Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Rybník na Letné dokončí pro Prahu firma SMP CZ za 15,6 milionu korun
Část Letenských sadů, ve které vzniká rybník. Pohled směrem na východ. Foto: Jan Puci

Rybník na Letné dokončí pro Prahu firma SMP CZ za 15,6 milionu korun

V blízkosti Hanavského pavilonu v západní části Letenských sadů vzniká od roku 2020 rybník, který bude po dokončení napájen pomocí čerpadla vltavskou vodou. Výstavbu nábřežních zdí, technologické místnosti a výpustného zařízení zajistí pro hlavní město firma SMP CZ za 15,6 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Práce by měly být kompletně hotové letos na podzim.   

„Předmětem zakázky jsou stavební práce spočívající ve výkopech pro založení a výstavbu železobetonových nábřežních zdí se vzdušným lícem a korunou z lomového kamene se spárováním,“ je uvedeno ve věstníku.

Vybudován byl již přívod vody z Vltavy. Čerpadla jsou umístěna na začátku Rudolfovy štoly z 16. století. Díky nim voda překoná převýšení pár desítek metrů.

Při hloubení rybníku byly nalezeny pozůstatky pracovního tábora příslušníků Pomocných technických praporů. Ti zde v padesátých letech pomáhali stavět Stalinův pomník.

Plocha rybníku bude 6500 metrů čtverečních. Jen pro srovnání, nedávno budovaný rybník Slunečnice ve Stromovce je zhruba o třetinu menší. Maximální hloubka letenského rybníku dosáhne dvou metrů.

Rybník bude mít dvě hlavní funkce. „Kromě zavlažování okolí bude jeho funkce i esteticko-rekreační. Režim zde bude obdobný jako například na rybnících ve Stromovce. Koupání lidí na vlastní nebezpečí, bude platit zákaz koupání psů a nepovolíme lodičky. Na to je ta plocha přece jen příliš malá a mohlo by docházet ke konfliktům,“ sdělil již dříve serveru Pražský patriot mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Počítá se s vysázením mokřadních rostlin, s násadou ryb nikoli. Součástí nového rybníka bude ostrov, na který bude možné dojít po dřevěném molu. Mobiliář zůstane stávající, u břehu směrem k Hanavskému pavilonu jsou piknikové stoly.

Celkové náklady na vybudování rybníku jsou 35 milionů korun a projekt je plně hrazen z rozpočtu hlavního města. „S využitím dotací počítáme u navazujícího projektu na vybudování sítě závlah do trávníků,“ dodal Hofman.


Autor: puc

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru