dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - zatazeno
17°C
pozítří
Neděle - skorojasno
19°C
Vltava rozdělila Císařský ostrov na dvě části. Povodňové koryto plní vojáci kamením
Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Vltava rozdělila Císařský ostrov na dvě části. Povodňové koryto plní vojáci kamením

Na Císařském ostrově, kde se nachází Ústřední čistírna odpadních vod, vytvořila rozvodněná řeka koryto, které ostrov rozdělilo na dvě části.

Krizový štáb hl. m. Prahy se na nedělním jednání usnesl, že tento stav je třeba co nejdříve řešit, neboť pokud by se zvýšil průtok Vltavy, byla by ohrožena čistička. 

S řešením nastalé situace vypomáhá Armáda ČR – ženisté z Rakovníka od půlnoci z neděle na pondělí začali zaplňovat průrvu kamením.

Ostrov utrpěl škody již při velké povodni v roce 2002. Za své tehdy vzala například zahrádkářská kolonie, řada cenných starých stromů, psí cvičiště či jezdecký areál, který byl později obnoven. 

Ostrov dostal Rudolf II. 

Císařský ostrov je rozlohou zhruba 29 hektarů největším pražským ostrovem a rozléhá se na území Prahy 6 a 7. Na konci 16. století ho obdržel darem od českých stavů císař Rudolf II., který si na něm zřídil bažantnici. 

Předtím patřil ostrov k majetkovému příslušenství úřadu nejvyššího purkrabí pražského. Na ploše ostrova se v minulosti rozprostírala i část Královské obory. 

V 18. století rozdělovalo ostrov napříč ještě jedno říční rameno. Řečiště Vltavy v této oblasti ovlivnila na přelomu tisíciletí zdymadla Podbaba a plavebního kanálu. Téměř tříkilometrová vodní stavba odřízla sady patřící k oboře a přerušila původní říční rameno, které teklo k Císařskému mlýnu.


Autoři: Dalibor Kracík, Jan Puci

Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru