Dnes Neděle - jasno -3°C
Zítra Pondělí - snih 1°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rybník Martiňák u Dolních Počernic má nový ostrov a na břehu písečnou dunu
Rybník Martiňák. Foto: MHMP

Rybník Martiňák u Dolních Počernic má nový ostrov a na břehu písečnou dunu

U rybníka Martiňák mezi Černým Mostem a Dolními Počernicemi skončilo budování nového ostrova a dalších vodních ploch o výměře 3 300 metrů čtverečních. Na břehu Martiňáku také vznikla nová písečná duna.

V okolí Martiňáku již dříve vznikl park U Čeňku, byla vytvořena malá políčka s výsadbami ovocných stromů, koryto Svépravického potoka prošlo revitalizací. „Tato opatření nám pomohou co nejvíce zadržovat vodu v krajině. Vzniknou také nové biotopy pro rostliny a vodní a mokřadní živočichy. Celé okolí rybníku Martiňák má také obrovský rekreační potenciál,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

U rybníka Martiňák byl odstraněn val z dříve vytěženého sedimentu, který lemoval téměř celý levý břeh rybníka. Upraveny byly svahy břehů, ty jsou nyní pozvolnější. Poloostrov mezi Svépravickým potokem a potokem Chvalkou byl částečně odbagrován až na úroveň písčitého podloží a vytvořila se tak rozsáhlá soustava tůní. Oddělením deset metrů širokým vodním příkopem zde vznikl nový ostrov o rozloze 13 000 metrů čtverečních.

Při pracích bylo přemístěno více než 20 000 metrů čtverečních zeminy. Z vytěženého písku byla na břehu rybníka vymodelována až pět metrů vysoká písečná duna, která poslouží dětem jako přírodní pískoviště.

Historickou zajímavostí této stavby je objev překvapivých archeologických nálezů germánského osídlení z doby římské nebo neolitické hroby. V dalších fázích projektu zde ještě v letošním roce vzniknou nové louky propojené cestami a pěšinami a následovat bude výsadba lesních i ovocných stromů.


Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru