Dnes Středa - oblacno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel
V roce 2011 plul růžový tank po Vltavě na stanoviště mezi Karlovým mostem a mostem Legií, kde byl dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Foto: Jindřich Dvořák

Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel

Tank číslo 23, který věnovala Praze vláda Sovětského svazu jako symbol osvobození, po roce 1945 shlížel z tehdejšího náměstí Sovětských tankistů na Smíchově (dnešního náměstí Kinských) na Pražany z pět metrů vysokého podstavce. A to až do 13. června 1991, kdy jej odstranili. Stalo se tak po skandálním přetření tanku na růžovo, o které se postaral David Černý, tehdy jako student Vysoké školy umělecko-průmyslové, v noci z 27. na 28. dubna 1991. Tank byl odvezen do leteckého muzea ve Kbelích a později do vojenského muzea v Lešanech na Benešovsku.

Černého úprava ale nebyla první změnou barvy tohoto bojového vozidla. Po roce 1945 byl tank přetřen ze zelené na bronzovou barvu. Později, ještě za komunistů, se mu vrátila původní zelená. Po Černého růžovém nátěru následovaly tři dny bouřlivých diskusí a protestů sovětské vlády, po kterých místní zastupitelé obnovili zelený nátěr tanku. To se však nelíbilo některým členům Federálního shromáždění, kteří v půlce května tank opět natřeli na růžovo.

„Čin nesklízí můj obdiv. Když poslanci cítí potřebu protestovat proti tomu, že je někdo neprávem stíhán, nebo je zneužit některý paragraf, či že v některých případech vyšetřovací orgány postupují podezřele rychle a v některých naopak pomalu… přemalování tanku opět narůžovo je výrazem bezmoci,“ okomentoval čin tehdy v Hovorech z Lán prezident Václav Havel.

David Černý za svůj čin čelil obvinění z výtržnictví, celá kauza ale nakonec skončila jen u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu, od starosty Prahy 5 dokonce dostal recesní plaketu. Následně byl propuštěn a tank přišel o status národní kulturní památky. Jeho stěhování ze Smíchova již nestálo nic v cestě.

Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana zrušila. Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl – tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.

V polovině června 2011 byl tank číslo 23 po dohodě s Davidem Černým znovu růžově přetřen a dopraven do smíchovského přístavu, kde jej jeřábem umístili na ponton a ten byl po vodě zdymadlem přemístěn doprostřed řeky Vltavy mezi Střelecký ostrov a Smetanovo nábřeží, kde kotvil až do 1. července 2011.

A v květnu 2017 dorazil růžový tank do Brna, kde se stal součástí výstavy Kmeny 90, organizované Moravskou galerií. I tam ale vyvolával rozporuplné reakce. Někdo ho například překryl modrou plachtou s nápisem Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se k akci následně přihlásilo na facebooku. Členové brněnského vojenského klubu zase část tanku přemalovali na zeleno.


Autor: jb, ped / ČTK

Den dětí v Praze 9

Dnes ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Včera v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Včera v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Včera v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

Další články
Nahoru