Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Rybník na Letné dokončí pro Prahu firma SMP CZ za 15,6 milionu korun
Část Letenských sadů, ve které vzniká rybník. Pohled směrem na východ. Foto: Jan Puci

Rybník na Letné dokončí pro Prahu firma SMP CZ za 15,6 milionu korun

V blízkosti Hanavského pavilonu v západní části Letenských sadů vzniká od roku 2020 rybník, který bude po dokončení napájen pomocí čerpadla vltavskou vodou. Výstavbu nábřežních zdí, technologické místnosti a výpustného zařízení zajistí pro hlavní město firma SMP CZ za 15,6 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Práce by měly být kompletně hotové letos na podzim.   

„Předmětem zakázky jsou stavební práce spočívající ve výkopech pro založení a výstavbu železobetonových nábřežních zdí se vzdušným lícem a korunou z lomového kamene se spárováním,“ je uvedeno ve věstníku.

Vybudován byl již přívod vody z Vltavy. Čerpadla jsou umístěna na začátku Rudolfovy štoly z 16. století. Díky nim voda překoná převýšení pár desítek metrů.

Při hloubení rybníku byly nalezeny pozůstatky pracovního tábora příslušníků Pomocných technických praporů. Ti zde v padesátých letech pomáhali stavět Stalinův pomník.

Plocha rybníku bude 6500 metrů čtverečních. Jen pro srovnání, nedávno budovaný rybník Slunečnice ve Stromovce je zhruba o třetinu menší. Maximální hloubka letenského rybníku dosáhne dvou metrů.

Rybník bude mít dvě hlavní funkce. „Kromě zavlažování okolí bude jeho funkce i esteticko-rekreační. Režim zde bude obdobný jako například na rybnících ve Stromovce. Koupání lidí na vlastní nebezpečí, bude platit zákaz koupání psů a nepovolíme lodičky. Na to je ta plocha přece jen příliš malá a mohlo by docházet ke konfliktům,“ sdělil již dříve serveru Pražský patriot mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Počítá se s vysázením mokřadních rostlin, s násadou ryb nikoli. Součástí nového rybníka bude ostrov, na který bude možné dojít po dřevěném molu. Mobiliář zůstane stávající, u břehu směrem k Hanavskému pavilonu jsou piknikové stoly.

Celkové náklady na vybudování rybníku jsou 35 milionů korun a projekt je plně hrazen z rozpočtu hlavního města. „S využitím dotací počítáme u navazujícího projektu na vybudování sítě závlah do trávníků,“ dodal Hofman.


Autor: puc

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru