Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
S návrhem na omezení prodeje bytů v Praze nesouhlasí některé radnice

S návrhem na omezení prodeje bytů v Praze nesouhlasí některé radnice

Názor pražských radnic na návrh, aby prodeje bytů ve správě městských částí podléhaly schválení radou města, se různí. Jak vyplývá z vyjádření mluvčích radnic pro ČTK, proti jsou Praha 1, 2 nebo 5. Naopak Prahy 6, 7 a 12 s návrhem, který se příští týden chystá koaličním partnerům představit městský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), souhlasí. Nyní vedení Prahy schvaluje pouze prodeje majetku spravovaného městskými částmi v hodnotě nad 50 milionů korun.

Chabr ve čtvrtek uvedl, že by s ohledem na bytovou situaci v metropoli bylo namístě, aby v případě nemovitostí k bydlení limit 50 milionů korun neplatil. Každý prodej bytu svěřeného městské části by tak musela posvětit městská rada.

Radní dále uvedl, že k záměru na příští týden svolal jednání, kde ho bude prezentovat koaličním partnerům a pokusí se získat jejich podporu. Změna by vyžadovala změnu statutu hlavního města, což je vyhláška, kterou se řídí vnitřní uspořádání metropole.

Některé z oslovených městských částí s takovým krokem nesouhlasí. „Praha 5 je natolik svébytná a investičně inteligentní, že není potřeba prodej majetku svěřeného městské části pod 50 miliónů korun schvalovat městskou radou a jednoznačně je za zachování současného stavu tohoto procesu," uvedl mluvčí Prahy 5 Radim Otépka.

Podobně se vyjádřil místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09). „S navrhovanou změnou rozhodně nesouhlasíme, o nakládání se svěřeným majetkem chceme nadále rozhodovat samostatně," uvedl.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo sdělil, že by bylo vhodné k tomu svolat jednání s městskými částmi, aby se informaci nedozvídaly od médií. Vedení Prahy 1 podle něj neplánuje „ve velkém měřítku" byty prodávat, i tak ale nepovažuje návrh za šťastný.

„Jednalo by se o zásah do kompetencí městských částí, které vykonávají samosprávu prostřednictvím vlastních rad a zastupitelstev, jež jsou stejně erudované a zodpovědné jako ty na hlavním městě," uvedl.

Naopak místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) s návrhem souhlasí, protože se podle něj šestá městská část žádné byty prodávat nechystá a naopak usiluje o budování nových.

„Takže na nás případné opatření hlavního města nijak nedopadne. Jsme s ním v souladu," uvedl. Podobně se vyjádřil starosta Prahy 7 a předseda zastupitelského klubu magistrátní Prahy Sobě Jan Čižinský.

„Osobně jsem obdobné opatření navrhoval již před dvěma lety, tehdy se pro něj bohužel nepodařilo najít v koalici podporu. Jsem rád, že se nyní koaliční partneři staví k této věci vstřícně," sdělil.

Radní Prahy 12 Jiří Brůžek (Piráti s podporou Zelených) uvedl, že s návrhem souhlasí, ale magistrát by měl městským částem nějak nahradit příjmy, které z prodeje majetku mají. „Tyto příjmy většinou slouží ke krytí investičních akcí jako jsou rekonstrukce či výstavba školek, škol nebo domovů seniorů, které jsou základní infrastrukturou města a městské části nejsou bez prodejů majetku schopny tyto akce realizovat,“ řekl.

Podle nedávno zveřejněné analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) měl v polovině loňského roku magistrát 7265 bytů, zatímco 57 pražských městských částí jich mělo svěřeno do správy 23 080. Na konci března roku 2019 městské části podle dokumentu spravovaly 24 445 bytů a hlavní město 7757.

I když současné vedení města hovoří o ukončení privatizací, městský bytový fond se podle zveřejněných čísel stále snižuje. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být podle současné koalice rozšiřování městského bytového fondu, který nabízí nájemní bydlení lidem v nouzi nebo zástupcům pro město nezbytných profesí.

Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.

Město podle vyjádření zástupců současné koalice plánuje vlastní výstavbu a také spolupráci se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky.


Autor: ČTK

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Další články
Nahoru