Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rudolfova štola. Je to klenot renesančního stavitelství i investice do sebeprezentace
Vstup do Rudolfovy štoly ze Stromovky. Zdroj foto: se souhlasem Pražské vodovody a kanalizace

Rudolfova štola. Je to klenot renesančního stavitelství i investice do sebeprezentace

Na letošní rok připadá 430. výročí zbudování výjimečného vodohospodářského díla českého raného novověku, Rudolfovy štoly. O stavbě pod Letnou píše ve svém novém článku Jan Kolář, historik Pražských vodovodů a kanalizací.

Římský císař a český král Rudolf II., po němž byla štola pojmenována, se v roce 1583 rozhodl přesídlit z Vídně do Prahy. V oné době ho v Rakousích již silně znepokojovalo mocichtivé příbuzenstvo, míra intrik na vídeňském dvoře a zejména blízkost tureckého vojska, které ohrožovalo středoevropský prostor. Praha nebyla v těchto ohledech tak výrazně exponována a duševně ne zcela vyrovnaný panovník zde mohl očekávat vyšší míru klidu.

Na Rudolfovo stěhování do Prahy bylo plynule navázáno budováním reprezentativní císařské rezidence. Její součástí měl být i rybník v tehdejší Královské oboře, dnešní Stromovce. Císaře nadchl plán napájet rybník vltavskou vodou, která by byla pod Letnou vedena podzemní štolou o délce jeden kilometr. Výška hladiny Vltavy před dnes již neexistujícím Novomlýnským jezem (mezi dnešním Čechovým a Štefánikovým mostem) zajišťovala štole spád 110 cm, takže doprava vody mohla být zajištěna čistě gravitačně bez nutnosti čerpání.

Stavbu odborně zastřešovali bánští experti Lazar Ercker ze Schreckenfelsu (nejvyšší hormistr) a Jiří Oeder (vrchní důlní měřič), kteří na realizaci najali zkušené kutnohorské havíře. Výstavba byla zahájena v roce 1584. Před samotnou štolou bylo však nejdříve zapotřebí prokopat svislé šachty do patřičné hloubky (někde až 45 metrů), ze kterých pak horníci začali kutat tunely v obou směrech horizontálně. Nejdelší úsek, na kterém pracovaly dvě „party“ ze sousedních šachet proti sobě, měřil 340 metrů a je s podivem, s jakou přesností se havíři 16. století byli schopni setkat.

Postup stavebních prací neprobíhal přesně podle zadavatelových představ. Hornina, na kterou havíři narazili, byla buď příliš měkká, takže bylo nutné stavbu zpevňovat masívní výdřevou, nebo příliš tvrdá a muselo se přikročit k zdlouhavému „lámání ohněm“.

Jednalo se o starou hornickou techniku, při níž se čelba zahřívala z ohniště, a následně rychle zchlazovala studenou vodou. V hornině se tím vytvořily pukliny, kterých poté havíři využili při práci s ručními nástroji. Poslední úsek byl proražen v létě 1593, takřka dekádu po zahájení prací, a stavba byla připravena k odevzdání.

Výsledná štola přesahovala svou délkou 1000 metrů a v průřezu měla vejčitý tvar. Světlá výška tunelu oscilovala mezi dvěma až čtyřmi metry, šíře štoly dosahovala hodnot mezi 90 a 150 centimetrů. V některých místech byla štola dokonce ještě podstatně užší, takže moderní speleologové mohou s klidným svědomím vyvrátit legendy o tom, jak se císař Rudolf se svou nepřehlédnutelnou postavou projížděl štolou na lodičce.

V průběhu následujících staletí štola postupně chátrala a boční stěny se sesouvaly dolů. Původní rybník byl vysušen a voda ze štoly byla distribuována do Bubenče a do parku Stromovka pro závlahové účely. Prameny hovoří o dvou velkých rekonstrukčních pracích – první je spojena s počátkem 19. století a jménem purkrabího hraběte Chotka, druhá pak s 80. léty 20. století a n. p. Geoindustria. V současnosti je štola v provozu a slouží nadále vodnímu hospodářství ve Stromovce.

Ohodnotit význam Rudolfovy štoly není ani dnes jednoduché. Z čistě technického hlediska se bezpochyby jedná o klenot renesančního montánního stavitelství. Očima společenských věd si na druhé straně nelze nevšimnout enormních finančních nákladů, které byly vynaloženy na projekt sloužící dobovým slovníkem pro „kratochvíli“.

Výstavbu štoly lze tedy svým způsobem zařadit do fenoménu „okázalé spotřeby“ a považovat ji za investici do sebeprezentace, kterým vládnoucí vrstva posiluje svou vážnost před obyvatelstvem. Vzhledem k tomu, jaké horentní sumy vložil císař Rudolf do astrologie, alchymie či falz obrazů, můžeme dodnes funkční štolu bezpečně považovat za jednu z jeho lepších investic.

Autorem textu je Jan Kolář, historik Pražských vodovodů a kanalizací


Osvícení Otužilci. Ve Vltavě si u Karlova mostu po setmění zaplavalo 50 lidí

Dnes v 09:52

Na pět desítek otužilců si v úterý večer zaplavalo ve Vltavě u přístaviště Čertovka pod Karlovým mostem. Účastníci osmého ročníku akce Osvícení otužilci byli vybaveni barevnými světly, čelovkami a svítícími páskami, na vodě tak během plavání vytvářeli světelné efekty. „Před pár lety bylo deset...

Procházka s prohlídkou: Ztracené ozvěny židovské Libně

Dnes v 09:50

Procházka s Dagmar Winklerovou, vypravěčkou příběhů a zasvěcenou průvodkyní, vás v úterý 10. října v 16:30 zavede do čtvrti, v jejíchž uličkách tepal ruch druhého největšího židovského osídlení na území Prahy.

Urbanistická studie Nový Sedlec – komentovaná vycházka

Dnes v 08:41

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) připravuje Urbanistickou studii Nový Sedlec. Jejím cílem je zajistit podmínky pro prodloužení tramvajové trati z Nádraží Podbaba do Suchdola a nastavit pravidla pro koncepční rozvoj celé lokality.

Festival izraelského filmu KOLNOA 2023

Dnes v 07:37

Festival nabídne od 20.–22. října nejnovější hrané i dokumentární snímky předních izraelských režisérů, přehlídku studentských filmů i zajímavý doprovodný program. Festival již tradičně hostí pražské Kino Pilotů. Zahájit jej přijde izraelsko-americký režisér Micah Smith, který představí svůj nový...

Bazárek v Modré škole

Včera v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Včera v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Včera v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Včera v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Včera v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Setkání: Plánované proměny Prahy 4

Včera v 06:59

Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4.

Swap oblečení a knížek v knihovně

Včera v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

2. října 2023 v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

2. října 2023 v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Další články
Nahoru