dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
S magistrou Štěpkovou o velké hrozbě společnosti, která nebolí
Pohyb prospívá vašemu zdraví. Že jde o klišé? Možná, ale tak to prostě je. Foto: Alliance Healthcare

S magistrou Štěpkovou o velké hrozbě společnosti, která nebolí

Všichni bychom asi ve svém blízkém okolí našli někoho, kdo se léčí s vysokým krevním tlakem (hypertenzí). Přestože vysoký tlak „nebolí“, jedná se o problém, který se nevyplatí podceňovat. Neléčený vysoký krevní tlak totiž může vést k velmi vážným, až život ohrožujícím, situacím, jako například k cévní mozkové příhodě (lidově mrtvici) nebo infarktu myokardu.

Problém v léčbě vysokého krevního tlaku spočívá především v tom, že pacienti k ní alespoň zpočátku přistupují lehkovážně. Myslí si totiž, že když je nic nebolí a necítí se vyloženě špatně, není žádná péče potřeba. To je ale velký omyl!

Dodnes odborníci nezjistili důvod, proč vlastně někdo vysoký tlak má, ale faktory, které pravděpodobnost zvýšení tlaku umocňují, známy jsou. Některé ovlivnit nemůžeme – například pohlaví, věk či dědičnost. Jiné však ve své moci máme a měli bychom se snažit s nimi bojovat. Jedná se o kouření, nedostatek pohybu, zvýšený příjem soli, alkoholu, nasycených tuků a obecně velkého množství kalorií.

Důležitost preventivních prohlídek

leona-stepkova-4-nahled

Mgr. Leona Štěpková

„Důležitou součástí komplexní péče o zdraví by měly být pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, a to zejména u pacientů od 45 let výše. Dvojnásob to platí pro ženy, které jsou do menopauzy chráněny vlastními hormony a do té doby nepocítily sebemenší problém nebo měly tlak dokonce nízký,“ radí magistra Leona Štěpková, lékárnice z Alphega lékárny v Hostomicích nad Bílinou.

Během menopauzy a po ní ale může krevní tlak neočekávaně rychle vzrůst, zejména pokud se ještě zvětší obvod pasu. Ví se, že do určitého obvodu pasu je výrazně nižší riziko vysokého tlaku a obráceně. Znamená to tedy, že ti, kteří přibírají hlavně na trupu, ale nohy a ruce mají štíhlé, s mnohem větší pravděpodobností potká hypertenze než ty se silnými stehny a zadečkem.

Čtěte také: Nový strašák pětatřicátníků v Praze? Vysoký tlak!

Na vzniku vysokého krevního tlaku se mohou podílet také některé léky. Jedná se zejména o určitou skupinu léčiv proti bolesti (takzvaná nesteroidní antiflogistika), hormonální antikoncepci, některá antidepresiva, přípravky s obsahem pseudoefedrinu a šumivé tablety s vysokým obsahem soli. „Obecně lze doporučit, že pacienti s hypertenzí by na svůj vysoký krevní tlak měli upozornit všechny lékaře, které navštěvují, i lékárníky při nákupu léků bez předpisu,“ říká Leona Štěpková.

I nízký tlak je nebezpečný

Nízký tlak na rozdíl od vysokého s sebou sice nenese taková rizika, i přesto ale může způsobit nepříjemné obtíže. Lidé trpící nízkým tlakem bývají často ospalí, unavení, motá se jim hlava, je jim zima, mohou omdlívat, zejména při prudké změně polohy. Tomuto problému se říká ortostatická hypotenze a je považována za jeden z nejnebezpečnějších stavů, protože při nekoordinovaném pádu dojde snadno ke zranění.

„Pacienti s nízkým tlakem by měli dodržovat několik pravidel. Základním pravidlem je dostatečný příjem tekutin, pozvolné vstávání z lehu či sedu a pomalé narovnávání se z ohnuté polohy, ze dřepu či kleku. Pomoci může také šálek černé kávy, silného čaje nebo jiného nápoje s obsahem kofeinu,“ říká Alphega lékárnice Leona Štěpková.

Čtěte také: Psycholožka a zubař: líbejte se často a dlouze! Francouzák posílí zuby a imunitu, srovná tlak

Existuje ideální tlak?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Hodnoty tlaku se u různých lidí liší s ohledem na věk a momentální okolnosti. Dokonce i údaje pro lékaře se v těchto ohledech v čase mění. Obecně můžeme říci, že pokud máme pravidelně krevní tlak do hodnoty 129/84 mmHg, nemusíme si vůbec dělat starosti. S tlakem 130 – 139/85 – 89 mmHg bychom se měli zamyslet nad úpravou životního stylu a měření nepodceňovat. Pakliže se „vyhoupneme“ nad 140/90 mmHg, naplánujme si návštěvu svého lékaře. Při hodnotách 220/120 mmHg už by nás měl lékař vidět ihned.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru