Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rozzlobení trhovci: Havlíček musel od začátku vědět, že jeho sliby nelze splnit
Připravené stánky se na Staroměstském náměstí nakonec neotevřely, vláda pořádání vánočních trhů zakázala. Foto: Hana Tietze / Taiko

Rozzlobení trhovci: Havlíček musel od začátku vědět, že jeho sliby nelze splnit

Zákaz adventních trhů, který vyhlásila vláda 25. listopadu, se dotkl nejen organizátorů, ale také stovek drobných prodejců a živnostníků, kteří tak přišli o výdělky již na druhých vánočních trzích. Dosud nemají vyrovnání a nikdo jim nedal písemnou záruku, že nějaké dostanou. Největší pořadatelé trhů proto založili Asociaci pořadatelů adventních trhů APAT a pokračují v jednáních s novou vládou. Informovala o tom Hana Tietze, mluvčí Taika, společnosti, která organizuje vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.  

„Jako pořadatelé, kteří neobešli krizové opatření i naši prodejci, jsme se ocitli v zoufalé situaci, bez jakékoliv pomoci. Jde o stovky, možná až tisíce stánkařů, řemeslníků a drobných výrobců a desítky nás pořadatelů. Zákazem v řádu hodin nám bylo znemožněno plnit naše smluvní závazky vůči trhovcům, sponzorům, odběratelům, ale i zadavatelům většinou v roli měst a obcí,“ řekla Lenka Střítecká za pořadatele adventních trhů na hektarovém náměstí v Českých Budějovicích. 

Zároveň upozornila, že na některých českých náměstích stále stojí celá adventní města, jejichž de-instalace a odvoz znamená další stovky tisíc korun nákladů. 

Podle pořadatele tradičních velkých vánočních trhů v Plzni Jaroslava Strohschneidera drobní výrobci, kteří své sezónní výrobky vytvářeli měsíce i prodejci, kteří nakoupili vánoční zboží, zůstali bez možnosti prodeje, bez příjmů, s nepokrytými ztrátami. 

„Mnohdy jsou to celé rodiny, které si na vánočních trzích vydělávají na živobytí na několik následujících měsíců. Nejhůře jsou na tom ti, kteří neobešli nařízení vlády například tím, že si změnili název,“ sdělil. 

„To o našem právním státě nevypovídá nic dobrého. Spravedlivým řešením je tedy nahradit i část ušlého zisku, ze kterého firmy i živnostníci žijí i po adventních trzích, na které se celé měsíce připravují nebo alespoň 100 procent nákladů spojených s přípravou adventních trhů a pokrytím následků jejich zrušení. Do této situace jsme se nedostali vlastní vinou a zároveň všichni vidí, jak nespravedlivé toto nařízení je pouze k jedné skupině živnostníků a firem,“ shodli se organizátoři. 

Provozovatelé trhů začali okamžitě po zákazu jednat s končící vládou, která úhrady způsobených ztrát pořadatelům i prodejcům slíbila. 

„Jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu vypadala velmi slibně, 1. prosince jsme měli přislíbeno vypsání výzvy pro podávání žádostí. Dohodli jsme se, aby prodejci a pořadatelé mohli uplatnit alespoň část svých nákladů, úhradu nájmů za prodejní místo i úhradu znehodnoceného či neprodaného sezónního zboží,“ uvedl Libor Votruba, jednatel společnosti Taiko. 

Pomoc ale ani po třech týdnech nepřišla. „Na dotazy končícímu ministru Karlu Havlíčkovi jsme dostávali pouze odpovědi, že vypsání kompenzací podmiňují schválením rozpočtu navrženého původní vládou, a to i přesto, že nastupující vláda jednoznačně deklarovala, že takto navržený rozpočet neschválí. Ministr Havlíček tedy sliboval něco, co již od začátku musel vědět, že nelze splnit,“ sdělila Střítecká. 

Ve čtvrtek 16. prosince se zástupci APAT sešli s novým ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. „Po seznámení se s naléhavostí aktuální situace přislíbil, že se jako ministr financí zasadí o co nejrychlejší pomoc s pokrytím zákazem způsobených ztrát. Po tomto jednání věříme v posun dopředu,“ doplnila.  


Autor: Dalibor Kracík

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru