Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ruská ambasáda bude sídlit u Ukrajinských hrdinů, přejmenování části ulice schválili zastupitelé
Jedna ze stavewb v areálu ruského velvyslanectví. Foto: Krokodyl / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Ruská ambasáda bude sídlit u Ukrajinských hrdinů, přejmenování části ulice schválili zastupitelé

Praha změní název části Korunovační ulice u ruského velvyslanectví na Ukrajinských hrdinů. Zároveň pojmenuje blízký železniční most po ukrajinském válečném hrdinovi Vitaliji Skakunovi, který 24. února zahynul v ukrajinském městě Cherson, kde odpálil most, aby zabránil postupu ruských jednotek. Městští zastupitelé včera v noci pověřili městskou radu, aby pojmenování schválila.

Pražské zastupitelstvo včera schválilo na žádost šesté městské části přejmenování části ulice Korunovační v Bubenči názvem Ukrajinských hrdinů. Zároveň bude sousední a dosud bezejmenný most přes železniční trať pojmenován Skakunův most.

„Jedná se o přejmenování části ulice Korunovační v úseku od hranic Prahy 6 až po křižovatku ulic Na Zátorce a Pod kaštany na ulici Ukrajinských hrdinů a k pojmenování mostu přes železnici Praha – Kladno na most Vitalije Skakuna. Příliš osob se změna názvu nedotkne, jelikož jde o částečnou změnu. Týká se sídla jedné instituce, a to sídla Ruské federace. Ta by nyní sídlila na adrese Ukrajinských hrdinů,“ uvádí radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Schválený návrh vychází z usnesení zastupitelstva Prahy 6, kterým krátce po začátku invaze Ruska na Ukrajinu vyzvalo hlavní město k přejmenování části ulice Korunovační. Nový název Ukrajinských hrdinů připomíná podle Chabra statečný boj ukrajinské armády a ukrajinského lidu proti současné ruské agresi. 

Pojmenován bude nově i navazující most, který byl dosud také součástí Korunovační ulice. Nyní ponese jméno ukrajinského vojáka Vitalije Skakuna (1996 až 2022). Tento ženista námořní pěchoty a válečný hrdina položil letos 24. února 2022 svůj život při obraně města Cherson. Zničením mostu v Heničesku zastavil ruskou tankovou kolonu a výrazně zpomalil ruský postup v Krymské šíji.

Návrh Prahy 6 projednala a podpořila také Místopisná komise Rady hl. m. Prahy. Názvy Ukrajinských hrdinů a Skakunův most pro dotčená veřejná prostranství svým usnesením doporučila.

Přejmenování ulice během včerejšího zasedání zastupitelstva kritizoval šéf klubu zastupitelů ANO Ondřej Prokop. „Nemůžu se ubránit tomu, že mi to přijde jako takové levné, laciné PR gesto některých představitelů na Praze 6, místo abychom se věnovali tomu, co Pražany opravdu trápí," řekl.

Dodal, že název Korunovační má svůj historický smysl. Chabr na to odpověděl, že na tom se nic nezmění. „Korunovační ulice v Praze zůstává, pouze se zkracuje o zhruba 150 metrů," reagoval.

O názvech ulic, silnic, náměstí, parků, mostů i dalších veřejných prostranství rozhoduje hlavní město Praha zpravidla na základě návrhů podaných městskými částmi. Nové pojmenování ale není možné zejména v případě, že je název shodný s jinde již použitým, nebo pokud se například jedná o jméno dosud žijící osobnosti veřejného života.


Autor: Jan Puci

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Dnes v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Další články
Nahoru