Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rybářský domek na Kampě zpřístupní skauti na začátku srpna
Známý dům na Kampě ožije akcemi pro veřejnost. Foto: archiv

Rybářský domek na Kampě zpřístupní skauti na začátku srpna

Když vedení Prahy 1 na jaře rozhodlo o výpůjčce Rybářského domku Skautskému institutu, následně začal v několik let prázdném klasicistním letohrádku vznikat veřejný prostor založený na skautském principu učím se tím, že to dělám. Tedy tvůrčí prostor, kde je možné sáhnout si na řemeslo a prožívat dobrý pocit z toho, že si člověk vlastníma rukama něco vyrobí či opraví. Domek se veřejnosti poprvé otevře ve čtvrtek 5. srpna vernisáží výstavy Proměna 2+1.

Středobodem „Rybárny“ bude několik sdílených dílen, které budou spojovat dnes možná již trochu zapomenutá řemesla s moderními nástroji, materiály a technologiemi. „Tyto dílny chceme otevřít nejširší veřejnosti každý den v týdnu. Kromě nich prostor oživíme pestrým programem workshopů, výstav, přednášek i koncertů. Zázemí pro všechny tyto aktivity bude tvořit jednoduché bistro,“ popisuje ředitel Skautského institutu Miloš Říha.

Aby mohlo k vybavení domu k těmto účelům dojít co nejrychleji, spustil Skautský institut crowdfunding na Hithitu, kde lze tento projekt podpořit do soboty 7. srpna.

Michnovský letohrádek, častěji nazývaný Rybářský domek nebo jen Rybárna, byl zvěčněn ve filmu Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách coby sídlo poslední pražské hastrmanské rodiny.

Na Kampě, která je jinak domovem živé sousedské komunity a řady aktivních občanských spolků, byl tento historicky cenný objekt v posledních letech prázdný a nevyužitý.

„Víme, že vstupujeme do živého sousedství, chceme se do něj aktivně zapojit. Při oživování domečku počítáme s úzkou spoluprací s jedním z místních spolků s názvem Kamparta. Chceme, aby dům plnil i potřeby místních obyvatel,“ říká vedoucí projektu Rybárny Barbora Mrázová.

„Myšlenku takového tvůrčího prostoru rozvíjíme už dva roky a jsme nesmírně rádi, že se teď pro ni podařilo najít tento výjimečný prostor. Jdeme do toho s velkou vděčností Praze 1 a odhodláním dokázat, že náš projekt má smysl,“ dodává.

„Mám velkou radost z toho, že se nám vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce, a držím skautům palce. Věřím, že ve spolupráci s ostatními spolky a sousedy Rybářský domeček brzy oživí,“ sděluje radní Prahy 1 pro kultivaci a oživení památkové rezervace Michal Caban (My co tady žijeme).

Tým, který bude Skautský institut v Rybárně rozhýbávat, tvoří mladí lidé s dlouholetou zkušeností s provozem, dramaturgií i organizací přednášek, koncertů a debat ve Skautském institutu na Staroměstské náměstí.

Tam bylo během šesti let uspořádáno více než 1500 akcí pro veřejnost. „Věříme, že jsme se na Staromáku osvědčili a ukázali, že umíme do veřejného prostoru přinést něco nového a dobrého. Do tohoto nového projektu se vrháme znovu po hlavě a opět s otevřenou nabídkou spolupráce pro lidi, kteří budou chtít tohle místo tvořit společně s námi,“ uzavírá Říha.

Objekt otevře výstava Proměna 2+1, kterou připravují umělci Jakub Janovský, Jakub Tytykalo a designérka Linda Retterová. Jejich společný zásah do prostor Michnovského letohrádku by se dal označit také termínem site-specific performance a volně ilustruje aktuální dění v Rybárně, tedy proměnu z bývalé rybí restaurace a kanceláří Českého rybářský svazu v kreativní prostor, v němž se idee mění v realitu.

Výstava bude pro veřejnost dostupná od vernisáže 5. srpna do 26. srpna, každý den od 15 do 22 hodin. Oficiální a úplné otevření objektu pak Skautský institut chystá na začátek září.


Autor: red

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru