dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - jasno
29°C
pozítří
Sobota - jasno
31°C
Rusové hrozí Gruzii zákazem importu vína. Nevadí, dovezte ho k nám, zní z radnice Prahy 3
Ilustrační foto: archiv

Rusové hrozí Gruzii zákazem importu vína. Nevadí, dovezte ho k nám, zní z radnice Prahy 3

Radnice Prahy 3 přišla v reakci na spor Ruska a Gruzie s nečekanou nabídkou. Prostřednictvím svého místostarosty nabídla Gruzíncům nové odbytiště pro jejich víno.

Gruzínci již přes dva týdny demonstrují proti vlivu Ruské federace na vnitřní politiku Gruzie. Rusko reagovalo zákazem přímých letů do kavkazské země a hrozbou úplného zákazu importu gruzínského vína do Ruska.

Vzhledem k tomu, že radní třetí městské části nedávno schválili spolupráci se Saburtalo, největší čtvrtí hlavního města Tbilisi, místostarosta Prahy 3 pro zahraniční vztahy Štěpán Štrébl (Piráti) Gruzíncům nabídl nové odbytiště pro jejich víno.

„Nabídl jsem proto gruzínským kolegům, aby své víno prezentovali v rámci 23. ročníku Vinohradského vinobraní. Proevropsky orientovaná Gruzie má s EU asociační dohodu, dohodu o volném obchodu i bezvízový styk. Jsem přesvědčen, že si zaslouží naši plnou podporu,“ uvedl Štrébl. „Při příležitosti vinobraní budou moci zástupci Prahy 3 a Saburtalo také slavnostně podepsat již schválené memorandum o partnerství,” dodal. Vinobraní se letos bude konat 13. a 14. září.

„Propojení s Gruzií a spol. jsem připravoval ještě já. Jeho reakce mi proto přijde jako vtipná věc, spíš chtěl asi jen něco napsat, tak to sepsal. Kdyby takhle měl pomáhat všem, tak bude muset městská část nakoupit hodně vína,“ reagoval opoziční zastupitel Alexander Bellu, který byl loni od června do listopadu starostou Prahy 3, předtím působil čtyři roky ve funkci místostarosty.

Anketa

Chutná vám gruzínské víno?

40.4%
(40.4%)
8.8%
(8.8%)
50.9%
(50.9%)
Gruzie je nazývána „kolébkou vína". Archeologické nálezy dokazují, že zde výroba vína byla známa již před osmi tisíci lety. Motivy révy a jsou spojené s gruzínskou kulturou a náboženstvím, najdeme je v architektuře, lidovém umění i v písmu. Gruzínský název vína – gvino je nejstarší výraz pro víno vůbec, který byl později převzat do mnoha dalších jazyků, češtinu nevyjímaje. 


Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

Včera ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

Včera v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Další články
Nahoru