Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
ŘSD vypíše do konce roku tendr na dostavbu okruhu mezi D1 a Běchovicemi
Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu jen zhruba polovina. Foto: Jan Puci

ŘSD vypíše do konce roku tendr na dostavbu okruhu mezi D1 a Běchovicemi

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypíše do konce letošního roku tendr na zhotovitele dostavby Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Ředitelství dokončuje čistopis zadávací dokumentace stavby. Zároveň vypsalo zakázku na archeologický průzkum, kdy dodavatele chce mít do konce roku. Silničáři pokračují i v přípravě dokumentů pro stavební řízení a v získávání pozemků. Letos na podzim začnou v trase kácet křoviny a stromy. Dokončen je pyrotechnický průzkum. Novinářům to řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Část okruhu mezi Běchovicemi a D1 označovaná jako 511 má měřit 12,6 kilometru. Územní rozhodnutí vydal v polovině roku 2020 stavební úřad Prahy 22 a loni v červnu ho pravomocně potvrdil jihočeský krajský úřad, který se tím zabýval po podání námitek, podle nichž byl pražský magistrát při rozhodování podjatý.

„Chceme vypsat výběrové řízení na zhotovitele ještě letos, abychom jej mohli mít vysoutěženého na podzim roku 2024. Všechno směřujeme k tomu, aby na konci příštího roku mohla být stavba zahájena. Víme, že výběrové řízení na zhotovitele u takto velké a náročné stavby bude dlouhé a nebude jednoduché. Myslím ale, že v tuto chvíli neexistuje v republice důležitější komunikace než úsek 511," řekl Mátl.

Silničáři dokončují zadávací dokumentaci stavby, která je hotova v konceptu. Nyní zpracovávají čistopis. Zároveň se připravují podklady pro získání stavebního povolení.

„Chybí nám pět stanovisek, abychom mohli doplnit veškeré podklady pro ministerstvo dopravy a stavební úřad a mohlo být řešeno stavební řízení a posléze vydáno stavební povolení. Věřím, že poslední doklady získáme v průběhu listopadu a mohlo být tak v prvním kvartálu roku 2024 vydáno stavební povolení," řekl Mátl.

Na začátku příštího roku plánuje ŘSD zahájit archeologický průzkum. „Vypsali jsme zakázku na zpracovatele a zároveň ji vypisujeme i na zhotovitele zemních prací pro výzkum, a to tak, abychom do konce letošního roku uzavřeli smlouvy. Už v lednu nebo únoru příštího roku by prakticky celá trasa okruhu měla být rozkopána při archeologickém výzkumu," řekl Mátl.

ŘSD chybí získat ještě asi 15 procent pozemků. „Máme vykoupeno zhruba 400 z celkového počtu 492 pozemků. Věřím, že do konce roku bychom mohli mít 90 až 95 procent pozemků," řekl Mátl.

Část jich patří státu, který je na ŘSD převede. Podle ředitele bude i vyvlastňování. „Ale to jsou vyvlastnění takzvaně technická, to znamená úmrtí, exekuce a některé nesouhlasy. Chtěli bychom nejpozději začátkem příštího roku požádat vyvlastňovací úřady o vydání těchto vyvlastnění, abychom dokázali do konce roku 2024 získat veškeré pozemky," řekl Mátl.

Stavba Pražského okruhu je rozdělena na 11 úseků, zprovozněných je zatím sedm. Kromě jihovýchodního úseku mezi Běchovicemi a D1 chybí tři úseky v severní části mezi Ruzyní, Suchdolem, Březiněvsí a Satalicemi. Naposledy se okruh řidičům rozšířil v roce 2010, kdy byl zprovozněn úsek od D1 k D5. První úsek se otevřel před 40 lety, a to 20. září 1983.


Autor: ČTK

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru