dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
S firmou, která dluží Praze desítky milionů, byly změněny nájemní smlouvy
Budova magistrátu, ve které jednají pražští zastupitelé. Ti rozhodli ve čtvrtek o změně nájemních smluv s firmou, která dluží městu 55 milionů Foto: archiv

S firmou, která dluží Praze desítky milionů, byly změněny nájemní smlouvy

Pražské zastupitelstvo schválilo změnu smluv s nájemcem atraktivních prostor na Staroměstském náměstí, který městu na nájemném a úrocích dluží 55 milionů korun. Praha vyjednala snížení nájemného a splátkový kalendář na dlužnou částku.

Nájemce nebude muset zaplatit celý dluh, město mu uzná náklady na rekonstrukci objektu. Vyplývá to z unesení zastupitelstva. Společnost First Czech Restaurant Management Company má od roku 1996 a 1999 pronajaty prostory určené pro ubytování hotelového typu, v nichž provozuje mimo jiné hudební klub Bílý koníček, kavárnu a restauraci.

Metropole měla podle původních smluv platit přes devět milionů korun ročně. Dostala se ale do platební neschopnosti, což na jaře loňského roku přimělo hlavní město k podání žaloby k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Z unesení vyplývá, že obě strany dospěly k dohodě, na jejímž základě Praha žalobu stáhla.

Prostory kavárny město pronajme jinému komerčnímu provozovateli. Stávajícímu nájemci tak zůstane klub spolu s dalšími nebytovými prostory a Praha s ním uzavře do roku 2026 novou nájemní smlouvu za roční nájemné 4,8 milionu korun.

„Praha nemá jednoznačný zájem na ukončení nájemního vztahu, neboť to by vedlo k nutnosti hledání nového nájemce a vzhledem k poklesu tržeb v odvětví cestovního ruchu lze předpokládat, že tržní nájem by byl nižší než nájem nyní sjednaný," uvádí se v projednaném materiálu.

Z odborných posudků vyplývá, že firma do majetku Prahy investovala přes 34 milionů korun, dluh vůči pronajímateli se tak snížil na více než 20 milionů. Částku bude podle splátkového kalendáře firma splácet do konce nájemního vztahu.


Další články
Nahoru