dnes
Neděle - snih-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Rozšiřte si znalosti o metropoli z jejího muzea
Historická budova muzea stojí v těsné blízkosti stanice metra Florenc. Foto: archiv

Rozšiřte si znalosti o metropoli z jejího muzea

V druhé polovině 19. století bylo v Praze běžné, že předměty dokumentující dějiny města na Vltavě byly prodávány do zahraničí. To se nelíbilo nejen milovníkům starožitností, ale i řadě vážených osobností Prahy. Tlačili tak na radní, aby zrealizovali projekt městského muzea. Dnes funguje pod názvem Muzeum hl. m. Prahy a láká na stálé expozice i krátkodobé výstavy. 

Ve správě muzea jsou:

MÜLLEROVA VILA, Nad Hradním vodojemem 14/642, Praha 6 – Střešovice

Unikátní rodinný dům ing. Františka Müllera a jeho manželky Milady Müllerové představuje mistrovské dílo světové architektonické avantgardy.

PODSKALSKÁ CELNICE NA VÝTONI, Rašínovo nábřeží 412, Praha 2
Budova bývalé celnice na Výtoni je vedle raně barokního původně farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé rybářské osady Podskalí.

Nakonec padla volba na takzvaný kavárenský pavilon, který stál západně od stávající budovy muzea. Nová expozice, zpřístupněná v roce 1883, si rychle získala popularitu a tak bylo již po pár letech nutné řešit problém s nedostatkem místa. Představiteli muzea a především města tak bylo rozhodnuto o vybudování dvouposchoďové budovy v novorenesančním stylu. Její stavba trvala pouze tři roky a v roce 1900 do ní již zavítali první návštěvníci. Od té doby se neustále navyšuje počet sbírkových předmětů, které se vážou k dějinám metropole. V současnosti jich má muzeum již kolem jednoho milionu.

Úchvatný model

Sluha Univerzitní knihovny v Klementinu Antonín Langweil se naštěstí v první polovině 19. století ve chvílích volna nenudil, ale tvořil v nich dílo z papírové lepenky na dřevěné konstrukci. Langweilův model Prahy z let 1826 a 1837 obdivují návštěvnici Muzea hl. m. Prahy již po mnoho generací a stále je nepřestává fascinovat. Model obsahuje přes dva tisíce budov historického jádra Prahy v dokonalém realistickém provedení se všemi stavebními a zdobnými detaily fasád. Přibližně polovina zobrazených staveb byla později v reálné Praze zbořena či radikálně přestavěna.

V uplynulých letech byl model digitalizován, a tak si návštěvníci mohou prohlížet model z blízka, a to i z úhlů, které by neměli šanci vidět. V muzeu vznikl malý kinosál, ve kterém lze s 3D brýlemi zhlédnout šestiminutovou projekci, která vtáhne diváky do Langweilova modelu. Zážitek z „průletu“ Prahou 19. století zesiluje hudba, zvony, klapot koní, či třeba hovory mnichů.

Probíhající a chystané výstavy

Langweilův model není jedinou stálou expozicí muzea. V dalších se mohou návštěvníci seznámit s pravěkou, středověkou, barokní, novověkou Prahou. Muzeum myslí i na zrakově postižené návštěvníky, kterým je určena expozice Slabikář návštěvníků památek.

Muzeum láká kromě stálých expozic i na výstavy. Až do 24. února lze navštívit výstavu s názvem „11 světů – Současná česká ilustrace pro děti“, která představuje formou jedenácti „hnízd“ jedenáct současných českých autorů ilustrací pro děti. Až do začátku května je zpřístupněna expozice s názvem „Vinohrady a Žižkov – nová města za východní pražskou hradbou“, která představuje dvě pozoruhodné oblasti Prahy. Prostřednictvím bohatého fotografického materiálu a řady dalších muzejních exponátů je návštěvník seznámen s každodenním životem v ulicích Žižkova a Vinohrad.

Do 10. března je zpřístupněn výstavní projekt „Němí strážci“. Jde o výběr sbírky zámků muzea, včetně přiblížení postupu jejich restaurování. „Od března do srpna letošního roku zpřístupníme výstavu o jednom z nejvýznamnějších českých fotografů Zdenko Feyfar – neznámý i známý´. Pan Feyar získal v roce 1958 stříbrnou medaili na světové výstavě Expo 58 v Bruselu. Výstava v Muzeu hl. m. Prahy bude připravená ke stému výročí jeho narození a soustředí se zejména na Feyfarovy mistrovské snímky Prahy, připomenuta bude ale i jeho tvorba inspirovaná rodnými Krkonošemi,“ uvedla mluvčí muzea Věra Hloušková.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru