dnes
Sobota - jasno
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Vltava rozdělila Císařský ostrov na dvě části. Povodňové koryto plní vojáci kamením
Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Vltava rozdělila Císařský ostrov na dvě části. Povodňové koryto plní vojáci kamením

Na Císařském ostrově, kde se nachází Ústřední čistírna odpadních vod, vytvořila rozvodněná řeka koryto, které ostrov rozdělilo na dvě části.

Krizový štáb hl. m. Prahy se na nedělním jednání usnesl, že tento stav je třeba co nejdříve řešit, neboť pokud by se zvýšil průtok Vltavy, byla by ohrožena čistička. 

S řešením nastalé situace vypomáhá Armáda ČR – ženisté z Rakovníka od půlnoci z neděle na pondělí začali zaplňovat průrvu kamením.

Ostrov utrpěl škody již při velké povodni v roce 2002. Za své tehdy vzala například zahrádkářská kolonie, řada cenných starých stromů, psí cvičiště či jezdecký areál, který byl později obnoven. 

Ostrov dostal Rudolf II. 

Císařský ostrov je rozlohou zhruba 29 hektarů největším pražským ostrovem a rozléhá se na území Prahy 6 a 7. Na konci 16. století ho obdržel darem od českých stavů císař Rudolf II., který si na něm zřídil bažantnici. 

Předtím patřil ostrov k majetkovému příslušenství úřadu nejvyššího purkrabí pražského. Na ploše ostrova se v minulosti rozprostírala i část Královské obory. 

V 18. století rozdělovalo ostrov napříč ještě jedno říční rameno. Řečiště Vltavy v této oblasti ovlivnila na přelomu tisíciletí zdymadla Podbaba a plavebního kanálu. Téměř tříkilometrová vodní stavba odřízla sady patřící k oboře a přerušila původní říční rameno, které teklo k Císařskému mlýnu.


Autoři: Dalibor Kracík, Jan Puci

Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru