Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Ruce za zády. Proměny českého školství prozkoumá výstava na Žižkově
5 říj
10 bře
Výstavy
Foto: Galerie Atrium Žižkov

Ruce za zády. Proměny českého školství prozkoumá výstava na Žižkově

5. 10. 2023 - 10. 3. 2024
Ve čtvrtek 5. října představí Galerie Atrium Žižkov další ze série edukačních výstavních projektů s názvem Ruce za zády a ticho. Autory výstavy jsou kurátor Ondřej Horák (Fuczik) ve spolupráci s umělci Hynkem Altem, Jiřím Kovandou, Jaro Vargou, Janem Zdvořákem a Kolektivem Prádelna. Výstavní instalace je zaměřená na vývoj a podoby českého školství a uměleckým způsobem tematizuje otázky způsobů vzdělávání. Informovala o tom vedoucí produkce a provozu Atrium Žižkov Adéla Matoušková.

V roce 2024 uplyne 250 let od přijetí Všeobecného školního řádu z roku 1774 a 155 let od chvíle, kdy byl roce 1869 přijat školský zákon, který povinnou školní docházku v českých zemích definitivně zavedl.

Prostory Galerie Atrium se při té příležitosti promění ve školní třídu. Nechybí počmárané školní tabule, nepohodlný školní nábytek, mokré houby nebo vitríny plné školních exponátů. Přizvaní umělci a umělkyně reagují svými výstupy na konkrétní odkazy ze svého dětství na základní škole.

„Když jsem na začátku školního roku stál ve třídě se svými dětmi, zaujala mě skutečnost, jak málo se ta jejich třída liší od té, do které jsem chodil já. A ta se jen málo lišila od té, do které chodili moji rodiče. A jejich rodiče. Lavice, židličky, tabule, nástěnky, a dokonce i školní pomůcky. A položil jsem si otázku, jestli je možné realizovat všechny potřebné změny v našem školství v prostředí, které se vlastně změnilo jen málo,“ řekl kurátor výstavy Ondřej Horák.

Výstavní projekty v galerii Atrium spojuje skutečnost, že vznikají ve spolupráci s odbornými institucemi. Galerie se tak snaží nabízet komplexní informace na vybraná témata. Výstava je tentokrát doplněna o celou řadu informací, které galerie připravila ve spolupráci se společností EDUin.

„Žijeme ve světě, kde schopnost tvořivě přistupovat k řešení aktuálních i budoucích problémů bude naprosto klíčová. Škola na tuto novou společenskou poptávku zatím reaguje ale dost pomalu. Za EDUin jsme se k výstavě rádi připojili, protože věříme, že je možné školní prostředí a výuku proměnit tak, aby dokázala ve všech dětech a mladých lidech tvořivost podněcovat a rozvíjet," řekla ke spolupráci Kateřina Lánská z EDUinu.

Návštěvník si v prostorách může také poslechnout audio nahrávky žen bez domova Kolektivu Prádelna o jejich osobních zkušenostech ze školního prostředí, prozkoumat instalaci Jiřího Kovandy vytvořenou z nejrůznějších školních pomůcek, seznámit se s fotografiemi Hynka Alta, které vznikly v zavřené žižkovské škole, seznámit se se známkovým průměrem slovenského umělce Jara Vargy anebo si zkusit prolézt velkou interaktivní konstrukci vytvořenou umělcem Janem Zdvořákem z lavic, židlí, žebřin a žíněnek.

„Zajímavá jsou také data, která se na výstavě objeví. Třeba informace, že na základní škole v České republice stráví každé dítě během života až 1 764 dní což je až 7056 školních hodin. Zároveň nám přišlo zajímavé, že většina z 4 tisíc škol u nás odpovídá svým rozložením školních tříd, chodeb, pedagogických kabinetů nebo třeba jídelen představě o školní budově z 19. století.

To je hodně času stráveného v konkrétním místě. Naší výstavou chceme vyvolat debatu nad podobami současných škol a možnostmi změny,“ sdělila ředitelka Galerie Atrium Žižkov Marie Kašparová.

Výstava bude v Galerii Atrium Žižkov (Čajkovského 12, Praha 3) otevřena až do 10. března 2024 vždy od středy do neděle mezi 14. a 19. hodinou. Vstup na výstavu je zdarma a je bezbariérová. Více na www.atriumzizkov.cz.


Autor: puc

Projekt plný radosti v divadle DISK

Včera v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Praha 1 zve na dětskou fotografickou výstavu

27. listopadu 2023 v 05:01

Praha 1 zve na vernisáž fotografické výstavy s názvem PF 2024, která bude probíhat od 29. listopadu do 31. ledna 2024 v 7. patře radnice ve Vodičkově ulici 18.

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Další články
Nahoru