Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
S alergií bojuje každý třetí Čech. Je možné ji získat i v dospělosti. Existuje alergie na alkohol
Období, kdy v přírodě vše kvete, je pro alergiky složité. Foto: archiv

S alergií bojuje každý třetí Čech. Je možné ji získat i v dospělosti. Existuje alergie na alkohol

Astma a alergie trápí dospělé i děti. Astmatem trpí 5% populace, u dětí číslo v posledních letech vystoupalo na 8%. S alergií bojuje každý třetí Čech. Alergii je možné získat v jakémkoli věku a je částečně dědičná. Na tento problém a další problémy poukazuje každoročně Světový den astmatu a alergie, který připadl na včerejšek.

Pyly aktuálně

Současnými alergeny v přírodě jsou bříza, jasan, habr, dub, buk, javor, platan, smrk a vrba jíva.

Dominuje pyl břízy.

Končí sezóna pylu jasanu. 

Celá třetina české populace trpí nějakou formou alergie. Mezi nejčastější patří alergie na pyly stromů a trav, další častou alergií je celoroční alergie na roztoče, srst a tělesné tekutiny domácích mazlíčků. Méně časté jsou potravinové alergie a kontaktní kožní alergie.

Podle primářky Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martiny Vašákové je nejčastějším projevem alergie rýma, která je obvykle způsobena pyly. Méně často se jedná o kožní projevy alergií a takzvané potravinové alergie.

Náchylnost k alergickým onemocněním je částečně dědičná. K vývoji onemocnění ale přispívají nemalou měrou vlivy prostředí, jako je styk s alergeny, infekce, které podněcují „alergický“ typ imunitní odpovědi, pasivní a aktivní kouření, stres.

Bizarní alergie na alkohol

Zřídka se setkáme s celkovou vážnou reakcí na alergen, tzv. anafylaktickým šokem, který je asi nejčastější u hmyzího jedu a některých potravin (ořechy, mořské plody).

„Také se ale můžeme setkat s alergiemi nepravými, tzv. histaminoliberančími reakcemi. Mezi ně kupříkladu patří i bizarní „alergie“ na alkohol, kdy u disponovaného jedince může dojít po požití alkoholu ke kýchání, smrkání, otoku kůže, obličeje, sliznic a bolestem hlavy“, uzavírá docentka Martina Vašáková.

Otázky a odpovědi – astma a alergie

Je alergie dědičná?
Náchylnost k alergickým onemocněním je skutečně částečně genetický vázaná, čili dědičná. K vývoji onemocnění u jedince ale přispívají nemalou měrou vlivy prostředí, jako je styk s alergeny, infekce, které podněcují „alergický“ typ imunitní odpovědi, pasivní a aktivní kouření, stres.

Jak se astma projevuje?
Astma se projevuje záchvaty klidové dušnosti většinou spojenými s poslechovým vjemem pískotů. Záchvat může být spuštěn různými podněty, jako jsou alergeny, infekce, chlad, stres, některé léky. Někdy jsou ale projevy astmatu méně typické, kupříkladu pouze suchý kašel, nebo námahou dušnost.

Jak se projevuje alergie?
Nejčastějšími projevy alergie je alergická rýma, která je obvykle způsobena pyly. Méně často se jedná o kožní projevy alergií, astma a tzv. potravinové alergie. Zřídka se setkáme s celkovou vážnou reakcí na alergen, tzv. anafylaktickým šokem, který je asi nejčastější u hmyzího jedu a některých potravin (ořechy, mořské plody).

Je možné získat alergii i v dospělosti? Čím je to způsobeno?
Ano, alergii je možné získat v jakémkoli věku. Je to dáno stejným mechanismem jako u mladších jedinců, genetickou dispozicí a působením zevním faktorů- alergeny a infekce.

Na co bývají lidé nejčastěji alergičtí?
Řada lidí má sezónní pylovou alergii s alergií na pyly stromů nebo trav, další častou alergií je celoroční alergie s přecitlivělostí na všudypřítomné roztoče, či na srst a tělesné tekutiny domácích mazlíčků. Méně časté jsou potravinové alergie a kontaktní kožní alergie.

Kdo je alergií více ohrožen?
Alergie je častější u dětí než u dospělých. Dle dotazníků má příznaky alergie podstatně více jedinců než je hlášeno lékaři. Podle periodicky opakovaného šetření prevalence alergií vzrostl počet alergických dětí mezi roky 1996 a 2006 ze 17 % v roce 1996 na 32% v roce 2006. Nejčastějším onemocněním je alergická rýma pylová a atopický ekzém; obě tyto alergie činí přes polovinu všech diagnostikovaných alergických onemocnění.

Existuje profese, která je riziková, tzn., zda lze v rámci nějaké pracovní činnosti astmatem onemocnět, či alergii získat?
Všechny profese, kde přichází člověk do styku s látkami, které jsou potenciální alergeny, jsou rizikové pro rozvoj alergie u geneticky disponovaného jedince. Časté jsou profesionální alergie u pracovníků v zemědělství, u mlynářů, pekařů, či ve výrobě a zpracování ostatních zemědělských produktů. Alergii se ale nemusí vyhnout ani pracovníci ve strojírenství, kde může vzniknout kožní alergie na kovy, či emulze, dále pak v textilním průmyslu, kdy je alergie vyvolatelná jak vlákny, tak barvivy.

Dá se astmatu či alergii předcházet? Je možná v lehčích případech nějaká domácí léčba nebo patří astma/alergie vždy do rukou lékaře?
Neovlivníme genetickou dispozici k alergii, manifestaci můžeme ovlivnit tím, že snížíme expozici alergenům. V případě pylů je to velmi obtížné, můžeme po expozici pyly z obličeje či vlasů umýt, či v době kvetení stromů a trav nevětrat, pokud je sucho a ve vzduchu je vysoká koncentrace pylů. Koncentraci domácích alergenů (roztoči) můžeme snižovat častým vytíráním a otíráním povrchů, častým praním ložního prádla a snížením teploty v ložnici, odstraněním látkových a čalouněných povrchů a koberců. V případě alergie na domácí mazlíčky je pak samozřejmě nejlepší zvíře z domova odstranit. Samozřejmě platí, že by lidé neměli kouřit, neboť kouření může ovlivňovat jak dispozici k alergiím, tak i průběh hlavně astmatu Samotná diagnóza alergie a nastavení léčby by měly být v rukou odborníka. Astma by si pacient vůbec sám diagnostikovat ani léčit neměl.

Odpovědi na předešlé otázky: Thomayerova nemocnice v Praze 4 – Krči


Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

Včera v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Dvě stovky hackerů budou řešit velké celosvětové problémy

10. června 2021 v 07:41

Ve dnech 11. a 12. června se v Praze uskuteční GreenHack, evropský inovační maraton, jehož cílem je posílit udržitelnost chování spotřebitelů stejně jako aktivit globálních firem. 

Na Černém Mostě byla dokončena hrubá stavba největšího parkoviště v Praze

10. června 2021 v 07:31

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze. Investice převyšující půl miliardy korun pomůže dojíždějícím přesednout z automobilů do...

Další články
Nahoru