Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ruská ambasáda bude sídlit u Ukrajinských hrdinů, přejmenování části ulice schválili zastupitelé
Jedna ze stavewb v areálu ruského velvyslanectví. Foto: Krokodyl / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Ruská ambasáda bude sídlit u Ukrajinských hrdinů, přejmenování části ulice schválili zastupitelé

Praha změní název části Korunovační ulice u ruského velvyslanectví na Ukrajinských hrdinů. Zároveň pojmenuje blízký železniční most po ukrajinském válečném hrdinovi Vitaliji Skakunovi, který 24. února zahynul v ukrajinském městě Cherson, kde odpálil most, aby zabránil postupu ruských jednotek. Městští zastupitelé včera v noci pověřili městskou radu, aby pojmenování schválila.

Pražské zastupitelstvo včera schválilo na žádost šesté městské části přejmenování části ulice Korunovační v Bubenči názvem Ukrajinských hrdinů. Zároveň bude sousední a dosud bezejmenný most přes železniční trať pojmenován Skakunův most.

„Jedná se o přejmenování části ulice Korunovační v úseku od hranic Prahy 6 až po křižovatku ulic Na Zátorce a Pod kaštany na ulici Ukrajinských hrdinů a k pojmenování mostu přes železnici Praha – Kladno na most Vitalije Skakuna. Příliš osob se změna názvu nedotkne, jelikož jde o částečnou změnu. Týká se sídla jedné instituce, a to sídla Ruské federace. Ta by nyní sídlila na adrese Ukrajinských hrdinů,“ uvádí radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Schválený návrh vychází z usnesení zastupitelstva Prahy 6, kterým krátce po začátku invaze Ruska na Ukrajinu vyzvalo hlavní město k přejmenování části ulice Korunovační. Nový název Ukrajinských hrdinů připomíná podle Chabra statečný boj ukrajinské armády a ukrajinského lidu proti současné ruské agresi. 

Pojmenován bude nově i navazující most, který byl dosud také součástí Korunovační ulice. Nyní ponese jméno ukrajinského vojáka Vitalije Skakuna (1996 až 2022). Tento ženista námořní pěchoty a válečný hrdina položil letos 24. února 2022 svůj život při obraně města Cherson. Zničením mostu v Heničesku zastavil ruskou tankovou kolonu a výrazně zpomalil ruský postup v Krymské šíji.

Návrh Prahy 6 projednala a podpořila také Místopisná komise Rady hl. m. Prahy. Názvy Ukrajinských hrdinů a Skakunův most pro dotčená veřejná prostranství svým usnesením doporučila.

Přejmenování ulice během včerejšího zasedání zastupitelstva kritizoval šéf klubu zastupitelů ANO Ondřej Prokop. „Nemůžu se ubránit tomu, že mi to přijde jako takové levné, laciné PR gesto některých představitelů na Praze 6, místo abychom se věnovali tomu, co Pražany opravdu trápí," řekl.

Dodal, že název Korunovační má svůj historický smysl. Chabr na to odpověděl, že na tom se nic nezmění. „Korunovační ulice v Praze zůstává, pouze se zkracuje o zhruba 150 metrů," reagoval.

O názvech ulic, silnic, náměstí, parků, mostů i dalších veřejných prostranství rozhoduje hlavní město Praha zpravidla na základě návrhů podaných městskými částmi. Nové pojmenování ale není možné zejména v případě, že je název shodný s jinde již použitým, nebo pokud se například jedná o jméno dosud žijící osobnosti veřejného života.


Autor: Jan Puci

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

Včera v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

Včera ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

Včera v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

Včera v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

Včera v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

18. května 2022 ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

18. května 2022 v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Další články
Nahoru