Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ruce za zády. Proměny českého školství prozkoumá výstava na Žižkově
5 říj
10 bře
Výstavy
Foto: Galerie Atrium Žižkov

Ruce za zády. Proměny českého školství prozkoumá výstava na Žižkově

5. 10. 2023 - 10. 3. 2024
Ve čtvrtek 5. října představí Galerie Atrium Žižkov další ze série edukačních výstavních projektů s názvem Ruce za zády a ticho. Autory výstavy jsou kurátor Ondřej Horák (Fuczik) ve spolupráci s umělci Hynkem Altem, Jiřím Kovandou, Jaro Vargou, Janem Zdvořákem a Kolektivem Prádelna. Výstavní instalace je zaměřená na vývoj a podoby českého školství a uměleckým způsobem tematizuje otázky způsobů vzdělávání. Informovala o tom vedoucí produkce a provozu Atrium Žižkov Adéla Matoušková.

V roce 2024 uplyne 250 let od přijetí Všeobecného školního řádu z roku 1774 a 155 let od chvíle, kdy byl roce 1869 přijat školský zákon, který povinnou školní docházku v českých zemích definitivně zavedl.

Prostory Galerie Atrium se při té příležitosti promění ve školní třídu. Nechybí počmárané školní tabule, nepohodlný školní nábytek, mokré houby nebo vitríny plné školních exponátů. Přizvaní umělci a umělkyně reagují svými výstupy na konkrétní odkazy ze svého dětství na základní škole.

„Když jsem na začátku školního roku stál ve třídě se svými dětmi, zaujala mě skutečnost, jak málo se ta jejich třída liší od té, do které jsem chodil já. A ta se jen málo lišila od té, do které chodili moji rodiče. A jejich rodiče. Lavice, židličky, tabule, nástěnky, a dokonce i školní pomůcky. A položil jsem si otázku, jestli je možné realizovat všechny potřebné změny v našem školství v prostředí, které se vlastně změnilo jen málo,“ řekl kurátor výstavy Ondřej Horák.

Výstavní projekty v galerii Atrium spojuje skutečnost, že vznikají ve spolupráci s odbornými institucemi. Galerie se tak snaží nabízet komplexní informace na vybraná témata. Výstava je tentokrát doplněna o celou řadu informací, které galerie připravila ve spolupráci se společností EDUin.

„Žijeme ve světě, kde schopnost tvořivě přistupovat k řešení aktuálních i budoucích problémů bude naprosto klíčová. Škola na tuto novou společenskou poptávku zatím reaguje ale dost pomalu. Za EDUin jsme se k výstavě rádi připojili, protože věříme, že je možné školní prostředí a výuku proměnit tak, aby dokázala ve všech dětech a mladých lidech tvořivost podněcovat a rozvíjet," řekla ke spolupráci Kateřina Lánská z EDUinu.

Návštěvník si v prostorách může také poslechnout audio nahrávky žen bez domova Kolektivu Prádelna o jejich osobních zkušenostech ze školního prostředí, prozkoumat instalaci Jiřího Kovandy vytvořenou z nejrůznějších školních pomůcek, seznámit se s fotografiemi Hynka Alta, které vznikly v zavřené žižkovské škole, seznámit se se známkovým průměrem slovenského umělce Jara Vargy anebo si zkusit prolézt velkou interaktivní konstrukci vytvořenou umělcem Janem Zdvořákem z lavic, židlí, žebřin a žíněnek.

„Zajímavá jsou také data, která se na výstavě objeví. Třeba informace, že na základní škole v České republice stráví každé dítě během života až 1 764 dní což je až 7056 školních hodin. Zároveň nám přišlo zajímavé, že většina z 4 tisíc škol u nás odpovídá svým rozložením školních tříd, chodeb, pedagogických kabinetů nebo třeba jídelen představě o školní budově z 19. století.

To je hodně času stráveného v konkrétním místě. Naší výstavou chceme vyvolat debatu nad podobami současných škol a možnostmi změny,“ sdělila ředitelka Galerie Atrium Žižkov Marie Kašparová.

Výstava bude v Galerii Atrium Žižkov (Čajkovského 12, Praha 3) otevřena až do 10. března 2024 vždy od středy do neděle mezi 14. a 19. hodinou. Vstup na výstavu je zdarma a je bezbariérová. Více na www.atriumzizkov.cz.


Autor: puc

Čtyřicet let v srdci Hostivaře

Dnes ve 21:03

Oslava výročí ZŠ Hostivař se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Festival Metronome Prague 2024 skončil, oproti loňsku ho navštívilo méně lidí

Dnes v 09:45

V neděli nad ránem se s posledními návštěvníky rozloučil 7. ročník hudebního festivalu Metronome Prague 2024. Letos během tří dnů na čtyřech pódiích vystoupilo 80 umělců. Vedle velkých jmen současné hudební scény Raye, Milky Chance, Meute, The Last Dinner Party, Michaela Kiwanuky či Toma Grennana...

Výstava fotografky Jarmily Štukové

Dnes v 06:56

Výstavu třináctinásobné držitelky prestižního ocenění Czech Press Photo reportážní fotografky Jarmily Štukové, která proslula zejména díky autentickým reportážím z válečných front, či z míst sužovaných chudobou či dalšími sociálními problémy najdete na...

Kateřina Karešová a Tom Cortés vystoupí v Malešickém parku

Včera v 08:54

Poslední z koncertů na Malešičáku se koná v rámci Letní scény Prahy 10 ve čtvrtek 27. června.

Koncert klasické hudby s romskými prvky

20. června 2024 v 10:50

Praha 14 zve na koncert v sobotu 29. června od 19 hodin v KD Kyje.

Výstava na radnici: Unfocused

20. června 2024 v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

České mozky léčí svět

20. června 2024 v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Zen Elements: Nová japonská a současná hudba

19. června 2024 v 09:17

Trio japonských virtuózů a nová česká freejazzová formace KlangWesen rozezní Velký sál Novoměstské radnice 26. června v 19:30 hodin.

Výstava Historie a současnost Prahy 4 putuje po základních školách

19. června 2024 v 08:14

Výstava nazvaná Historie a současnost Prahy 4, jejíž vernisáž se uskutečnila v loňském roce v budově Úřadu městské části Praha 4, putuje nyní po základních školách Prahy 4. Aktuálně je k vidění v Základní škole Jižní.

Koncert na Hradčanském náměstí

19. června 2024 v 06:52

Open Air koncert České filharmonie už tradičně zakončuje koncertní sezonu na Hradčanském náměstí a je pro všechny zdarma.

Praha 10: Letní scéna na Skalce

18. června 2024 ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Letní scéna Prahy 10: Tento týden v Malešicích

17. června 2024 v 08:13

Hudbu a divadlo pro děti nabízí Praha 10. Ve čtvrtek 20. června hraje Radka Hronovská a v neděli 23. června uvidí děti pohádku.

Další články
Nahoru