dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Rukama expertů už prošlo přes tisíc předmětů z Čapkovy vily
Čapkova vila. Foto: archiv

Rukama expertů už prošlo přes tisíc předmětů z Čapkovy vily

Odpočívárna v podkroví je poslední místností vily Karla Čapka, která ještě čeká na soupis svého vybavení. Inventarizaci předmětů ve vile, kterou předloni na podzim i s Čapkovou pozůstalostí koupila Praha 10, se odborníci věnují již téměř rok. Jejich rukama zatím prošlo zhruba 1200 předmětů, další stovky unikátů je ještě čekají. 

Polovina dvojdomu, který si na Vinohradech před více než 90 lety nechal Karel Čapek postavit spolu se svým bratrem Josefem, zůstala díky potomkům jeho manželky Olgy Scheinpflugové zachována v původní podobě, a to včetně vybavení. Zatím se expertům podařilo dokončit soupis předmětů nacházejících se ve sklepě, v přízemí, v prvním patře a v části podkroví. Vedle věcí z 20. a 30. let minulého století, tedy z doby, kdy Čapek ve vile žil, tu byla nalezena i řada předmětů starších či naopak novějších. Mezi staršími věcmi nelze pominout například taburet s židlemi z období druhého rokoka, soubor hodnotného porcelánu a skla, rozsáhlý soubor historických oděvních doplňků, výšivek a krajek či tři desítky orientálních koberců.

capkova-vila16-nahled Kromě předmětů, které patřily Čapkovi a jeho manželce, odborníci zkoumali i pozůstalost dalších členů rodiny, především ze strany Olgy Scheinpflugové. Asi nejpočetnější a nejhodnotnější je soubor, který lze spojit s divadelním kritikem Edmondem Konrádem, manželem Olžiny sestry Boženy Scheinpflugové. Sem patří konvolut dřevorytů s tématem Žebrácké opery od Hely Guthové, některé obrazy a dvě krabice výše zmíněných historických textilií.

Nyní odborníci sepisují předměty v podkroví – v místnosti Pátečníků a v Čapkově pracovně. Tato místa působí dojmem, že je Čapek teprve před chvílí opustil a jsou plná věcí nevyčíslitelné historické hodnoty. Experti tak stránku po stránce procházejí stovky svazků knih, publikací, sešitů s Čapkovými poznámkami, fotografií a dopisů. Nedávno navíc objevili trezor plný písemností, mezi nimi i dva sešity s Čapkovými skicami z jeho cest, zejména z cesty po Skandinávii. Tu podnikl společně s manželkou v roce 1936 a vzešel z ní jeho poslední cestopis Cesta na sever.

Nálezy v Čapkově vile - listopad 2014

Na úplný závěr prací podrobí experti zevrubné prohlídce Čapkovu odpočívárnu, která sousedí s místností Pátečníků a v níž spisovatel někdy i přespával.

Katalogizace by měla být hotova v polovině letošního roku. Po jejím ukončení chce radnice Prahy 10 uspořádat další výstavu, na níž se lidé budou moci s řadou předmětů nalezených v Čapkově vile seznámit. Současně nechá vypracovat stavebně technický posudek objektu a připraví rekonstrukci domu i zahrady. Tyto práce by měly začít v polovině příštího roku a trvat by měly přibližně rok.

Prohlídka Čapkovy vily

Vzhledem k významu vily Karla Čapka požádala radnice Prahy 10 ministerstvo kultury o prohlášení domu národní kulturní památkou. Nyní radnice připravuje rovněž podklady pro prohlášení souboru pozůstalosti kulturní památkou. 

Úsilí, které Praha 10 věnuje památce Karla Čapka, ocenil Národní památkový ústav, který jí za záchranu vily a jejího inventáře udělil jednu ze čtyř cen Patrimonium pro futuro za rok 2013.


Další články
Nahoru