Dnes Pondělí - oblacno 28°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel
V roce 2011 plul růžový tank po Vltavě na stanoviště mezi Karlovým mostem a mostem Legií, kde byl dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Foto: Jindřich Dvořák

Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel

Tank číslo 23, který věnovala Praze vláda Sovětského svazu jako symbol osvobození, po roce 1945 shlížel z tehdejšího náměstí Sovětských tankistů na Smíchově (dnešního náměstí Kinských) na Pražany z pět metrů vysokého podstavce. A to až do 13. června 1991, kdy jej odstranili. Stalo se tak po skandálním přetření tanku na růžovo, o které se postaral David Černý, tehdy jako student Vysoké školy umělecko-průmyslové, v noci z 27. na 28. dubna 1991. Tank byl odvezen do leteckého muzea ve Kbelích a později do vojenského muzea v Lešanech na Benešovsku.

Černého úprava ale nebyla první změnou barvy tohoto bojového vozidla. Po roce 1945 byl tank přetřen ze zelené na bronzovou barvu. Později, ještě za komunistů, se mu vrátila původní zelená. Po Černého růžovém nátěru následovaly tři dny bouřlivých diskusí a protestů sovětské vlády, po kterých místní zastupitelé obnovili zelený nátěr tanku. To se však nelíbilo některým členům Federálního shromáždění, kteří v půlce května tank opět natřeli na růžovo.

„Čin nesklízí můj obdiv. Když poslanci cítí potřebu protestovat proti tomu, že je někdo neprávem stíhán, nebo je zneužit některý paragraf, či že v některých případech vyšetřovací orgány postupují podezřele rychle a v některých naopak pomalu… přemalování tanku opět narůžovo je výrazem bezmoci,“ okomentoval čin tehdy v Hovorech z Lán prezident Václav Havel.

David Černý za svůj čin čelil obvinění z výtržnictví, celá kauza ale nakonec skončila jen u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu, od starosty Prahy 5 dokonce dostal recesní plaketu. Následně byl propuštěn a tank přišel o status národní kulturní památky. Jeho stěhování ze Smíchova již nestálo nic v cestě.

Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana zrušila. Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl – tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.

V polovině června 2011 byl tank číslo 23 po dohodě s Davidem Černým znovu růžově přetřen a dopraven do smíchovského přístavu, kde jej jeřábem umístili na ponton a ten byl po vodě zdymadlem přemístěn doprostřed řeky Vltavy mezi Střelecký ostrov a Smetanovo nábřeží, kde kotvil až do 1. července 2011.

A v květnu 2017 dorazil růžový tank do Brna, kde se stal součástí výstavy Kmeny 90, organizované Moravskou galerií. I tam ale vyvolával rozporuplné reakce. Někdo ho například překryl modrou plachtou s nápisem Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se k akci následně přihlásilo na facebooku. Členové brněnského vojenského klubu zase část tanku přemalovali na zeleno.


Autor: jb, ped / ČTK

V mateřinkách a školách Prahy 1 panuje čilý stavební ruch

25. července 2021 v 11:38

Praha 1 každým rokem před prázdninami spolupracuje s řediteli a ředitelkami škol, kteří předkládají své návrhy na to, jak by chtěli využít zavření budov a školních hřišť k opravám, úpravám a doplnění. Všechny jedničkové školy, tedy jak mateřské, tak i základní, jsou v historických, mnohdy více než...

Na Kampě končí výstava Rudé století. Sto let KSČ bude i tématem debaty s historiky

24. července 2021 ve 20:52

Pražané i návštěvníci hlavního města mají posledních pár dní příležitost navštívit plenérovou výstavu Rudé století, kterou ke 100 letem vzniku Komunistické strany Československa připravilo společně Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa – Nadace Jana a Medy...

Koncem července nepoteče voda v těchto ulicích

23. července 2021 v 07:04

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 2 navýšila peníze na pomoc obětem domácího násilí

21. července 2021 v 06:57

Praha 2 dlouhodobě pomáhá lidem, kteří se dostali do krizové životní situace. Organizacím, které nabízejí pomoc obětem domácího násilí či uskutečňují preventivní programy na školách zřizovaných Prahou 2, poskytne v letošním roce finanční prostředky ve výši 920 tisíc korun. Navýšení veřejné...

Stromy v Sadech Svatopluka Čecha prohlédl dendrolog

20. července 2021 v 16:43

V neděli se v důsledku nepříznivého počasí vyvrátil jeden z jerlínů v Sadech Svatopluka Čecha v Praze 2.

Hlasování o nejoblíbenější strom v Praze 6 je ve finále

20. července 2021 v 16:31

Anketa Strom roku Prahy 6 dospěla k finále a do užšího výběru postoupilo celkem 12 stromů, mezi nimiž se rozhodne o definitivním vítězi. Hlasovat pro některý z nich můžete až do 3. srpna.

Další články
Nahoru