dnes
Sobota - zatazeno
31°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
25°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
27°C
Rusové hrozí Gruzii zákazem importu vína. Nevadí, dovezte ho k nám, zní z radnice Prahy 3
Ilustrační foto: archiv

Rusové hrozí Gruzii zákazem importu vína. Nevadí, dovezte ho k nám, zní z radnice Prahy 3

Radnice Prahy 3 přišla v reakci na spor Ruska a Gruzie s nečekanou nabídkou. Prostřednictvím svého místostarosty nabídla Gruzíncům nové odbytiště pro jejich víno.

Gruzínci již přes dva týdny demonstrují proti vlivu Ruské federace na vnitřní politiku Gruzie. Rusko reagovalo zákazem přímých letů do kavkazské země a hrozbou úplného zákazu importu gruzínského vína do Ruska.

Vzhledem k tomu, že radní třetí městské části nedávno schválili spolupráci se Saburtalo, největší čtvrtí hlavního města Tbilisi, místostarosta Prahy 3 pro zahraniční vztahy Štěpán Štrébl (Piráti) Gruzíncům nabídl nové odbytiště pro jejich víno.

„Nabídl jsem proto gruzínským kolegům, aby své víno prezentovali v rámci 23. ročníku Vinohradského vinobraní. Proevropsky orientovaná Gruzie má s EU asociační dohodu, dohodu o volném obchodu i bezvízový styk. Jsem přesvědčen, že si zaslouží naši plnou podporu,“ uvedl Štrébl. „Při příležitosti vinobraní budou moci zástupci Prahy 3 a Saburtalo také slavnostně podepsat již schválené memorandum o partnerství,” dodal. Vinobraní se letos bude konat 13. a 14. září.

„Propojení s Gruzií a spol. jsem připravoval ještě já. Jeho reakce mi proto přijde jako vtipná věc, spíš chtěl asi jen něco napsat, tak to sepsal. Kdyby takhle měl pomáhat všem, tak bude muset městská část nakoupit hodně vína,“ reagoval opoziční zastupitel Alexander Bellu, který byl loni od června do listopadu starostou Prahy 3, předtím působil čtyři roky ve funkci místostarosty.

Anketa

Chutná vám gruzínské víno?

39.3%
(39.3%)
8.9%
(8.9%)
51.8%
(51.8%)
Gruzie je nazývána „kolébkou vína". Archeologické nálezy dokazují, že zde výroba vína byla známa již před osmi tisíci lety. Motivy révy a jsou spojené s gruzínskou kulturou a náboženstvím, najdeme je v architektuře, lidovém umění i v písmu. Gruzínský název vína – gvino je nejstarší výraz pro víno vůbec, který byl později převzat do mnoha dalších jazyků, češtinu nevyjímaje. 


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

Dnes v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru