Dnes Pátek - zatazeno 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rudolfova štola. Je to klenot renesančního stavitelství i investice do sebeprezentace
Vstup do Rudolfovy štoly ze Stromovky. Zdroj foto: se souhlasem Pražské vodovody a kanalizace

Rudolfova štola. Je to klenot renesančního stavitelství i investice do sebeprezentace

Na letošní rok připadá 430. výročí zbudování výjimečného vodohospodářského díla českého raného novověku, Rudolfovy štoly. O stavbě pod Letnou píše ve svém novém článku Jan Kolář, historik Pražských vodovodů a kanalizací.

Římský císař a český král Rudolf II., po němž byla štola pojmenována, se v roce 1583 rozhodl přesídlit z Vídně do Prahy. V oné době ho v Rakousích již silně znepokojovalo mocichtivé příbuzenstvo, míra intrik na vídeňském dvoře a zejména blízkost tureckého vojska, které ohrožovalo středoevropský prostor. Praha nebyla v těchto ohledech tak výrazně exponována a duševně ne zcela vyrovnaný panovník zde mohl očekávat vyšší míru klidu.

Na Rudolfovo stěhování do Prahy bylo plynule navázáno budováním reprezentativní císařské rezidence. Její součástí měl být i rybník v tehdejší Královské oboře, dnešní Stromovce. Císaře nadchl plán napájet rybník vltavskou vodou, která by byla pod Letnou vedena podzemní štolou o délce jeden kilometr. Výška hladiny Vltavy před dnes již neexistujícím Novomlýnským jezem (mezi dnešním Čechovým a Štefánikovým mostem) zajišťovala štole spád 110 cm, takže doprava vody mohla být zajištěna čistě gravitačně bez nutnosti čerpání.

Stavbu odborně zastřešovali bánští experti Lazar Ercker ze Schreckenfelsu (nejvyšší hormistr) a Jiří Oeder (vrchní důlní měřič), kteří na realizaci najali zkušené kutnohorské havíře. Výstavba byla zahájena v roce 1584. Před samotnou štolou bylo však nejdříve zapotřebí prokopat svislé šachty do patřičné hloubky (někde až 45 metrů), ze kterých pak horníci začali kutat tunely v obou směrech horizontálně. Nejdelší úsek, na kterém pracovaly dvě „party“ ze sousedních šachet proti sobě, měřil 340 metrů a je s podivem, s jakou přesností se havíři 16. století byli schopni setkat.

Postup stavebních prací neprobíhal přesně podle zadavatelových představ. Hornina, na kterou havíři narazili, byla buď příliš měkká, takže bylo nutné stavbu zpevňovat masívní výdřevou, nebo příliš tvrdá a muselo se přikročit k zdlouhavému „lámání ohněm“.

Jednalo se o starou hornickou techniku, při níž se čelba zahřívala z ohniště, a následně rychle zchlazovala studenou vodou. V hornině se tím vytvořily pukliny, kterých poté havíři využili při práci s ručními nástroji. Poslední úsek byl proražen v létě 1593, takřka dekádu po zahájení prací, a stavba byla připravena k odevzdání.

Výsledná štola přesahovala svou délkou 1000 metrů a v průřezu měla vejčitý tvar. Světlá výška tunelu oscilovala mezi dvěma až čtyřmi metry, šíře štoly dosahovala hodnot mezi 90 a 150 centimetrů. V některých místech byla štola dokonce ještě podstatně užší, takže moderní speleologové mohou s klidným svědomím vyvrátit legendy o tom, jak se císař Rudolf se svou nepřehlédnutelnou postavou projížděl štolou na lodičce.

V průběhu následujících staletí štola postupně chátrala a boční stěny se sesouvaly dolů. Původní rybník byl vysušen a voda ze štoly byla distribuována do Bubenče a do parku Stromovka pro závlahové účely. Prameny hovoří o dvou velkých rekonstrukčních pracích – první je spojena s počátkem 19. století a jménem purkrabího hraběte Chotka, druhá pak s 80. léty 20. století a n. p. Geoindustria. V současnosti je štola v provozu a slouží nadále vodnímu hospodářství ve Stromovce.

Ohodnotit význam Rudolfovy štoly není ani dnes jednoduché. Z čistě technického hlediska se bezpochyby jedná o klenot renesančního montánního stavitelství. Očima společenských věd si na druhé straně nelze nevšimnout enormních finančních nákladů, které byly vynaloženy na projekt sloužící dobovým slovníkem pro „kratochvíli“.

Výstavbu štoly lze tedy svým způsobem zařadit do fenoménu „okázalé spotřeby“ a považovat ji za investici do sebeprezentace, kterým vládnoucí vrstva posiluje svou vážnost před obyvatelstvem. Vzhledem k tomu, jaké horentní sumy vložil císař Rudolf do astrologie, alchymie či falz obrazů, můžeme dodnes funkční štolu bezpečně považovat za jednu z jeho lepších investic.

Autorem textu je Jan Kolář, historik Pražských vodovodů a kanalizací


Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Včera v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Včera v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

11. července 2024 v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

11. července 2024 ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

11. července 2024 ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

11. července 2024 v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

11. července 2024 v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru