Dnes Čtvrtek - zatazeno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel
V roce 2011 plul růžový tank po Vltavě na stanoviště mezi Karlovým mostem a mostem Legií, kde byl dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Foto: Jindřich Dvořák

Růžový tank nakonec z náměstí zmizel. Vždy budil emoce, své si řekl i Havel

Tank číslo 23, který věnovala Praze vláda Sovětského svazu jako symbol osvobození, po roce 1945 shlížel z tehdejšího náměstí Sovětských tankistů na Smíchově (dnešního náměstí Kinských) na Pražany z pět metrů vysokého podstavce. A to až do 13. června 1991, kdy jej odstranili. Stalo se tak po skandálním přetření tanku na růžovo, o které se postaral David Černý, tehdy jako student Vysoké školy umělecko-průmyslové, v noci z 27. na 28. dubna 1991. Tank byl odvezen do leteckého muzea ve Kbelích a později do vojenského muzea v Lešanech na Benešovsku.

Černého úprava ale nebyla první změnou barvy tohoto bojového vozidla. Po roce 1945 byl tank přetřen ze zelené na bronzovou barvu. Později, ještě za komunistů, se mu vrátila původní zelená. Po Černého růžovém nátěru následovaly tři dny bouřlivých diskusí a protestů sovětské vlády, po kterých místní zastupitelé obnovili zelený nátěr tanku. To se však nelíbilo některým členům Federálního shromáždění, kteří v půlce května tank opět natřeli na růžovo.

„Čin nesklízí můj obdiv. Když poslanci cítí potřebu protestovat proti tomu, že je někdo neprávem stíhán, nebo je zneužit některý paragraf, či že v některých případech vyšetřovací orgány postupují podezřele rychle a v některých naopak pomalu… přemalování tanku opět narůžovo je výrazem bezmoci,“ okomentoval čin tehdy v Hovorech z Lán prezident Václav Havel.

David Černý za svůj čin čelil obvinění z výtržnictví, celá kauza ale nakonec skončila jen u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu, od starosty Prahy 5 dokonce dostal recesní plaketu. Následně byl propuštěn a tank přišel o status národní kulturní památky. Jeho stěhování ze Smíchova již nestálo nic v cestě.

Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana zrušila. Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl – tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.

V polovině června 2011 byl tank číslo 23 po dohodě s Davidem Černým znovu růžově přetřen a dopraven do smíchovského přístavu, kde jej jeřábem umístili na ponton a ten byl po vodě zdymadlem přemístěn doprostřed řeky Vltavy mezi Střelecký ostrov a Smetanovo nábřeží, kde kotvil až do 1. července 2011.

A v květnu 2017 dorazil růžový tank do Brna, kde se stal součástí výstavy Kmeny 90, organizované Moravskou galerií. I tam ale vyvolával rozporuplné reakce. Někdo ho například překryl modrou plachtou s nápisem Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se k akci následně přihlásilo na facebooku. Členové brněnského vojenského klubu zase část tanku přemalovali na zeleno.


Autor: jb, ped / ČTK

Praha 6 propojuje generace a opět nabízí studentské bydlení v DPS Šlejnická

Dnes v 07:32

Projekt na podporu mezigeneračního soužití v Praze 6 pokračuje. Výhodné studentské bydlení v domě s pečovatelskou službou (DPS) po roce radnice znovu nabízí s tím, že bytovaný student se zároveň bude starat o volnočasový program pro místní seniory.

Škola a školka Weberova v Košířích slaví čtyřicet pět let

Včera v 18:57

Základní škola Weberova v blízkosti nemocnice Homolka oslavila společně s rodiči a pamětníky 45 let od jejího otevření. Žáci i rodiče připravili oslavu zaměřenou tematicky na kulturu z různých zemí světa a nezapomnělo se ani na Ukrajinu. Různorodá taneční vystoupení a scénky s bohatou kostýmní...

Petřínská rozhledna a Nová radnice se zahalí do modré barvy

Včera ve 13:57

Petřínská rozhledna bude v rámci zahájení předsednictví ČR v Radě EU nasvícena do modré barvy ve čtvrtek 30. června od 22 hodin. Nasvícena bude také budova Nové radnice na Mariánském náměstí.

Vycházka po Malostranském hřbitově

28. června 2022 ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Další články
Nahoru