dnes
Neděle - jasno
17°C
zítra
Pondělí - jasno
19°C
pozítří
Úterý - oblacno
17°C
Rusové hrozí Gruzii zákazem importu vína. Nevadí, dovezte ho k nám, zní z radnice Prahy 3
Ilustrační foto: archiv

Rusové hrozí Gruzii zákazem importu vína. Nevadí, dovezte ho k nám, zní z radnice Prahy 3

Radnice Prahy 3 přišla v reakci na spor Ruska a Gruzie s nečekanou nabídkou. Prostřednictvím svého místostarosty nabídla Gruzíncům nové odbytiště pro jejich víno.

Gruzínci již přes dva týdny demonstrují proti vlivu Ruské federace na vnitřní politiku Gruzie. Rusko reagovalo zákazem přímých letů do kavkazské země a hrozbou úplného zákazu importu gruzínského vína do Ruska.

Vzhledem k tomu, že radní třetí městské části nedávno schválili spolupráci se Saburtalo, největší čtvrtí hlavního města Tbilisi, místostarosta Prahy 3 pro zahraniční vztahy Štěpán Štrébl (Piráti) Gruzíncům nabídl nové odbytiště pro jejich víno.

„Nabídl jsem proto gruzínským kolegům, aby své víno prezentovali v rámci 23. ročníku Vinohradského vinobraní. Proevropsky orientovaná Gruzie má s EU asociační dohodu, dohodu o volném obchodu i bezvízový styk. Jsem přesvědčen, že si zaslouží naši plnou podporu,“ uvedl Štrébl. „Při příležitosti vinobraní budou moci zástupci Prahy 3 a Saburtalo také slavnostně podepsat již schválené memorandum o partnerství,” dodal. Vinobraní se letos bude konat 13. a 14. září.

„Propojení s Gruzií a spol. jsem připravoval ještě já. Jeho reakce mi proto přijde jako vtipná věc, spíš chtěl asi jen něco napsat, tak to sepsal. Kdyby takhle měl pomáhat všem, tak bude muset městská část nakoupit hodně vína,“ reagoval opoziční zastupitel Alexander Bellu, který byl loni od června do listopadu starostou Prahy 3, předtím působil čtyři roky ve funkci místostarosty.

Anketa

Chutná vám gruzínské víno?

40.4%
(40.4%)
8.8%
(8.8%)
50.9%
(50.9%)
Gruzie je nazývána „kolébkou vína". Archeologické nálezy dokazují, že zde výroba vína byla známa již před osmi tisíci lety. Motivy révy a jsou spojené s gruzínskou kulturou a náboženstvím, najdeme je v architektuře, lidovém umění i v písmu. Gruzínský název vína – gvino je nejstarší výraz pro víno vůbec, který byl později převzat do mnoha dalších jazyků, češtinu nevyjímaje. 


Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

Dnes v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Mladá žena nepřežila střet s tramvají

10. října 2019 ve 23:27

Na sídlišti Petřiny dnes po půl jedné odpoledne srazila v zastávce Větrník tramvaj ženu, která zemřela. Příčinu tragédie šetří policisté. Tramvajový provoz byl v místě obnoven ve 14:15.

Další články
Nahoru