dnes
Středa - zatazeno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Ruské kolo drhne: Kontroverzní projekt na náplavce asi nebude, nestíhá sehnat povolení
Zákres plánovaného kola do fotografie, pohled z Vyšehradu. Zdroj: P5

Ruské kolo drhne: Kontroverzní projekt na náplavce asi nebude, nestíhá sehnat povolení

Když loni v srpnu radnice Prahy 5 pod vedením tehdejšího starosta Radka Klímy (TOP 09) podepsala smlouvu společností Timsbury Capital o nájmu pozemku na Hořejším nábřeží pro stavbu takzvaného ruského kola, vyvolalo to bouřlivé reakce. Aby ale zůstala smlouva platná, musel by investor do 1. listopadu letošního roku předat městské části potřebná povolení a souhlasná stanoviska. Zdá se, že se to nestihne, což dnes připustil na veřejném setkání občanů i Klímův nástupce Pavel Richter (TOP 09). 

Šedesátimetrové vyhlídkové kolo umístněné na nábřeží u Smíchovské náplavky se stalo jedním z hlavních témat „loňské okurkové sezóny“. Radní Prahy 5 totiž na konci června odsouhlasili plán na oživení náplavky na levém břehu. Součástí plánu byla i stavba obřího kola. A na konci srpna městská část skutečně smlouvu o nájmu pozemku se soukromou společností uzavřela.

Památkáři, jejichž souhlasné stanovisko by bylo potřeba, opakovali, že šedesátimetrová stavba jejich razítko nedostane. Proti kolu se postavila řada politiků, včetně primátorky. Nicméně jak už to u okurkových témat bývá, o kole se časem přestalo mluvit.

Už před pár měsíci začaly na veřejnost prosakovat zprávy, že investor zatím nepožádal o povolení, a tato informace se potvrdila na veřejném jednání výboru územního rozvoje Prahy 5, kam dorazil i zástupce investora. Na dotaz jednoho ze zastupitelů společnost přiznala, že do začátku listopadu asi nestihne podle smlouvy získat veškerá povolení. Smlouva o nájmu pozemku pro stavbu ruského kola se tak s pravděpodobně za pár týdnů stane neplatnou.

Anketa

Líbí se vám nápad postavit na vltavském nábřeží ruské kolo?

15.3%
(15.3%)
84.7%
(84.7%)
To, že se potřebná povolení asi nestihnou, ostatně dnes připustil starosta Prahy 5 Pavel Richter, který byl jedním z hostů na demonstraci, která se odpoledne konala na náplavce Rašínova nábřeží a jejím smyslem bylo upozornit na „anarchii tolerovanou vedením metropole“, která se na tomto místě podle svolavatelů demonstrace děje. Jaké bude další využití náplavky, pokud skutečně nebude realizován projekt ruského kola, bude radnice Prahy 5 teprve řešit.

Dalším projektem, který by mohl na Smíchovské náplavce realizován, je hotel na ploše u železničního mostu, kam lidé chodí krmit labutě a v poměrně nedávné minulosti zde v létě fungovalo letní kino. Původně byl v plánech kancelářský dům. Letos se ale začalo hovořit o tom, že by zde mohl vzniknout luxusní bytový dům.

Opačné názory, které zazněly i u vedení metropole, navrhovaly pozemky vykoupit a zřídit zde relaxační zónu. Ostatně toto místo je jedním z mála původních břehů Vltavy v Praze. O dalším osudu lokality ještě není rozhodnuto.


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Dnes v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Dnes v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Dnes v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru