Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rušení poboček pošty se v Praze dotkne 13 z 22 velkých městských částí
Ilustrační foto: archiv

Rušení poboček pošty se v Praze dotkne 13 z 22 velkých městských částí

Rušení poboček České pošty se v hlavním městě dotkne 13 z celkem 22 takzvaných velkých městských částí. Nejvíce jich ubude v Praze 4 a 6, a to shodně po pěti. Vyplývá to se seznamu zveřejněného na webu pošty. Pošta zruší pobočky v polovině letošního roku. K tomuto kroku přistoupila kvůli ztrátovému hospodaření. Oslovení starostové městských částí kritizují nejen rušení poboček, ale rovněž způsob komunikace pošty, která s nimi o svém záměru nejednala.

Ve čtvrté městské části budou zrušeny pobočky v Krči v Rabasově ulici, v Podolí, v Braníku a dvě pak v Michli, a sice ve Vyskočilově ulici a U Plynárny. „Rušením poboček nejsme potěšeni, sníží se komfort pro obyvatele. Vzhledem k síti poboček a kvalitní MHD to nebude sice fatální, ale problém to může být pro seniory," řekl ČTK starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS).

Tomu vadí tajnosti, které prý pošta s rušením dělala. „To mi vadí hodně, oficiálně mi vlastně nic nesdělili ani nevysvětlil například kritéria výběru, vše se dozvídáme z médií," řekl.

V Praze 6 se rozhodnutí dotkne dvou poboček v Ruzyni a po jedné v Břevnově, Střešovicích a Vokovicích. Největší problém je podle radnice zrušení pošty v Kladenské, která obsluhuje sídliště Červený vrch, Vokovice a Veleslavín, a Vlastině sloužící několikatisícovému sídlišti Dědina.

„Rozumím, že Česká pošta hledá úspory, kde se dá, ale postup, kdy se starosta dozvídá o zrušených pobočkách ve své obci z médií, považuji za bezohledný. Česká pošta by měla postupovat ruku v ruce s místními samosprávami, a ne z pozice síly," uvedl starosta Jakub Stárek (ODS).

Počítá s tím, že pošta zajistí dostatečnou kapacitu na již nyní přetížené poště v Kafkově v Dejvicích nebo na Petřinách. „A zajistí, že se nebudou tvořit fronty až na ulici," dodal.

Po čtyřech pobočkách ubude jak v Praze 2, tak Praze 8, jejíž vedení s rušením nesouhlasí. Podle starosty Ondřeje Grose (ODS) je rozhodnutí, které pošta do poslední chvíle tajila, nepřijatelné.

„Očekáváme, že co nejdříve dojde ke slibovanému jednání, na kterém budeme důrazně požadovat přehodnocení tohoto záměru. Rušení čtyř poboček v Praze 8 je prostě neakceptovatelné. Vedení Prahy 8 s ním nebylo předem seznámeno a nemůže s ním souhlasit," sdělil ČTK Gros.

Vždy na tři pobočky už lidé nezajdou v Praze 1, 3 a 10. V první městské části zmizí pošta v Kaprově ulici nebo na Újezdě. V Praze 3 se to týká dvou na Žižkově a pošty na náměstí Jiřího z Poděbrad a v Praze 10 pak dvou ve Vršovicích a jedné v Malešicích. Lidé se budou muset obejít bez dvou poboček vždy v Praze 11 a 13 a po jedné v Praze 5, 9, 14 a 15.

Rušené pobočky pošta vybírala podle návštěvnosti klientů, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability svého provozu a podle kritérií důležitých z pohledu klienta, jako jsou například bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD. Pošta chce tímto krokem snížit ztrátu. Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Další články
Nahoru