Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rozzlobení trhovci: Havlíček musel od začátku vědět, že jeho sliby nelze splnit
Připravené stánky se na Staroměstském náměstí nakonec neotevřely, vláda pořádání vánočních trhů zakázala. Foto: Hana Tietze / Taiko

Rozzlobení trhovci: Havlíček musel od začátku vědět, že jeho sliby nelze splnit

Zákaz adventních trhů, který vyhlásila vláda 25. listopadu, se dotkl nejen organizátorů, ale také stovek drobných prodejců a živnostníků, kteří tak přišli o výdělky již na druhých vánočních trzích. Dosud nemají vyrovnání a nikdo jim nedal písemnou záruku, že nějaké dostanou. Největší pořadatelé trhů proto založili Asociaci pořadatelů adventních trhů APAT a pokračují v jednáních s novou vládou. Informovala o tom Hana Tietze, mluvčí Taika, společnosti, která organizuje vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.  

„Jako pořadatelé, kteří neobešli krizové opatření i naši prodejci, jsme se ocitli v zoufalé situaci, bez jakékoliv pomoci. Jde o stovky, možná až tisíce stánkařů, řemeslníků a drobných výrobců a desítky nás pořadatelů. Zákazem v řádu hodin nám bylo znemožněno plnit naše smluvní závazky vůči trhovcům, sponzorům, odběratelům, ale i zadavatelům většinou v roli měst a obcí,“ řekla Lenka Střítecká za pořadatele adventních trhů na hektarovém náměstí v Českých Budějovicích. 

Zároveň upozornila, že na některých českých náměstích stále stojí celá adventní města, jejichž de-instalace a odvoz znamená další stovky tisíc korun nákladů. 

Podle pořadatele tradičních velkých vánočních trhů v Plzni Jaroslava Strohschneidera drobní výrobci, kteří své sezónní výrobky vytvářeli měsíce i prodejci, kteří nakoupili vánoční zboží, zůstali bez možnosti prodeje, bez příjmů, s nepokrytými ztrátami. 

„Mnohdy jsou to celé rodiny, které si na vánočních trzích vydělávají na živobytí na několik následujících měsíců. Nejhůře jsou na tom ti, kteří neobešli nařízení vlády například tím, že si změnili název,“ sdělil. 

„To o našem právním státě nevypovídá nic dobrého. Spravedlivým řešením je tedy nahradit i část ušlého zisku, ze kterého firmy i živnostníci žijí i po adventních trzích, na které se celé měsíce připravují nebo alespoň 100 procent nákladů spojených s přípravou adventních trhů a pokrytím následků jejich zrušení. Do této situace jsme se nedostali vlastní vinou a zároveň všichni vidí, jak nespravedlivé toto nařízení je pouze k jedné skupině živnostníků a firem,“ shodli se organizátoři. 

Provozovatelé trhů začali okamžitě po zákazu jednat s končící vládou, která úhrady způsobených ztrát pořadatelům i prodejcům slíbila. 

„Jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu vypadala velmi slibně, 1. prosince jsme měli přislíbeno vypsání výzvy pro podávání žádostí. Dohodli jsme se, aby prodejci a pořadatelé mohli uplatnit alespoň část svých nákladů, úhradu nájmů za prodejní místo i úhradu znehodnoceného či neprodaného sezónního zboží,“ uvedl Libor Votruba, jednatel společnosti Taiko. 

Pomoc ale ani po třech týdnech nepřišla. „Na dotazy končícímu ministru Karlu Havlíčkovi jsme dostávali pouze odpovědi, že vypsání kompenzací podmiňují schválením rozpočtu navrženého původní vládou, a to i přesto, že nastupující vláda jednoznačně deklarovala, že takto navržený rozpočet neschválí. Ministr Havlíček tedy sliboval něco, co již od začátku musel vědět, že nelze splnit,“ sdělila Střítecká. 

Ve čtvrtek 16. prosince se zástupci APAT sešli s novým ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. „Po seznámení se s naléhavostí aktuální situace přislíbil, že se jako ministr financí zasadí o co nejrychlejší pomoc s pokrytím zákazem způsobených ztrát. Po tomto jednání věříme v posun dopředu,“ doplnila.  


Autor: Dalibor Kracík

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Dnes v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Vtípečky se zelím se vrátí do Pracovny

Dnes v 08:54

Skupina stand up komiků Vtípečky se zelím si připravila speciální vánoční show. V sobotu 17. prosince se vrátí do žižkovského podniku Pracovna. Pětice mladých komiků Pavel Hrdlička, Ondřej Cabal, Julie Fric, Lukáš Tomčal a Zdeněk Hruška rozesmějí publikum nejen svátečními vtipy, ale i takovými,...

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

Dnes v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Dnes v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Varhan Orchestrovič Bauer v kostele sv. Mikuláše

Dnes v 06:05

Třicátý ročník tradičního vánočního koncertu českého skladatele a dirigenta Varhana Orchestroviče Bauera a jeho Okamžitého Filmového Orchestru se uskuteční 21. prosince od 20:21 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Během koncertu vystoupí řada významných...

Mikulášský večer pro děti zasažené ekonomickou krizí

Včera ve 13:05

Skupina studentů Univerzity Karlovy, která se v rámci předmětu Živá laboratoř spolupráce (ŽLS)  probíhajícím pod Centrem pro přenos poznatků a technologií věnuje organizaci společensky prospěšných eventů, pořádá dnes odpoledne charitativní Mikulášský večírek.

Do Retrokavárny za psy

Včera ve 12:09

V Retrokavárně se v úterý 6. prosince se svými canisterapeutickými psy představí Laurencie Kühpastová. Senioři se tak mohou s tímto typem terapie seznámit nejen teoreticky, ale také prakticky.

Další články
Nahoru