Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
S bolestí hlavy Silvie (50) bojovala už od dětství, poškodilo to vztah se synem
Rozhodla se povyprávět o svých trablech, které má od dětství. Foto: se svolením paní Silvie

S bolestí hlavy Silvie (50) bojovala už od dětství, poškodilo to vztah se synem

Padesátiletá Silvie si s migrénou zažila své. Už od dětství prakticky nevěděla, jak vypadá život bez vracejících se bolestí hlavy. Jako matka samoživitelka si dlouho nemohla najít slušnou práci a na čas jí ze života zmizel i vlastní syn, protože jí měl za zlé, jak nemoc ovlivňovala jejich rodinné fungování.

„Poprvé mě záchvat chytil asi v jedenácti letech. Bohužel tehdy migréna nebyla úplně známá diagnóza, takže lékařům nějakou dobu trvalo, než na to přišli,“ popisuje počátky své nemoci paní Silvie. Postupně počty záchvatů migrény rostly a s tím i dávky léků proti bolesti, které musela polykat. 

„Nejvíc počty záchvatů vyskočily, jakmile jsem se dostala do puberty. Stále nezabíralo nic, babské rady, akupunktura, psychoterapie. Jenom další a další analgetika,“ vypráví. Když se jí ve 27 letech narodil syn, zůstala na něj sama, což s migrénou nebylo zrovna lehké. 

 „Péče o dítě je náročná sama o sobě, a když jsem nás oba ještě chtěla uživit, musela jsem se otáčet. Sice mi pomáhali rodiče, ale na práci jsem stejně sehnala maximálně nějakou brigádu, a to nestačilo,“ říká paní Silvie.

Po čase jí lékař na bolest předepsal takzvané triptany, které konečně přinesly alespoň nějakou úlevu. Na Karvinsku ale těžko hledala zaměstnání, několikrát skončila na úřadu práce a jako matka samoživitelka si bohužel nemohla dovolit kupovat lék pravidelně, protože potřebovala každou stokorunu. 

„V práci jsem o migréně nikdy nemluvila, nechtěla jsem riskovat, že mě vyhodí. Když jsem dostala záchvat na směně, snažila jsem se to nějak přetrpět a zvládnout,“ popisuje. Nemoc jí narušila i vztah se synem, který jí v pubertě začal vyčítat, že je jen věčně unavená z práce, nebo má ataky migrény. 

„Odstěhoval se hned, jak byl dospělý. Pořád k sobě hledáme cestu zpátky, ale poslední roky už je to lepší,“ říká paní Silvie, které se nakonec díky rekvalifikačnímu kurzu podařilo najít stálou práci pečovatelky. Co se týče léčby, neuroložka jí postupně předepisovala různé druhy profylaktických, tedy preventivních léků, které nejsou přímo určeny na migrénu, ale mohou ovlivnit její průběh. 

„V posledních dvou letech jsem vyzkoušela asi čtyři různé léky, ale nezabíraly a bylo mi po nich špatně. Pak jsem ale při brouzdání po internetu narazila na organizaci Migréna-help a věci nabraly správný směr,“ říká. Prostřednictvím této pacientské organizace se loni poprvé doslechla o biologické léčbě.

„Řekla jsem o ní i paní doktorce, ale pořád se zdráhala mě poslat do centra, kde by mi ji mohli nasadit. Už jsem z toho byla zoufalá, takže jsem k ní jednoho dne v okamžiku nejhoršího záchvatu prostě přišla a řekla, že už opravdu nevím, co mám dělat. Na ten popud mě konečně objednala do centra bolesti hlavy v Ostravě,“ vypráví paní Silvie. 

Po vyšetření místním neurologem jí pojišťovna nasazení biologické léčby schválila letos v zimě a zatím je z výsledku nadšená. Počet záchvatů se snížil z 12 na pouhé tři měsíčně. „Celý život jsem migrénou byla diskriminovaná a teď teprve zjišťuji, jaké to může být bez ní. Už jsem si na léto naplánovala dovolenou. Zůstávám ale opatrná, zatím se každé tři měsíce bojím, aby mi léčbu schválili znova,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

Včera v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Nepřítel našich očí? Dlouhé podzimní večery

22. listopadu 2022 v 10:48

Dny se postupně zkracují a stmívá se stále dříve. I z toho důvodu jsme nuceni trávit více času na umělém osvětlení. Ať už pracujeme do večerních hodin, koukáme se na televizi, nebo si před spaním čteme knížku s lampičkou, nevědomky tím ubližujeme především našim očím. Víte, co vše může zrak...

Lidé si mohou nechat zkontrolovat plíce

19. listopadu 2022 v 10:24

„Letos nabízíme měření funkce plic, tzv. spirometrii, ve třech obchodních centrech – v Hradci Králové, Praze a Olomouci. Snažíme se lidem co nejvíce přiblížit. Vidíme totiž, že se potýkají s chronickým kašlem, únavou, zadýchávají se, ale k lékaři nejdou. Podobné akce pomáhají odhalovat příčiny...

Mnoha diabetikům selhávají orgány zbytečně

13. listopadu 2022 ve 12:20

S neléčeným diabetem žijí mnozí pacienti roky, aniž by je trápily nepříjemné příznaky – proto nevěnují cukrovce dostatečnou pozornost. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi však silně poškozuje cévy a tím také funkci životně důležitých orgánů. Proto patří cukrovka mezi hlavní příčiny selhání...

Návštěvníci Saunie mohou v několika pobočkách zažít soutěžní ceremoniály Saunia Cupu

8. listopadu 2022 v 15:30

V pátek 18. a v sobotu 19. listopadu se bude v Saunia Thermal Resort v Karlových Varech konat Saunia Cup, na kterém návštěvníci budou moci na vlastní kůži zažít různorodá saunerská vystoupení a průřez všemi styly ceremoniálů. „Ochutnávku“ soutěžních ceremoniálů mohou zažít do konání Saunia Cupu...

Výběr střední školy začíná na Schola Pragensis

7. listopadu 2022 v 19:34

Touží vaše dítě po střední škole, která ho bude bavit? Usnadněte mu hledání a udělejte si přehled o stovkách pražských škol na jednom místě. Přijďte společně na veletrh Schola Pragensis, který se koná po třech letech opět v Kongresovém centru v Praze, a to ve dnech 24. až 26. listopadu. Očekává se...

Další články
Nahoru