Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel
V roce 2011 plul růžový tank po Vltavě na stanoviště mezi Karlovým mostem a mostem Legií, kde byl dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Foto: Jindřich Dvořák

Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel

Tank číslo 23, který věnovala Praze vláda Sovětského svazu jako symbol osvobození, po roce 1945 shlížel z tehdejšího náměstí Sovětských tankistů na Smíchově (dnešního náměstí Kinských) na Pražany z pět metrů vysokého podstavce. A to až do 13. června 1991, kdy jej odstranili. Stalo se tak po skandálním přetření tanku na růžovo, o které se postaral David Černý, tehdy jako student Vysoké školy umělecko-průmyslové, v noci z 27. na 28. dubna 1991. Tank byl odvezen do leteckého muzea ve Kbelích a později do vojenského muzea v Lešanech na Benešovsku.

Černého úprava ale nebyla první změnou barvy tohoto bojového vozidla. Po roce 1945 byl tank přetřen ze zelené na bronzovou barvu. Později, ještě za komunistů, se mu vrátila původní zelená. Po Černého růžovém nátěru následovaly tři dny bouřlivých diskusí a protestů sovětské vlády, po kterých místní zastupitelé obnovili zelený nátěr tanku. To se však nelíbilo některým členům Federálního shromáždění, kteří v půlce května tank opět natřeli na růžovo.

„Čin nesklízí můj obdiv. Když poslanci cítí potřebu protestovat proti tomu, že je někdo neprávem stíhán, nebo je zneužit některý paragraf, či že v některých případech vyšetřovací orgány postupují podezřele rychle a v některých naopak pomalu… přemalování tanku opět narůžovo je výrazem bezmoci,“ okomentoval čin tehdy v Hovorech z Lán prezident Václav Havel.

David Černý za svůj čin čelil obvinění z výtržnictví, celá kauza ale nakonec skončila jen u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu, od starosty Prahy 5 dokonce dostal recesní plaketu. Následně byl propuštěn a tank přišel o status národní kulturní památky. Jeho stěhování ze Smíchova již nestálo nic v cestě.

Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana zrušila. Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl – tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.

V polovině června 2011 byl tank číslo 23 po dohodě s Davidem Černým znovu růžově přetřen a dopraven do smíchovského přístavu, kde jej jeřábem umístili na ponton a ten byl po vodě zdymadlem přemístěn doprostřed řeky Vltavy mezi Střelecký ostrov a Smetanovo nábřeží, kde kotvil až do 1. července 2011.

A v květnu 2017 dorazil růžový tank do Brna, kde se stal součástí výstavy Kmeny 90, organizované Moravskou galerií. I tam ale vyvolával rozporuplné reakce. Někdo ho například překryl modrou plachtou s nápisem Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se k akci následně přihlásilo na facebooku. Členové brněnského vojenského klubu zase část tanku přemalovali na zeleno.


Autor: jb, ped / ČTK

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

Dnes ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

Dnes v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

Dnes v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Další články
Nahoru