Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - zatazeno 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Roztroušená skleróza se Libuši ozývala už dříve, nepřikládala tomu váhu
Roztroušená skleróza ji přiměla zamyslet se nad svým životním stylem. Foto: se souhlasem paní Libuše

Roztroušená skleróza se Libuši ozývala už dříve, nepřikládala tomu váhu

Libuši (33) lékaři roztroušenou sklerózu diagnostikovali na konci loňského roku. „Z ničeho nic jsem přestala cítit levou polovinu těla, ztrácela jsem rovnováhu a padala na stranu,“ vzpomíná Libuše, která proto hned následující den vyrazila k praktické lékařce. Ta jí po krátkém vyšetření s podezřením na mrtvici zavolala sanitku.

„V nemocnici jsem absolvovala CT hlavy, které mrtvici nepotvrdilo, ale nějaký nález na mozku jsem měla. Musela jsem tam proto zůstat, abych za několik dní podstoupila magnetickou rezonanci,“ popisuje. 

Na základě výsledků tohoto vyšetření lékař vyslovil podezření na roztroušenou sklerózu a poslal Libuši na lumbální punkci, která diagnózu definitivně potvrdila. Lékař jí proto nasadil kortikoidy a odeslal do centra pro léčbu roztroušené sklerózy. „Na jednu stranu se mi ulevilo, že to není mrtvice, ale na druhou jsem začala mít strach z neznáma. Roztroušenou sklerózu jsem sice znala, má ji totiž jedna moje kamarádka, ale stejně jsem si nebyla jistá, co mě čeká,“ vysvětluje Libuše, která si zpětně uvědomuje, že se nemoc ozývala už dříve, ale ona tomu nepřikládala váhu. 

„Na slunci jsem se rychle přehřívala, cítila jsem tepání v hlavě, v noci mě budily záškuby pod kůží. Bývala jsem hodně unavená, ale protože nejsem příliš aktivní člověk, tak jsem si říkala, že jsem prostě jenom líná,“ říká sebekriticky.

Poté, co se Libuše dozvěděla, co ji opravdu trápí, jí kamarádka poradila, aby šla do specializovaného centra ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, protože tam sama chodí a s péčí je spokojená. „Měla jsem štěstí, protože mě v centru přijali a paní doktorka, ke které chodím, je skvělá. Navíc mi sdělila, že podle nových pravidel mi může hned nasadit nejmodernější léky, takže jsem okamžitě dostala vysoce účinnou biologickou léčbu,“ popisuje. 

Nejdříve musela vysadit kortikoidy, což způsobilo, že se jí začaly vracet nepříjemné příznaky, ale po nasazení biologického léku opět ustoupily. Užívá jej přibližně půl roku a cítí se dobře, kromě únavy nepociťuje skoro žádné projevy nemoci ani nežádoucí účinky léčby. 

„Moje kamarádka, která má roztroušenou sklerózu přes deset let, takové štěstí neměla. V době, kdy jí nemoc objevili, totiž nebylo možné nasadit vysoce účinné preparáty hned po první atace. K těm se dostala až po vyzkoušení několika různých léků základní linie a prodělání řady atak nemoci,“ popisuje. 

Libuše se zbavila i svého zlozvyku – kouření. „Lékařka mi řekla, že musím okamžitě přestat, protože kouření roztroušenou sklerózu zhoršuje. Věděla jsem ale, že sama to nezvládnu,“ vysvětluje. Navštívila proto Centrum pro léčbu závislosti na tabáku, kde jí s odnaučením pomohli, a nyní je z ní nekuřačka.

„Považuji to za své velké vítězství. Roztroušená skleróza mě přiměla zamyslet se nad svým životním stylem a všeho si tak nějak více vážit,“ říká. 

Libuše má tříletého syna a plánuje návrat do práce, zatím na zkrácený úvazek. „Částečně se vrátím k výuce dramatické výchovy na základní umělecké škole a také k profesi kadeřnice. Udělala jsem si totiž kurz, protože mě tato práce vždy bavila. Uvidím, jak to půjde, a pak bych si případně úvazek rozšířila,“ popisuje své plány Libuše. 

Díky podpoře rodiny a přátel nahlíží na svou situaci pozitivně a snaží se nepřipouštět si, že by mohlo být hůř. „Mám velké štěstí na lidi okolo sebe. Jsou tu pro mě vždy – když jsem šťastná, ale i když se lituji nebo zlobím, za což jsem jim opravdu vděčná,“ uzavírá Libuše.


Autor: Lucie Rychlá

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

Dnes v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru