Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Růženka, Fazolka nebo třeba Bourák. Pražané vybírají jména pro luskouny v zoo
Luskoun krátkoocasý. Foto: David Brossard / CC BY-SA 2.0, Flickr

Růženka, Fazolka nebo třeba Bourák. Pražané vybírají jména pro luskouny v zoo

Pražané mohou vybrat česká jména pro dvojici luskounů, kteří od poloviny dubna žijí v trojské zoologické zahradě. Do 12. května je možné hlasovat on-line prostřednictvím Portálu Pražana, na výběr mají zájemci pět možných jmen pro samečka a stejný počet pro samičku. Na twitteru o tom informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zapojit se do hlasování o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých, samičky Run Hou Tang a samečka Guo Bao, se může úplně každý prostřednictvím Portálu Pražana. K přihlášení do portálu stačí mít k dispozici přihlašovací údaje do státní Identity občana, Bankovní identity, nebo datové schránky.

Luskouni do Prahy přicestovali z Tchaj-wanu teprve nedávno, a to jako důkaz partnerství mezi hlavními městy Tchaj-pej a Prahou. Veřejnost se s nimi bude moci seznámit už 15. května v Zoo Praha.

Luskouni jsou na první pohled výjimeční tím, že mají tělo pokryté šupinami. Proto bývají označováni jako oživlé šišky. Úsilí získat je pro Zoo Praha však bylo motivováno především tím, že jsou v oblastech svého výskytu masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Zoo Praha usiluje o jejich ochranu jak ve střední Africe, tak v jižní Asii.

„Díky partnerské smlouvě mezi Prahou a Tchaj-pejí přicestoval do našeho hlavního města vzácný pár luskounů krátkoocasých. Velmi za ně Tchajwancům děkuji. Pražská zoologická zahrada se stane jejich novým domovem,” uvedl primátor Hřib. 

Oba dovezení luskouni se narodili v tchajpejské zoo, která je jejich nejvýznamnějším chovatelem. Chov luskounů je mimořádně náročný. Musí mít zajištěno správné rozpětí teplot či velmi vysokou vlhkost, ale největší problém představuje jejich potrava. V přírodě se živí mravenci a termity, které jim v Praze nahradí speciální směs, jejíž základ tvoří včelí larvy.

Na Portálu Pražana je možné vybírat mezi jmény pro samičku: Runa, Ruby, Rut, Růženka, Fazolka. Nebo pro samečka: Kuba, Bourák, Gusta, Guba, Hugo. Tyto návrhy vyplynuly z ankety na sociálních sítích a při jejich výběru se přihlíželo i k fonetické podobnosti s jejich původními, tchajwanskými jmény.

„Přihlásit se do Portálu Pražana může kdokoliv. Hlasování je sice primárně určené pro obyvatele metropole, ale de facto není omezené. Na portálu bude dostupné až do půlnoci 12. května. Pokud jde o vlastní přihlášení do Portálu Pražana, mají lidé na výběr několik možností, například mohou využít elektronickou nebo bankovní identitu či datovou schránku. Nejsnazší přihlášení do Portálu Pražana je přes internetové bankovnictví nebo přes uživatelský účet známý jako Identita občana. Další informace o možnostech přihlášení jsou k dispozici na webu portálu portalprazana.cz. Z jednoho uživatelského účtu bude započítán jen jeden hlas,“ sdělil Tomáš Barczi, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, která portál provozuje a rozvíjí.

První dny v Praze na luskouny dohlíží chovatel a veterinář z tchajpejské zoo. Luskouni byli umístěni v nokturnu pavilonu Indonéská džungle, musí si zde však zvyknout a také po příjezdu absolvovat povinnou izolaci.

Aby měli klid, bude v následujících dnech Indonéská džungle uzavřena a po celé trvání karantény zůstane jejich expozice zakrytá. Zoo Praha se tak stala teprve druhým chovatelem těchto pozoruhodných savců v Evropě.

Je možné hlasovat také osobně, a to formou anketního lístku odevzdaného s ověřením totožnosti na podatelnách pražského magistrátu. Jedna je třeba ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Lze také zaslat hlas korespondenčně s úředně ověřeným podpisem.


Autor: Jan Puci

Praha 14: Pro kočičku na Plechárnu, koná se výstava

Dnes v 18:14

Již po osmé proběhne 12. února v Kulturním centru Plechárna na sídlišti Černý most sraz desítky kočičích bezdomovců z mnoha spolků a zařízení zabývajících se jejich záchranou.

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Další články
Nahoru