Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Růst cen materiálů se projeví na zakázkách, očekávají pražské radnice
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Růst cen materiálů se projeví na zakázkách, očekávají pražské radnice

Pražský magistrát a městské části očekávají, že významný růst cen stavebních materiálů bude mít vliv na ceny veřejných zakázek. Jak ČTK sdělili zástupci radnic a města, u již zasmluvněných investic tlak ze strany firem na zvýšení cen zatím nevnímají, ale u vypsaných nebo plánovaných tendrů předpokládají nárůst cen nad předpokládanou hodnotu. Projekty zatím neruší a čekají, jak se situace vyvine.

V případě magistrátu se podle radního Jana Chabra (TOP 09) zvýšení ceny již dotklo soutěže na dodávku přístřešků MHD, které se skládají z kovových profilů.

„Důvodem je růst ceny oceli na světových trzích, cena se za posledních 12 měsíců téměř zdvojnásobila. Tento trend lze očekávat i v dalších projektech, kde předmětem zakázky bude významnou měrou i stavební materiál, jehož cena nyní prudce roste," uvedl. Je podle něj také otázkou, zda budou stavební firmy schopny garantovat dohodnuté ceny už již vysoutěžených zakázek.

Zvýšení cen dodavatelů se dá pozorovat i na výsledcích jiných tendrů. Vedení města například nedávno schválilo, že plánovanou lávku propojující Holešovice a Karlín přes ostrov Štvanice postaví firma Skanska za 298 milionů korun bez DPH. V zadání tendru, který magistrát vypsal v dubnu, přitom město jako předpokládanou hodnotu zakázky uvedlo částku 197 milionů korun bez daně.

Samosprávám nyní podle zástupců radnic nezbývá než čekat, jakým způsobem se růst cen projeví na nabídkách firem a případných požadavcích na zvýšení ceny u již vysoutěžených projektů. Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) se pravděpodobně ukáže, že minimálně u některých plánovaných investic již nebudou stačit peníze, které jsou na ně v rozpočtu určené.

Zmínil příklad nového schodiště ze Štefánikova mostu na náplavku, na které má Praha v rozpočtu 6,5 milionu korun. Podle starosty je už nyní jasné, že to stačit nebude. „Uvidíme, jak se to podaří vysoutěžit," řekl.

Hejma dodal, že městská část zatím projekty neruší ani nezaznamenala, že by ze zakázky kvůli vyšším nákladům vycouvala nějaká stavební firma. To podle starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) zatím nepozorují ani v Praze 3.

Tam nyní čekají na výsledek velkého tendru na opravu panelového domu v Táboritské ulici, kde byla předpokládaná cena 158,7 milionu korun bez DPH. „Samozřejmě jsme zvědaví, jak to dopadne," řekl starosta.

Mluvčí Prahy 12 Ivana Nováková uvedla, že již zasmluvněných projektů se situace netýká, radnice však bude muset počítat se zvýšením cen u nově vypsaných zakázek. V úvahu podle ní připadá úprava, ale i zrušení některých investic, případně jejich odklad.

Modřanská radnice kupříkladu nedávno zrušila soutěž na novou školku, protože nejnižší nabídka o více než čtvrtinu překročila odhadovanou hodnotu zakázky. Městská část nyní projekt předělává tak, aby byl levnější, čemuž má napomoci použití jiných materiálů pro některé části stavby.

Navýšení nákladů čeká u chystaných investičních akcí i Praha 6, jak ČTK sdělil její mluvčí Jiří Hannich. „Očekáváme úpravy tzv. kontrolních rozpočtů, které představují celkový odhad nákladů na ten který projekt. Podklady pro jejich sestavení čerpáme z jednotných ceníků za stavební práce a materiály, které se budou souhrnně aktualizovat během srpna," uvedl.

Nakolik se však aktualizované ceny za materiály a práce promítnou do rozpočtů chystaných projektů nyní podle něj nelze predikovat.

Podle dřívějších vyjádření stavebních firem pro ČTK vzrostly meziročně ceny oceli a izolačních materiálů až o 100 procent, u některých výrobků ze dřeva ještě více.

Materiálů je nedostatek, prodlužují se dodací lhůty a budoucí vývoj se dá podle firem těžko odhadovat. Stavby podle analytiků kromě skokově se zvyšujících cen materiálů komplikuje také nedostatek stavebních dělníků.


Autor: ČTK

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

Dnes v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

Včera ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Budovy a pozemky pošty ve Vysočanech se stanou součástí školního areálu

Včera ve 20:41

Radní Prahy vyhověli žádosti městské části Praha 9 a odsouhlasili úplatné nabytí nemovitostí České pošty do vlastnictví hlavního města, které by následně svěřili do správy Prahy 9. Jedná se o budovu pošty a související objekty a pozemky v katastrálním území Vysočan. V budoucnu by potom mohly...

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

20. září 2021 v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

Další články
Nahoru