Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Růženka, Fazolka nebo třeba Bourák. Pražané vybírají jména pro luskouny v zoo
Luskoun krátkoocasý. Foto: David Brossard / CC BY-SA 2.0, Flickr

Růženka, Fazolka nebo třeba Bourák. Pražané vybírají jména pro luskouny v zoo

Pražané mohou vybrat česká jména pro dvojici luskounů, kteří od poloviny dubna žijí v trojské zoologické zahradě. Do 12. května je možné hlasovat on-line prostřednictvím Portálu Pražana, na výběr mají zájemci pět možných jmen pro samečka a stejný počet pro samičku. Na twitteru o tom informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zapojit se do hlasování o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých, samičky Run Hou Tang a samečka Guo Bao, se může úplně každý prostřednictvím Portálu Pražana. K přihlášení do portálu stačí mít k dispozici přihlašovací údaje do státní Identity občana, Bankovní identity, nebo datové schránky.

Luskouni do Prahy přicestovali z Tchaj-wanu teprve nedávno, a to jako důkaz partnerství mezi hlavními městy Tchaj-pej a Prahou. Veřejnost se s nimi bude moci seznámit už 15. května v Zoo Praha.

Luskouni jsou na první pohled výjimeční tím, že mají tělo pokryté šupinami. Proto bývají označováni jako oživlé šišky. Úsilí získat je pro Zoo Praha však bylo motivováno především tím, že jsou v oblastech svého výskytu masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Zoo Praha usiluje o jejich ochranu jak ve střední Africe, tak v jižní Asii.

„Díky partnerské smlouvě mezi Prahou a Tchaj-pejí přicestoval do našeho hlavního města vzácný pár luskounů krátkoocasých. Velmi za ně Tchajwancům děkuji. Pražská zoologická zahrada se stane jejich novým domovem,” uvedl primátor Hřib. 

Oba dovezení luskouni se narodili v tchajpejské zoo, která je jejich nejvýznamnějším chovatelem. Chov luskounů je mimořádně náročný. Musí mít zajištěno správné rozpětí teplot či velmi vysokou vlhkost, ale největší problém představuje jejich potrava. V přírodě se živí mravenci a termity, které jim v Praze nahradí speciální směs, jejíž základ tvoří včelí larvy.

Na Portálu Pražana je možné vybírat mezi jmény pro samičku: Runa, Ruby, Rut, Růženka, Fazolka. Nebo pro samečka: Kuba, Bourák, Gusta, Guba, Hugo. Tyto návrhy vyplynuly z ankety na sociálních sítích a při jejich výběru se přihlíželo i k fonetické podobnosti s jejich původními, tchajwanskými jmény.

„Přihlásit se do Portálu Pražana může kdokoliv. Hlasování je sice primárně určené pro obyvatele metropole, ale de facto není omezené. Na portálu bude dostupné až do půlnoci 12. května. Pokud jde o vlastní přihlášení do Portálu Pražana, mají lidé na výběr několik možností, například mohou využít elektronickou nebo bankovní identitu či datovou schránku. Nejsnazší přihlášení do Portálu Pražana je přes internetové bankovnictví nebo přes uživatelský účet známý jako Identita občana. Další informace o možnostech přihlášení jsou k dispozici na webu portálu portalprazana.cz. Z jednoho uživatelského účtu bude započítán jen jeden hlas,“ sdělil Tomáš Barczi, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, která portál provozuje a rozvíjí.

První dny v Praze na luskouny dohlíží chovatel a veterinář z tchajpejské zoo. Luskouni byli umístěni v nokturnu pavilonu Indonéská džungle, musí si zde však zvyknout a také po příjezdu absolvovat povinnou izolaci.

Aby měli klid, bude v následujících dnech Indonéská džungle uzavřena a po celé trvání karantény zůstane jejich expozice zakrytá. Zoo Praha se tak stala teprve druhým chovatelem těchto pozoruhodných savců v Evropě.

Je možné hlasovat také osobně, a to formou anketního lístku odevzdaného s ověřením totožnosti na podatelnách pražského magistrátu. Jedna je třeba ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Lze také zaslat hlas korespondenčně s úředně ověřeným podpisem.


Autor: Jan Puci

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

Dnes ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Dnes v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Dnes v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Další články
Nahoru