S nadbytečnými kily se Zdeňka (35) prala od čtyř let. Obezitu si děti nezaslouží, říká
28. února 2024 11:16
„Dostávala jsem piškotky, sladké krupicové kaše a podobnou stravu. Jedla jsem hodně a často, víc, než bylo zdravé. Stále jsem měla po ruce i košík se sušenkami a bonbony. Často jsem také dojídala po bratrovi, který zdaleka tolik nejedl a nikdy problémy s nadváhou neměl,“ říká.
Když začala chodit do první třídy, vážila 32 kilogramů a trpěla obezitou prvního stupně. Na základní školu nevzpomíná ráda a popisuje ji jediným slovem – peklo. „Kam jsem přišla, byla jsem středem pozornosti. Děti se mi posmívaly a já pořád přibírala. Ve třetí třídě jsem měla už 52 kilogramů,“ přiznává Zdeňka.
Vzhledem k tomu, že vyrůstala v „devadesátkách“, ovlivnily její životosprávu i „nové“ potraviny, které se v té době objevily v regálech obchodů – instantní omáčky, polévky z pytlíků, hotová jídla nebo mražená pizza.
„Dodnes si pamatuji vůni a chuť kuřecích nugetek připravených ve friťáku. Na denním pořádku u nás byly chipsy. V deseti letech pro mě byl nejlepší svačinkou rohlík namazaný máslem, potřený kečupem a majolkou,“ popisuje.
Pohyb jí přitom nechyběl, v dětství totiž bydlela na vesnici a chodila často ven, plavala v rybníce, chodila do skauta a jezdila na kole. „Zvládla jsem i lézt po stromech. Nic z toho ale mou váhu nesnížilo,“ vzpomíná Zdeňka.Na její obezitu upozorňovali opakovaně učitelé i praktická lékařka. Ve třetí třídě proto Zdeňka absolvovala pobyt v dětské ozdravovně, efekt ale nepřinesl. Na trhu se tehdy začaly objevovat volně dostupné odtučňovací přípravky.
„Maminka si myslela, že mi pomohou, a stala se dokonce jejich dealerkou,“ popisuje Zdeňka. Přípravky užívala, když jí bylo dvanáct, což sice vedlo k rychlému zhubnutí, ale následnému jojo efektu, po kterém byla její váha vyšší než před hubnutím.
„Dnes vím, že je to hloupost. Nejenže tyto přípravky k očekávaným dlouhodobým výsledkům nevedou, ale především vůbec nejsou pro děti a mohou poškodit jejich zdraví,“ zdůrazňuje Zdeňka.
Svou váhu si s přibývajícím věkem uvědomovala stále víc, přebytečná kila jí nebyla příjemná a za svůj vzhled se styděla. Snažila se omezit množství potravin, jíst celozrnné pečivo a víc zeleniny, ale s úpravou jídelníčku neuměla správně pracovat. „Často jsem i hladověla a vždycky to skončilo stejně – nájezdem na ledničku,“ popisuje. Ze základní školy tak odcházela bez kamarádů, s nadváhou 32 kilogramů a nalomenou psychikou.
Na střední škole přijal Zdeňku kolektiv úplně jinak. V té době už cíleně hledala informace o obezitě a způsobech, jak váhu upravit. Ve škole měla navíc výbornou učitelku tělocviku, která ji vedla k častějšímu pohybu.„Později jsem sice měnila střední školu, protože stavebka, kam jsem nastoupila po základní škole, mi učivem nesedla, hodně jsem se ale uklidnila. Když jsem pak začala studovat obor výchovná a humanitární činnost, řekla jsem si, že začnu nový život,“ popisuje Zdeňka.
Do školy proto jezdila na kole, pravidelně se stravovala a řídila se kalorickými tabulkami. S úpravou váhy jí významně pomohl také výživový kurz, který absolvovala. „Osvojila jsem si díky němu spoustu principů zdravé výživy. Váhu se mi postupně podařilo snížit z 92 kilogramů o třetinu a už to tak zůstalo,“ usmívá se Zdeňka.
Vzhledem k tomu, že celé dětství toužila být učitelkou, vybrala si studium pedagogiky. „Když jsem při praxích ve třídách viděla, kolik dětí trpí nadváhou, šokovalo mě to. Šlo o děti z mateřských školek, prvního stupně a středoškoláky. Bylo mi jasné, že mi nestačí děti jenom učit,“ přibližuje Zdeňka.
Obezita tak ovlivnila nejenom její soukromý, ale i profesní život. Prošla mnoha kurzy výživového poradenství a v tomto oboru se stále vzdělává.
V současné době působí jako lektorka v organizaci STOB, která klientům pomáhá zvládat nadbytečná kila prostřednictvím kurzů zdravého hubnutí, seminářů a poradenství. To vše s důrazem nejen na psychiku dětí, ale i dospělých.„Rodiče, kteří k nám s dětmi chodí, se často stydí, protože ví, že mají na obezitě svých dětí velký podíl. Já jim ale vždy říkám, že je skvělé, že si kurz našli a navštěvují ho,“ doplňuje Zdeňka. Uvědomují si totiž svůj problém a chtějí změnit celkový životní styl i stravovací návyky.
„Žádné dítě si nezaslouží mít obezitu a řešit psychické či fyzické následky svých nadbytečných kil,“ říká Zdeňka, která v organizaci STOB vede kurzy pro děti a dospělé, v prezenční i online podobě. U příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března, bude také moderovat jeden z bloků online konference STOBu s názvem Komplexní přístup k hubnutí.
„Na konferenci bude sdílet zkušenosti s řešením obezity u dětí řada odborníků. Rodičům pomohou s orientací v otázkách výživy a pohybu. Vysvětlí jim také, jak při hubnutí funguje psychika,“ uzavírá Zdeňka.