dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Vltava rozdělila Císařský ostrov na dvě části. Povodňové koryto plní vojáci kamením
Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Vltava rozdělila Císařský ostrov na dvě části. Povodňové koryto plní vojáci kamením

Na Císařském ostrově, kde se nachází Ústřední čistírna odpadních vod, vytvořila rozvodněná řeka koryto, které ostrov rozdělilo na dvě části.

Krizový štáb hl. m. Prahy se na nedělním jednání usnesl, že tento stav je třeba co nejdříve řešit, neboť pokud by se zvýšil průtok Vltavy, byla by ohrožena čistička. 

S řešením nastalé situace vypomáhá Armáda ČR – ženisté z Rakovníka od půlnoci z neděle na pondělí začali zaplňovat průrvu kamením.

Ostrov utrpěl škody již při velké povodni v roce 2002. Za své tehdy vzala například zahrádkářská kolonie, řada cenných starých stromů, psí cvičiště či jezdecký areál, který byl později obnoven. 

Ostrov dostal Rudolf II. 

Císařský ostrov je rozlohou zhruba 29 hektarů největším pražským ostrovem a rozléhá se na území Prahy 6 a 7. Na konci 16. století ho obdržel darem od českých stavů císař Rudolf II., který si na něm zřídil bažantnici. 

Předtím patřil ostrov k majetkovému příslušenství úřadu nejvyššího purkrabí pražského. Na ploše ostrova se v minulosti rozprostírala i část Královské obory. 

V 18. století rozdělovalo ostrov napříč ještě jedno říční rameno. Řečiště Vltavy v této oblasti ovlivnila na přelomu tisíciletí zdymadla Podbaba a plavebního kanálu. Téměř tříkilometrová vodní stavba odřízla sady patřící k oboře a přerušila původní říční rameno, které teklo k Císařskému mlýnu.


Autoři: Dalibor Kracík, Jan Puci
Další články
Nahoru