Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rybám se ve Vltavě a dalších pražských vodách daří, plavou jich tu desítky druhů
Ilustrační foto: Karelj / Wikimedia Commons

Rybám se ve Vltavě a dalších pražských vodách daří, plavou jich tu desítky druhů

Pstruzi, marény, štiky, plotice, perlíni, hořavky, karasi, cejni a mnohé další ryby. Celkem se v Praze nachází 33 druhů ryb. Některé se v revíru rozmnožují samy, jiné jsou nasazovány. K vysazování dochází v průběhu celého roku. V metropoli působí více než 35 tisíc rybářů.

Rybáři soutěží

V mezistátních soutěžích v lovu ryb udicí a rybolovné technice dosahují pražští rybáři mnoho úspěchů, v některých disciplínách jsou i mistry Evropy a světa.

Pro mladé rybáře pražská organizace pořádá každoročně letní tábory a závody ve sportovním rybolovu.

Celkem 35 221 rybářů (z toho 32 361 dospělých, 634 mládeže od 16 do 18 let a 2226 dětí do 15ti let) je sdruženo v Českém rybářském svazu-Územním svazu města Prahy. Působí v 58 místních organizacích svazu.

Pražská rybářská organizace, zabývající se sportovním rybolovem, byla pod názvem První rybářský klub v Praze založena již v roce 1886. Hospodaří na 46 revírech o délce 454 kilometrů a výměře 2389 hektarů.

Vedle rybářských revírů pražský územní svaz obhospodařuje ještě 135 hektarů chovných rybníků, kde se věnuje odchovu řady druhů ryb včetně nedostatkových a chráněných.

Vysazováno je přes milion kusů ryb

„Na 2389 hektarech ročně vysazujeme více jak 20 druhů ryb v celkovém množství přes jeden milion kusů a hmotnosti kolem 400 tisíc kilogramů, což představuje hodnotu okolo 22 milionů korun,“ uvedl pro Pražský patriot jednatel pražského svazu Zdeněk Mužík.

„Násady vysazujeme v průběhu celého roku. Jen na začátku roku je pauza až dva měsíce. V únoru nebo v březnu se začíná se zarybňováním, končíme až v prosinci. Není to problém ani v létě, k nejběžnějšímu zarybňování ale dochází v době podzimních výlovů – od konce září do konce listopadu,“ řekl.

sumci-navnada-nahled

Sumčí návnada

„Na rozdíl od produkčních rybářů, kteří ryby z výlovů prodávají spotřebitelům především jako vánoční kapry, my sportovní rybáři převážíme z výlovů ryby živé do rybářských revírů pro sportující rybáře a pro zachování původních druhů ryb v našich tocích,“ dodal.

V Praze nasazují úhoře i lososovité ryby

Čím dál častěji se ale podle jeho slov vysazuje z jarních výlovů nebo z odchytů v létě. A o jaké násady se jedná? „Nejčastěji je to již zmíněný kapr, poté také lín, amur, cejn, z dravých štika, candát nebo sumec,“ uvedl.

„Nasazujeme i úhoře, lososovité ryby, pstruha obecného i duhového nebo sivena amerického,“ dodal. Některé další druhy ryb se v revírech rozmnožují samy – například plotice, perlíni, hořavky, jelci, ježdíci, oukleje, slunky, hrouzci nebo třeba vranky.

Podle slov mluvčího Českého rybářského svazu-Územního svazu města Prahy Pavla Vrány je v Praze 33 druhů ryb. Jedná se o tyto: pstruh obecný, pstruh duhový, siven americký, hlavatka podunajská, síh maréna, štika obecná, plotice obecná, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, perlín ostrobřichý či amur bílý.

candati-nahled

Candát obecný

Dále: bolen dravý, lín obecný, ostroretka stěhovavá, hrouzek obecný, parma obecná, ouklej obecná, cejnek malý, cejn velký, podoustev říční, hořavka duhová, karas stříbřitý, tolstolobik bílý, tolstolobik pestrý, kapr obecný, sumec velký nebo úhoř říční.

„Dále v pražských vodách můžete najít mníka jednovousého, candáta obecného, ježdíka obecného, okouna říčního a vranku obecnou,“ dodal Vrána.

Ve Vltavě je pestrý vodní život

Anketa

Dali byste si rybu chycenou ve Vltavě na území Prahy?

36.1%
(36.1%)
63.9%
(63.9%)
Podle Vrány je ve Vltavě pestrý vodní život, rybám se tam daří, a to navzdory tomu, že pro ryby je nejlepší řeka v přirozeném stavu, než ta po zásazích člověka, kde se nevytváří přirozené meandry či ještěrková pole.

To, že je rybám v Praze dobře, potvrdil i Mužík.„Poté, co se po revoluci začaly čistit vody, je i Vltava velmi čistá,“ řekl. Podle obou rybářů jsou ale problém kormoráni – predátoři, kteří rybičky ve velkém množství každoročně spořádají.

Ryby v Praze se nemohou přikrmovat

vylov-pocernickeho-rybnika-nahled

Tradiční výlov Počernického rybníku

Rybář Karel Řezníček pro Pražský patriot již v minulosti uvedl, že „chovné rybníky jsou v Praze celkem úrodné, ryby se ale bohužel nemohou přikrmovat, takže nerostou tak rychle jako na jihu“. Výhodou ale podle něj naopak je, že se jich do pražských rybníků nedává takové množství, takže každá ryba má více prostoru.

Tisková mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová pro náš portál zase již dříve uvedla, že v současnosti již rybníky slouží nejen k chovu ryb, ale také jako protipovodňová opatření, k rekreaci Pražanů i jako významné krajinotvorné prvky a přírodní biotopy pro živočichy.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru