Dnes Čtvrtek - jasno 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 4°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rychle, jednoduše, lahodně. Milujete kávu? Udělejte si ji na různé způsoby
Usměvavé cappuccino. Foto: summer park / Wikimedia Commons

Rychle, jednoduše, lahodně. Milujete kávu? Udělejte si ji na různé způsoby

Káva chutná na různé způsoby – klasická, se slaným karamelem, z džezvy, ledová, s panákem rumu nebo whisky… Pro kafaře je navíc pozitivní zprávou, že podle mezinárodní studie jsou lidé, kteří pijí kávu, méně ohroženi mrtvicí nebo Alzheimerovou chorobou. Je ale třeba dodržovat podstatné pravidlo – všeho s mírou.

Co všechno víme o kávě? Lidé jí denně vypíjí dvě miliardy šálků. Nejvíce kafíček si dají při snídani a dopoledne – z celkového světového objemu 65 procent. Odpoledne a večer holdují kofeinovému moku již o poznání méně.

Hned po ropě je káva druhou největší komoditou na světě. Produkují ji hlavně Brazílie, Vietnam, Indonésie a Kolumbie. Nejvíce ji pijí ve Spojených státech amerických, v Německu, Japonsku, Itálii a Francii.

Jak si udělat opravdu dobrou kávu? Pokud si jí člověk sám mele, je dobré učinit tak těsně před vypitím – čtvrt hodinky po umletí totiž káva začne ztrácet aroma. Někomu chutná pikolo, tedy malý hrneček silnější kávy, jiný si naopak pochutná na kávě z velkého kafáče – kávu zalije větším množstvím vody.

Slaný karamel se hodí i na odpoledne

Dobré jsou i různé kávové laskominy. Kávu si můžete ochutit karamelem. Vhodný je k tomu sirup Monin – sladko-slané spojení s kouřovým podtónem se inspirovalo tradiční bretaňskou pochoutkou, slaným karamelem, který se připravuje z tamního proslulého slaného másla. Karamelový sirup se stopou soli je dobrý jako doplněk ke kávě, čokoládě, dezertním nápojům i různým koktejlům.

Milovníci silné kávy si mohou pochutnat na kávě z džezvy, v níž se vaří nikoli samotná voda, ale voda s nasypanou kávou. Příprava je jednoduchá. Džezvu do dvou třetin naplníte studenou vodou, přidáte kávu (dvě lžičky na šálek), případně cukr. Džezvu dáte na vařič a přivedete k varu, dokud nedojde pěna na její okraj.

Následně džezvu odeberete z vařiče a malé množství pěny odlijete do nachystaných šálků, džezvu opět přivedete k varu, dvakrát opakujete postup s pěnou. Posléze dáte kávu z džezvy na minutu stranou, zakroužíte s ní, čímž se káva smyje z jejích stěn. Teprve potom ji rozlijete do šálků.

Ledová káva i káva s tvrdým alkoholem

I v podzimních a zimních měsících bodne tu a tam ledová káva. Je možné udělat si ji i doma. Stačí do 2 dl sklenky nasypat 1/2 lžičky instantní granulované kávy, 2 lžičky drceného ledu, 1,5 lžičky cukru a 2 malá mlíčka. Mícháte, až se káva rozpustí. Dolijete studenou vodou a opět zamícháte, nalijete do sklenice a začnete okamžitě pít.

Pro zahřátí je dobrá klasická káva, nejlépe překapávaná, s tuzemákem, který se nalije až do hotové kávy. Lze do ní nalít i bílý rum, griotku, koňak nebo whisky. Pro lidi, kterým nedělá dobře kofein, je dobrá káva bez kofeinu – z té lze udělat kafíčko na jakýkoli způsob, včetně laté nebo espresa. Labužníci si dávají vídeňskou kávu, tedy kávu se šlehačkou, ochucená může být i vaječným koňakem.

Podle studie mají kafaři méně mrtvici

A neškodí vlastně káva zdraví? O možných rizicích Pražský patriot již informoval. Zajímavé jsou ale závěry mezinárodní studie, která pracovala s vzorkem půl milionů lidí a uskutečnila se v letech 1996 až 2010 – u konzumentů kávy je asi o 15 % nižší riziko mozkové příhody než u jejích nepijáků. Tomu, kdo vypije denně dva šálky kávy, se podle studie riziko snižuje o 14 %, těm, kteří vypijí 3 až 4 šálky za den až o 17 %.

Ze závěrů studie vyplývá i to, že lidé, kteří kávu pravidelně pijí a je jim více než 65 let, jsou méně ohrožení Alzheimerovou chorobou a cukrovkou. Mají lepší paměť! Díky antioxidantům (káva jich obsahuje víc než zelený čaj) kofeinový mok zpomaluje stárnutí. Člověk by měl ale během dne vypít nanejvýš 3 až 4 šálky kávy, obsah kofeinu by neměl být vyšší než 300 mg.

Působí proti vzniku civilizačních chorob

Zakladatel a odborný garant českého Institutu kávy – astroenterolog a nutricionista Pavel Kohout opakovaně uvedl, že takové množství denní dávky kávy nemá podle lékařských průzkumů na zdravého člověka žádné nežádoucí účinky.

„Bylo například zjištěno, že pravidelné pití kávy dokáže preventivně působit proti vzniku některých civilizačních chorob, jako cukrovka druhého typu nebo Parkinsonova choroba,“ řekl.

O blahodárných účincích kávy se mluvilo už téměř před dvě stě lety. Kolem roku 1820 popsal účinky kávy německý vědec Friedlieb Ferdinand Runge. Z jeho poznámek vyplývá, že semena kávy obsahují alkaloid kofein, který povzbuzuje činnost srdce, mozku, nervů, ledvin nebo svalů. Ale jak vyplývá z výše napsaného – i kávy s mírou!


Autor: Anna Skálová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru