dnes
Čtvrtek - zatazeno
26°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
30°C
Ruské kolo drhne: Kontroverzní projekt na náplavce asi nebude, nestíhá sehnat povolení
Zákres plánovaného kola do fotografie, pohled z Vyšehradu. Zdroj: P5

Ruské kolo drhne: Kontroverzní projekt na náplavce asi nebude, nestíhá sehnat povolení

Když loni v srpnu radnice Prahy 5 pod vedením tehdejšího starosta Radka Klímy (TOP 09) podepsala smlouvu společností Timsbury Capital o nájmu pozemku na Hořejším nábřeží pro stavbu takzvaného ruského kola, vyvolalo to bouřlivé reakce. Aby ale zůstala smlouva platná, musel by investor do 1. listopadu letošního roku předat městské části potřebná povolení a souhlasná stanoviska. Zdá se, že se to nestihne, což dnes připustil na veřejném setkání občanů i Klímův nástupce Pavel Richter (TOP 09). 

Šedesátimetrové vyhlídkové kolo umístněné na nábřeží u Smíchovské náplavky se stalo jedním z hlavních témat „loňské okurkové sezóny“. Radní Prahy 5 totiž na konci června odsouhlasili plán na oživení náplavky na levém břehu. Součástí plánu byla i stavba obřího kola. A na konci srpna městská část skutečně smlouvu o nájmu pozemku se soukromou společností uzavřela.

Památkáři, jejichž souhlasné stanovisko by bylo potřeba, opakovali, že šedesátimetrová stavba jejich razítko nedostane. Proti kolu se postavila řada politiků, včetně primátorky. Nicméně jak už to u okurkových témat bývá, o kole se časem přestalo mluvit.

Už před pár měsíci začaly na veřejnost prosakovat zprávy, že investor zatím nepožádal o povolení, a tato informace se potvrdila na veřejném jednání výboru územního rozvoje Prahy 5, kam dorazil i zástupce investora. Na dotaz jednoho ze zastupitelů společnost přiznala, že do začátku listopadu asi nestihne podle smlouvy získat veškerá povolení. Smlouva o nájmu pozemku pro stavbu ruského kola se tak s pravděpodobně za pár týdnů stane neplatnou.

Anketa

Líbí se vám nápad postavit na vltavském nábřeží ruské kolo?

15.3%
(15.3%)
84.7%
(84.7%)
To, že se potřebná povolení asi nestihnou, ostatně dnes připustil starosta Prahy 5 Pavel Richter, který byl jedním z hostů na demonstraci, která se odpoledne konala na náplavce Rašínova nábřeží a jejím smyslem bylo upozornit na „anarchii tolerovanou vedením metropole“, která se na tomto místě podle svolavatelů demonstrace děje. Jaké bude další využití náplavky, pokud skutečně nebude realizován projekt ruského kola, bude radnice Prahy 5 teprve řešit.

Dalším projektem, který by mohl na Smíchovské náplavce realizován, je hotel na ploše u železničního mostu, kam lidé chodí krmit labutě a v poměrně nedávné minulosti zde v létě fungovalo letní kino. Původně byl v plánech kancelářský dům. Letos se ale začalo hovořit o tom, že by zde mohl vzniknout luxusní bytový dům.

Opačné názory, které zazněly i u vedení metropole, navrhovaly pozemky vykoupit a zřídit zde relaxační zónu. Ostatně toto místo je jedním z mála původních břehů Vltavy v Praze. O dalším osudu lokality ještě není rozhodnuto.


Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

Dnes v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru