dnes
Pondělí - zatazeno
3°C
zítra
Úterý - jasno
3°C
pozítří
Středa - zatazeno
1°C
S blížícím se adventem pražští strážníci posílili hlídky
Strážníci jsou nyní více v ulicích. Ilustrační foto: archiv

S blížícím se adventem pražští strážníci posílili hlídky

S blížícím se adventem a vánočními svátky pražská městská policie posílila hlídky. O 20 procent více strážníků se v ulicích metropole pohybuje od posledního listopadového víkendu. Pozornost městské policie se zaměřuje zejména na místa, kde se pohybuje více lidí. Kromě trhů jde třeba o hřbitovy, kam v předvánočním čase lidé chodí častěji. ČTK to na dotaz sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

„Hlídky městské policie se v rámci zvýšeného dohledu věnují vytipovaným pražským náměstím, kde jsou vánoční trhy, ulicím se zvýšenou koncentrací osob, nákupním centrům a samozřejmě prostředkům městské hromadné dopravy a nejvíce vytíženým dopravním uzlům. Svou pozornost zaměří na podezřelé chování osob, odložené předměty a odstavená vozidla," sdělila Seifertová k opatřením v hlavním městě.

Městská policie apeluje na Pražany a návštěvníky metropole, aby si dávali pozor na osobní věci a nestali se tak kvůli nepozornosti obětí kapsářů. Rizikovým místem, kde často dochází ke kapesním krádežím, jsou místa s velkou koncentrací lidí, mezi která patří i MHD.

Na další týdny se připravuje i státní policie, která zahájí bezpečnostní opatření v sobotu 1. prosince. Stejně jako loni tak bude v ulicích českých měst více policistů. Denně půjde o stovky policistů, který budou podle potřeby vybaveni zbraněmi. Opatření se dotknou zejména velkých akcí, jakými jsou trhy, koncerty nebo dopravní terminály. Součástí opatření jsou namátkové kontroly letů. Bezpečnostní opatření policie budou platit do 9. ledna.

V Česku platí od března 2016 první stupeň ohrožení terorismem, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však dnes uvedl, že tajné služby „nemají žádné konkrétní poznatky či informace, že by České republice hrozil bezprostředně nějaký útok nebo nějaké riziko.“

Lidé by také měli věnovat pozornost tomu, kdo je oslovuje s žádostí o příspěvek na charitu. Pokud pojmou podezření na neoprávněný výběr peněz, je třeba okamžitě informovat městskou nebo státní policii. „Je dobré vědět, že legální sbírka podléhá jasně daným pravidlům," dodává Seifertová.

Každá dobročinná sbírka musí mít povolení od krajského úřadu a dobrovolník musí mít u sebe kopii tohoto dokumentu a plnou moc od organizace, která sbírku pořádá. Musí být také jasné, na jaké účely sbírka vybírá peníze a kasičky, do kterých se vkládá hotovost, musí být zapečetěné.

Bezpečnostní opatření v centru Prahy budou podobná těm loňským. Na Václavském náměstí a náměstí Republiky přibudou betonové bloky proti vjezdu vozidel, na Staroměstském náměstí bude změněno rozestavení těchto bloků. Na frekventovaných místech budou posíleny hlídky policie. ČTK to ve středu řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.


Vánoční koncert v Kulturním centru Prahy 5

Včera v 09:40

Kulturní centrum Prahy 5 pořádá v pondělí 17. prosince v 16:30 hodin vánoční koncert. Adventní a vánoční písně budou hrát žáci hudebních kurzů lektorů Jana Rychetského, Karla Hälbiga a Vojtěcha Racka.

Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

15. prosince 2018 v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Jakub Jan Ryba ve Vysočanech: Hej, mistře

15. prosince 2018 v 09:49

Mimořádný předvánoční koncert v římskokatolickém kostele Svatyně Krista Krále ve Vysočanech pořádá městská část Praha 9 v rámci Cyklu koncertů vážné hudby.

Praha 5 zve na Adventní sobotu s beuronským uměním

15. prosince 2018 v 09:35

Dnes se od 14:30 hodin koná prohlídka kostela Zvěstování Panně Marii při klášteře sv. Gabriela v Praze 5.

Neděle: Třetí adventní koncert v Praze 5

14. prosince 2018 v 10:56

Třetí z tradičních adventních koncertů, které pořádá pátá městská část, se koná v neděli 16. prosince v obřadní síni ve Stroupežnického ulici č. 10.

Další články
Nahoru