Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
S návrhem na omezení prodeje bytů v Praze nesouhlasí některé radnice

S návrhem na omezení prodeje bytů v Praze nesouhlasí některé radnice

Názor pražských radnic na návrh, aby prodeje bytů ve správě městských částí podléhaly schválení radou města, se různí. Jak vyplývá z vyjádření mluvčích radnic pro ČTK, proti jsou Praha 1, 2 nebo 5. Naopak Prahy 6, 7 a 12 s návrhem, který se příští týden chystá koaličním partnerům představit městský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), souhlasí. Nyní vedení Prahy schvaluje pouze prodeje majetku spravovaného městskými částmi v hodnotě nad 50 milionů korun.

Chabr ve čtvrtek uvedl, že by s ohledem na bytovou situaci v metropoli bylo namístě, aby v případě nemovitostí k bydlení limit 50 milionů korun neplatil. Každý prodej bytu svěřeného městské části by tak musela posvětit městská rada.

Radní dále uvedl, že k záměru na příští týden svolal jednání, kde ho bude prezentovat koaličním partnerům a pokusí se získat jejich podporu. Změna by vyžadovala změnu statutu hlavního města, což je vyhláška, kterou se řídí vnitřní uspořádání metropole.

Některé z oslovených městských částí s takovým krokem nesouhlasí. „Praha 5 je natolik svébytná a investičně inteligentní, že není potřeba prodej majetku svěřeného městské části pod 50 miliónů korun schvalovat městskou radou a jednoznačně je za zachování současného stavu tohoto procesu," uvedl mluvčí Prahy 5 Radim Otépka.

Podobně se vyjádřil místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09). „S navrhovanou změnou rozhodně nesouhlasíme, o nakládání se svěřeným majetkem chceme nadále rozhodovat samostatně," uvedl.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo sdělil, že by bylo vhodné k tomu svolat jednání s městskými částmi, aby se informaci nedozvídaly od médií. Vedení Prahy 1 podle něj neplánuje „ve velkém měřítku" byty prodávat, i tak ale nepovažuje návrh za šťastný.

„Jednalo by se o zásah do kompetencí městských částí, které vykonávají samosprávu prostřednictvím vlastních rad a zastupitelstev, jež jsou stejně erudované a zodpovědné jako ty na hlavním městě," uvedl.

Naopak místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) s návrhem souhlasí, protože se podle něj šestá městská část žádné byty prodávat nechystá a naopak usiluje o budování nových.

„Takže na nás případné opatření hlavního města nijak nedopadne. Jsme s ním v souladu," uvedl. Podobně se vyjádřil starosta Prahy 7 a předseda zastupitelského klubu magistrátní Prahy Sobě Jan Čižinský.

„Osobně jsem obdobné opatření navrhoval již před dvěma lety, tehdy se pro něj bohužel nepodařilo najít v koalici podporu. Jsem rád, že se nyní koaliční partneři staví k této věci vstřícně," sdělil.

Radní Prahy 12 Jiří Brůžek (Piráti s podporou Zelených) uvedl, že s návrhem souhlasí, ale magistrát by měl městským částem nějak nahradit příjmy, které z prodeje majetku mají. „Tyto příjmy většinou slouží ke krytí investičních akcí jako jsou rekonstrukce či výstavba školek, škol nebo domovů seniorů, které jsou základní infrastrukturou města a městské části nejsou bez prodejů majetku schopny tyto akce realizovat,“ řekl.

Podle nedávno zveřejněné analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) měl v polovině loňského roku magistrát 7265 bytů, zatímco 57 pražských městských částí jich mělo svěřeno do správy 23 080. Na konci března roku 2019 městské části podle dokumentu spravovaly 24 445 bytů a hlavní město 7757.

I když současné vedení města hovoří o ukončení privatizací, městský bytový fond se podle zveřejněných čísel stále snižuje. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být podle současné koalice rozšiřování městského bytového fondu, který nabízí nájemní bydlení lidem v nouzi nebo zástupcům pro město nezbytných profesí.

Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.

Město podle vyjádření zástupců současné koalice plánuje vlastní výstavbu a také spolupráci se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky.


Autor: ČTK

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru