Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rušné ulice Legerova, Sokolská a Ječná čeká kompletní obnova
Legerova muzea u Národního muzea. Foto: archiv

Rušné ulice Legerova, Sokolská a Ječná čeká kompletní obnova

Pražské ulice Legerova, Sokolská a Ječná čeká kompletní obnova. Cílem je vytvořit moderní městské třídy. Dělníci opraví povrchy a obnoví stromořadí. Přesnou podobu úprav určí projekt, na který Technická správa komunikací (TSK) hledá ve výběrovém řízení projektanta. Náklady jsou odhadovány okolo jedné miliardy korun. Zároveň vznikne studie, zda by bylo možné zrušit podchody na Fügnerově náměstí a na Karlově a vytvořit běžné přechody pro chodce. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných na serveru tenderarena.cz. Kdy úpravy začnou, zatím není jasné.

„Účelem projektů je umožnit vznik vstřícných, esteticky hodnotných a dopravně vhodně uspořádaných městských tříd a veřejných prostranství, která zvýší bezpečnost chodců a cyklistů, zásadně posílí možnosti užívání a zároveň vytvoří dostatek prostoru pro umístění dlouhodobě životaschopného stromořadí s využitím principů efektivního hospodaření se srážkovými vodami," píše se v dokumentu.

Jak budou ulice nově vypadat, bude jasné až z finální verze projektu, který TSK prodiskutuje rovněž se všemi dotčenými účastníky, včetně radnic. Projekt by měl zahrnovat kromě úpravy ulic také vytvoření nových uličních profilů a umístění a obnovy stromořadí. Posoudí také možné vyznačení cest pro cyklisty.

Součástí bude řešení podchodů na Fügnerově náměstí a na Karlově u Nuselského mostu, které vedou pod Legerovou a Sokolskou ulicí. Namísto nich by zde mohly vzniknout běžné přechody pro chodce.

„Nahrazení podchodů je třeba prověřit v širším měřítku s dopadem na dopravu na ulicích Legerova a Sokolská," píše se v dokumentu. Na magistrále vznikl v posledních letech nový přechod pro chodce například u Národního muzea.

Proměnit se má také Ječná ulice, která propojuje Karlovo náměstí se Sokolskou ulicí. Kromě její opravy zde dělníci mají obnovit stromořadí. Kvůli překračování hluku pak budou vozovky nově z protihlukového asfaltu. V případě Ječné musí TSK spolupracovat s dopravním podnikem (DPP). Ten plánuje opravit zdejší vytíženou tramvajovou trať, která je ve špatném stavu.

Na kolik úpravy vyjdou, není v tuto chvíli jasné. Bude záležet mimo jiné na podobě projektu nebo na výsledku tendru na stavebníky. Podle zveřejněného dokumentu by projekty přímo na magistrále mohly vyjít na 800 až 950 milionů korun bez DPH a v Ječné na 250 až 300 milionů korun bez DPH.

Výstavba Severojižní magistrály byla schválena v roce 1967. Do provozu byla uváděna po etapách, kdy první úsek mezi Nuselským mostem a Žitnou ulicí začal fungovat po otevření Nuselského mostu v únoru 1973. Poslední se otevřel v listopadu 1980, kdy se součástí stal nový most Barikádníků.

Kvůli výstavbě magistrály stavbaři zbourali dětskou nemocnici na Karlově a také budovy na rohu Hvězdovy ulice na Pankráci. Magistrála je jednou z nejvytíženějších komunikací v metropoli, denní intenzita provozu činí až 100 000 vozidel.


Autor: ČTK

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

Včera v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Aplikace KOOPILOT funguje už přes rok, užívá ji už deset tisíc řidičů

10. července 2024 ve 12:46

Vloni v květnu představila pojišťovna Kooperativa unikátní aplikaci KOOPILOT, která vyhodnocuje styl jízdy řidiče. Klienti si ji zdarma nainstalují do svého chytrého telefonu při sjednání pojištění vozidla a na základě hodnocení této aplikace mohou získat část zaplaceného...

Sládkovičovu ulici čeká několikaměsíční rekonstrukce

10. července 2024 v 10:25

Na tři etapy z různým dopravním režimem je rozdělena celková rekonstrukce Sládkovičovy na sídlišti Krč. První etapa začíná ve středu 10. července a potrvá až do pátku 9. srpna. Druhá, navazující etapa, by měla být hotova do pondělí 9. září a poslední etapa pak skončí v úterý...

Praha 14: Letní čištění ulic

8. července 2024 ve 12:17

Letní blokové čištění ulic bude v Praze 9 probíhat v termínu od 29. července do 9. srpna.

Další články
Nahoru