Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Růženka, Fazolka nebo třeba Bourák. Pražané vybírají jména pro luskouny v zoo
Luskoun krátkoocasý. Foto: David Brossard / CC BY-SA 2.0, Flickr

Růženka, Fazolka nebo třeba Bourák. Pražané vybírají jména pro luskouny v zoo

Pražané mohou vybrat česká jména pro dvojici luskounů, kteří od poloviny dubna žijí v trojské zoologické zahradě. Do 12. května je možné hlasovat on-line prostřednictvím Portálu Pražana, na výběr mají zájemci pět možných jmen pro samečka a stejný počet pro samičku. Na twitteru o tom informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zapojit se do hlasování o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých, samičky Run Hou Tang a samečka Guo Bao, se může úplně každý prostřednictvím Portálu Pražana. K přihlášení do portálu stačí mít k dispozici přihlašovací údaje do státní Identity občana, Bankovní identity, nebo datové schránky.

Luskouni do Prahy přicestovali z Tchaj-wanu teprve nedávno, a to jako důkaz partnerství mezi hlavními městy Tchaj-pej a Prahou. Veřejnost se s nimi bude moci seznámit už 15. května v Zoo Praha.

Luskouni jsou na první pohled výjimeční tím, že mají tělo pokryté šupinami. Proto bývají označováni jako oživlé šišky. Úsilí získat je pro Zoo Praha však bylo motivováno především tím, že jsou v oblastech svého výskytu masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Zoo Praha usiluje o jejich ochranu jak ve střední Africe, tak v jižní Asii.

„Díky partnerské smlouvě mezi Prahou a Tchaj-pejí přicestoval do našeho hlavního města vzácný pár luskounů krátkoocasých. Velmi za ně Tchajwancům děkuji. Pražská zoologická zahrada se stane jejich novým domovem,” uvedl primátor Hřib. 

Oba dovezení luskouni se narodili v tchajpejské zoo, která je jejich nejvýznamnějším chovatelem. Chov luskounů je mimořádně náročný. Musí mít zajištěno správné rozpětí teplot či velmi vysokou vlhkost, ale největší problém představuje jejich potrava. V přírodě se živí mravenci a termity, které jim v Praze nahradí speciální směs, jejíž základ tvoří včelí larvy.

Na Portálu Pražana je možné vybírat mezi jmény pro samičku: Runa, Ruby, Rut, Růženka, Fazolka. Nebo pro samečka: Kuba, Bourák, Gusta, Guba, Hugo. Tyto návrhy vyplynuly z ankety na sociálních sítích a při jejich výběru se přihlíželo i k fonetické podobnosti s jejich původními, tchajwanskými jmény.

„Přihlásit se do Portálu Pražana může kdokoliv. Hlasování je sice primárně určené pro obyvatele metropole, ale de facto není omezené. Na portálu bude dostupné až do půlnoci 12. května. Pokud jde o vlastní přihlášení do Portálu Pražana, mají lidé na výběr několik možností, například mohou využít elektronickou nebo bankovní identitu či datovou schránku. Nejsnazší přihlášení do Portálu Pražana je přes internetové bankovnictví nebo přes uživatelský účet známý jako Identita občana. Další informace o možnostech přihlášení jsou k dispozici na webu portálu portalprazana.cz. Z jednoho uživatelského účtu bude započítán jen jeden hlas,“ sdělil Tomáš Barczi, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, která portál provozuje a rozvíjí.

První dny v Praze na luskouny dohlíží chovatel a veterinář z tchajpejské zoo. Luskouni byli umístěni v nokturnu pavilonu Indonéská džungle, musí si zde však zvyknout a také po příjezdu absolvovat povinnou izolaci.

Aby měli klid, bude v následujících dnech Indonéská džungle uzavřena a po celé trvání karantény zůstane jejich expozice zakrytá. Zoo Praha se tak stala teprve druhým chovatelem těchto pozoruhodných savců v Evropě.

Je možné hlasovat také osobně, a to formou anketního lístku odevzdaného s ověřením totožnosti na podatelnách pražského magistrátu. Jedna je třeba ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Lze také zaslat hlas korespondenčně s úředně ověřeným podpisem.


Autor: Jan Puci

Petřínská rozhledna a Nová radnice se zahalí do modré barvy

Dnes ve 13:57

Petřínská rozhledna bude v rámci zahájení předsednictví ČR v Radě EU nasvícena do modré barvy ve čtvrtek 30. června od 22 hodin. Nasvícena bude také budova Nové radnice na Mariánském náměstí.

Vycházka po Malostranském hřbitově

Včera ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Další články
Nahoru