partneři staví k této věci vstřícně," sdělil.

Podle nedávno zveřejněné analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) měl v polovině loňského roku magistrát 7265 bytů, zatímco 57 pražských městských částí jich mělo svěřeno do správy 23 080. Na konci března roku 2019 městské části podle dokumentu spravovaly 24 445 bytů a hlavní město 7757.
I když současné vedení města hovoří o ukončení privatizací, městský bytový fond se podle zveřejněných čísel stále snižuje. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů.
Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být podle současné koalice rozšiřování městského bytového fondu, který nabízí nájemní bydlení lidem v nouzi nebo zástupcům pro město nezbytných profesí.
Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.
Město podle vyjádření zástupců současné koalice plánuje vlastní výstavbu a také spolupráci se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky.