dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Roztáhne Kaplického chobotnice chapadla na Rohanském nábřeží?
Kaplickým navržená podoba knihovny na Letné. Vizualizace: archiv Future Systems

Roztáhne Kaplického chobotnice chapadla na Rohanském nábřeží?

Úvahy, že by Kaplického blob, nebo chcete-li chobotnice, mohl stát na Rohanském nábřeží, opět ožívají. Eliška Kaplicky, vdova po známém architektovi Janu Kaplickém, se sešla se zástupci radnice Prahy 8 a tématem bylo eventuální umístění blobu právě na Rohanském ostrově.

Hovořilo se také o současné a plánované výstavbě na území městské části. Pro umístění známé stavby v této lokalitě hovoří i fakt, že by se nacházela nedaleko Karlína, který v nedávné době prošel architektonickou proměnou. Pokud je v Praze v současnosti místo, kde se stará architektura přirozeně snoubí s novou, nachází se právě zde.

Anketa

Líbí se vám představa, že by Kaplického knihovna stála v Praze 8?

35.7%
(35.7%)
„Idea postavení blobu na Rohanském ostrově se mi moc líbí. Myslím, že může jít o velké pozitivum nejen pro občany Prahy 8, ale i pro nás, všechny Pražany,“ přiblížila po schůzce Eliška Kaplicky. Prostor okolo stavby by podle ní mohl stavbě vtisknout nový ráz. „Mělo by to být místo pro setkávání různých generací společnosti. Změní se funkce a změní se místo, půjde o společensko-kulturní záležitost,“ řekla. Pokud by stavbu slavného architekta byl někdo ochoten zaplatit, spíše než knihovnou by byla kulturním centrem.

Snil o oku nad Prahou, před pěti lety vyhaslo jeho srdce

Vedle Centra Palmovka, které vyrůstá v Libni na místě stejnojmenné křižovatky a jejímž tvůrcem je známý architekt Pleskot, se tak osmá městská část může dočkat další dominanty. Z kdysi industriálních částí Prahy 8 se tak postupně stávají dobré adresy.

Karlín se může například honosit cenou za nejlepší kancelářskou budovou světa, kterou stavba Main Point Karlín získala v roce 2012 na mezinárodním realitním veletrhu v Cannes.

Podle starosty Prahy 8 Jiřího Janků jsou právě Karlín a dolní Libeň lokalitami, jež volají po dotvoření celého prostoru. „Naštěstí říkanka o Karlínu a Libni zdaleka se vyhni již pár let neplatí. Tyto zanedbané čtvrti se během posledních let mění v oblíbené místo pro bydlení, zábavu i práci. Důkazem toho jsou i rostoucí ceny nemovitostí,“ řekl Janků.


Další články
Nahoru