Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
S návrhem na omezení prodeje bytů v Praze nesouhlasí některé radnice

S návrhem na omezení prodeje bytů v Praze nesouhlasí některé radnice

Názor pražských radnic na návrh, aby prodeje bytů ve správě městských částí podléhaly schválení radou města, se různí. Jak vyplývá z vyjádření mluvčích radnic pro ČTK, proti jsou Praha 1, 2 nebo 5. Naopak Prahy 6, 7 a 12 s návrhem, který se příští týden chystá koaličním partnerům představit městský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), souhlasí. Nyní vedení Prahy schvaluje pouze prodeje majetku spravovaného městskými částmi v hodnotě nad 50 milionů korun.

Chabr ve čtvrtek uvedl, že by s ohledem na bytovou situaci v metropoli bylo namístě, aby v případě nemovitostí k bydlení limit 50 milionů korun neplatil. Každý prodej bytu svěřeného městské části by tak musela posvětit městská rada.

Radní dále uvedl, že k záměru na příští týden svolal jednání, kde ho bude prezentovat koaličním partnerům a pokusí se získat jejich podporu. Změna by vyžadovala změnu statutu hlavního města, což je vyhláška, kterou se řídí vnitřní uspořádání metropole.

Některé z oslovených městských částí s takovým krokem nesouhlasí. „Praha 5 je natolik svébytná a investičně inteligentní, že není potřeba prodej majetku svěřeného městské části pod 50 miliónů korun schvalovat městskou radou a jednoznačně je za zachování současného stavu tohoto procesu," uvedl mluvčí Prahy 5 Radim Otépka.

Podobně se vyjádřil místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09). „S navrhovanou změnou rozhodně nesouhlasíme, o nakládání se svěřeným majetkem chceme nadále rozhodovat samostatně," uvedl.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo sdělil, že by bylo vhodné k tomu svolat jednání s městskými částmi, aby se informaci nedozvídaly od médií. Vedení Prahy 1 podle něj neplánuje „ve velkém měřítku" byty prodávat, i tak ale nepovažuje návrh za šťastný.

„Jednalo by se o zásah do kompetencí městských částí, které vykonávají samosprávu prostřednictvím vlastních rad a zastupitelstev, jež jsou stejně erudované a zodpovědné jako ty na hlavním městě," uvedl.

Naopak místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) s návrhem souhlasí, protože se podle něj šestá městská část žádné byty prodávat nechystá a naopak usiluje o budování nových.

„Takže na nás případné opatření hlavního města nijak nedopadne. Jsme s ním v souladu," uvedl. Podobně se vyjádřil starosta Prahy 7 a předseda zastupitelského klubu magistrátní Prahy Sobě Jan Čižinský.

„Osobně jsem obdobné opatření navrhoval již před dvěma lety, tehdy se pro něj bohužel nepodařilo najít v koalici podporu. Jsem rád, že se nyní koaliční partneři staví k této věci vstřícně," sdělil.

Radní Prahy 12 Jiří Brůžek (Piráti s podporou Zelených) uvedl, že s návrhem souhlasí, ale magistrát by měl městským částem nějak nahradit příjmy, které z prodeje majetku mají. „Tyto příjmy většinou slouží ke krytí investičních akcí jako jsou rekonstrukce či výstavba školek, škol nebo domovů seniorů, které jsou základní infrastrukturou města a městské části nejsou bez prodejů majetku schopny tyto akce realizovat,“ řekl.

Podle nedávno zveřejněné analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) měl v polovině loňského roku magistrát 7265 bytů, zatímco 57 pražských městských částí jich mělo svěřeno do správy 23 080. Na konci března roku 2019 městské části podle dokumentu spravovaly 24 445 bytů a hlavní město 7757.

I když současné vedení města hovoří o ukončení privatizací, městský bytový fond se podle zveřejněných čísel stále snižuje. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být podle současné koalice rozšiřování městského bytového fondu, který nabízí nájemní bydlení lidem v nouzi nebo zástupcům pro město nezbytných profesí.

Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.

Město podle vyjádření zástupců současné koalice plánuje vlastní výstavbu a také spolupráci se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky.


Autor: ČTK

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Dnes v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Dnes v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Dnes v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Dnes v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Dnes v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Dnes v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Dnes v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Baba: Pohled z výšky

10. června 2024 v 08:20

Vycházka v Praze 6 za slavnými vilami a architekty se koná v sobotu 15. června.

Další články
Nahoru