Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rybí polévka se bude zdarma rozdávat na řadě míst v Praze. A nejen na Štědrý den
Bohuslav Svoboda naposledy rozléval vánoční polévku na Staroměstském náměstí v roce 2012. Letos by se k tomu měl po jedenácti letech vrátit. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Rybí polévka se bude zdarma rozdávat na řadě míst v Praze. A nejen na Štědrý den

Rybí polévka se bude tradičně rozlévat na Štědrý den na Staroměstském i Václavském náměstí, na Kampě i jinde v metropoli. V některých městských částech si mohou lidé přijít pro polévku jiné dny. Vyplývá to z ankety serveru Pražský patriot.

Na vánočních trzích na Staroměstském náměstí řadu let pražští politici rozdávali rybí polévku 24. prosince dopoledne. V roce 2018 nové vedení Prahy v čele s Piráty a Prahou Sobě tradici změnilo a polévka tekla proudem už 23. prosince. K tomu lidé mohli ochutnat i tradičního houbového kubu.

„Myslím si, že na Štědrý den by se politici neměli objevovat ve veřejném prostoru. Vánoční svátky by měly být vyhrazeny rodině. Jsem zvyklý na to, že 24. prosinec je jediný den, kdy v naší rodině měli rodiče k dětem řeč, kdy shrnovali uplynulý rok. A to bych rád zachoval,“ odůvodnil to tehdy na sociálních sítích čerstvý pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ještě loni bylo rozlévání 23. prosince.

Časy se ale mění, Piráti jsou ve vedení města nadále, ale již nemají svého primátora, tím je Bohuslav Svoboda z ODS, který tuto funkci zastával v letech 2010 až 2013. A tak se i rozlévání polévky vrací na 24. prosince. „V letošním roce se uskuteční přímo na Štědrý den. Detaily jsou v řešení,“ sdělil Tadeáš Provazník z tiskového oddělení magistrátu.

„Polévku připravují kuchaři organizátora trhů společnosti Taiko, předpokládám, že recept bude plus minus stejný jako loni,“ sdělila mluvčí Taika Hana Tietze. Připraveny budou zhruba tři tisíce porcí, na první zájemce se dostane hodinu před polednem, i když přesný čas a další organizační podrobnosti se teprve ladí.

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů společnosti Taiko již několik let podle originálního receptu. Kromě 160 kilogramů kaprů, kteří pochází z jižních Čech, do ní zpracují 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Celkem 1 500 kilogramů surovin. Nechybí koňak a karamel pro zvýraznění chuti, ani osmažené krutony na másle.

Kdo se 24. prosince nebude  chtít mačkat na Staroměstském náměstí, může vyrazit na Kampu. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) a další zástupci radnice tam budou rozlévat polévku od 11 hodin. Od dvou hodin pak v horní části Václavského náměstí na trzích. Na každém místě bude připraveno 200 litrů krémové rybí polévky. „Ráda bych vás všechny srdečně pozvala k účasti na našem tradičním setkání u rybí polévky na Štědrý den. Budu mít obrovskou radost, když se tam všichni setkáme – je to pro mě chvíle sdílení a radosti, o kterou se ráda podělím s každým, kdo přijde," sdělila starostka. 

Už v sobotu 9. prosince si mohou zájemci vyrazit na rybí polévku na trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. K dispozici bude od 11 hodin. Bude ji podávat starosta Michal Vronský (TOP 09) v doprovodu dalších radních, a to zdarma v ekologických nádobách z cukrové třtiny.

„Polévku uvaří kuchařský tým z jídelny při základní škole na náměstí Jiřího z Poděbrad. Přibližně by se mělo jednat o 500 porcí, na něž kuchařský tým využije zhruba deset kilogramů rybího masa, šest kilogramů rybích hlav a dále jikry a mlíčí,“ popsal mluvčí Prahy 3 Jiří Hannich. „Rybí polévku někteří nemají v oblibě, jiní na ni nedají dopustit. Ta naše od školních kuchařek překlenuje tento spor, zahřeje a chutná výrazné většině,“ usmál se Vronský.

Zhruba 200 porcí rybí polévky budou v úterý 19. prosince rozdávat v Braníku před Domem s pečovatelskou službou od 15 do 17 hodin politici z Prahy 4. Starosta Ondřej Kubín (ODS), 1. místostarostka Irena Michalcová a radní pro oblast sociální a zdravotní Radek Lacko (oba ANO). Příchozí se kromě teplého jídla mohou těšit i na vánočku.

Rybí polévku s knedlíčkem lze zdarma dostat u Velkého Löwitova mlýna v Libni. Ve čtvrtek 21. prosince ji budou rozlévat od 15 hodin starosta Ondřej Gros (ODS) a další členové vedení Prahy 8. „Bude připraveno celkem 400 porcí. Další občerstvení u toho nebude, vzhledem k tomu, že hned vedle místa rozlévání je kluziště s občerstvením a také samotný Velký mlýn s otevřenou kavárnou,“ sdělil mluvčí radnice Martin Šalek.

V pondělí 18. prosince se uskuteční rozlévání rybí polévky už podesáté na náměstí OSN ve Vysočanech. Zástěry obléknou a naběraček se zhostí starosta Prahy 9 Tomáš Portlík a další členové vedení radnice. Na rybí polévku zdarma bude také možné vyrazit v sobotu 23. prosince od 11 do 15 hodin na Prahu 10 před vršovické nákupní centrum Eden.

„Na Praze 12 nebudeme podávat rybí polévku, ale polévku hráškovou s opečenou houstičkou, kterou uvaří Sociální služby MČ Praha 12. Akce se uskuteční 19. prosince od 13 do 15 hodin na Sofijském náměstí a zúčastní se všichni radní. Na pořádek budou dohlížet klienti Drop In. Připraveno bude 300 porcí polévky, jiné jídlo se rozdávat nebude,“ sdělila mluvčí dvanácté městské části Petra Svobodová.

V Praze 15 se na Štědrý den uskuteční od 11:30 hodin Štědrá bohoslužba, po které dojde na rozdávání dárků, vánoční polévky a punče. Akci připravuje patnáctá městská část ve spolupráci s Křesťanským společenstvím Praha, Obcí baráčníků Horní Měcholupy, Aktivními seniory Prahy 15 a bývalým starostou a současným poslancem Milanem Wenzlem (ANO). Atmosféru dotvoří vánoční písně v podání Matouše Krajníka a jeho hostů. „Je to již tradiční akce tří spolků s podporou městské části,“ sdělila za radnici Pavlína Nejedlíková.


Autor: Jan Puci

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Praha 1 bude rozlévat rybí polévku

23. prosince 2023 v 18:21

Sváteční rozlévání rybí polévky na Štědrý den 24. prosince se uskuteční od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin na Václavském náměstí. Akci organizuje Praha 1, rozlévání se zúčastní starostka Terezie Radoměřská, místostarostka Kateřina Klasnová, místostarosta Tomáš Heres, radní Ivana Antalová a a...

Dnes: Rybí polévka u Edenu

23. prosince 2023 v 09:27

Dnes bude Praha 10 před nákupním centrem Eden od 11:00 servírovat rybí polévku do poslední porce.

Petřínská půlnoční

23. prosince 2023 v 09:11

Půlnoční mše v kostele sv. Vavřince na Petříně 24. prosince ve 24 hodin.

Praha 18: Na Štědrý den pro Betlémské světlo

23. prosince 2023 v 07:50

Na Štědrý den budou od 10 do 14 hodin rozdávat skauti ze střediska Athabaska u Úřadu městské části Praha 18 Betlémské světlo.

Štědrý večer na Chodově: Osamělí lidé oslaví Vánoce ve Westfield Chodov

23. prosince 2023 v 05:06

Na Štědrý den v poledne uzavře Westfield Chodov své brány zákazníkům. Chodby obchodního centra se následně promění ve slavnostní společenskou místnost, ve které proběhne už šestý ročník charitativní akce Štědrý večer na Chodově. Ke štědrovečerní tabuli zde usednou lidé, kteří by jinak strávili...

Jarmark v Panské

21. prosince 2023 v 10:35

Tradiční jarmark ve čtvrtek 22. prosince od 10 hodin na půdě SPŠST v Panské.

Praha 1 zve na rybí polévku

20. prosince 2023 ve 21:47

Zástupci Prahy 1 budou v neděli 24. prosince na dvou místech v historickém centru rozdávat kolemjdoucím rybí polévku. Od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin v horní části Václavského náměstí na trzích.

Další články
Nahoru