dnes
Pondělí - zatazeno
22°C
zítra
Úterý - polojasno
26°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
Rozšíříme zóny placeného stání, chystáme změny k lepšímu ve veřejném prostoru, říká 1. zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý
Pražská politikaKomerční sdělení
Zóny placeného stání byly v Praze 5 spuštěny v roce 2016. Ilustrační foto: archiv

Rozšíříme zóny placeného stání, chystáme změny k lepšímu ve veřejném prostoru, říká 1. zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý

V čem spočívá projekt Ochlazování ulic Prahy 5 a jejich ozeleňování? Jaký bude letos další osud betonových květníků v ulicích „pětky“. Jaké jsou změny v letošním ročníku participativního rozpočtu, kterým obyvatelé páté městské části ovlivňují podobu veřejných prostranství? Kdy lze očekávat další rozšiřování zón placeného stání? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot 1. zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý z hnutí ANO.
martin-slaby-mistostarosta_1

1. zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý

Nedávno jste zval občany na setkání k pilotnímu projektu „Ochlazování ulic Prahy 5 a jejich ozeleňování“. V čem tento projekt spočívá?
Projekt navazuje na „Strategii adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu“ vydanou v listopadu roku 2016. Vedení Prahy 5 si je vědomo, že městská část má nedostatek zeleně v ulicích. Zeleň zlepšuje mikroklima města snížením prašnosti a hlučnosti, zadržuje srážkovou vodu a ochlazuje okolí při horkých letních dnech. Studie prokázaly, že stín stromu dokáže v pravé poledne snížit teplotu v okolí až o pět stupňů, což je v betonové Praze významné. Tento projekt spočívá v tom, že chceme vrátit stromy tam, kde dříve rostly. Zachránit strádající stromy v betonových květináčích a dostat stromy tam, kde je to velmi obtížné kvůli vedení a inženýrským sítím.
 

nova-metoda-vysadba-do-plne-zatezovanych-prostor

Výsadba do plně zatěžovaných prostor

Jakou má radnice zpětnou vazbu od veřejnosti a vzešly ze setkání s občany nějaké nápady, kam zeleň umístit?
Na veřejném setkání se radnice ujistila, že lidé zeleň chtějí. Bylo to užitečné setkání a jsem rád za hojnou účast a velké ohlasy k navrhovanému pilotnímu projektu. Zúčastnili se ho lidé, kteří k projektu přistupují tvůrčím způsobem. Dostali jsme desítky připomínek, které jsme zaznamenali, některé jsou již zapracované přímo do projektu.

Jaký bude osud betonových květníků v ulicích Prahy 5? Podle dřívějších informací jich je 179 vázáno pravidly dotačního programu do konce letošního roku…
Jsou nevhodně umístěné vůči inženýrským sítím, vůči chodcům, problematická manipulace, osázení druhy nevhodnými pro pěstování v nádobách, absence izolace mezi betonem a zeminou (přehřívání, promrzání), ale hlavně nebyl souhlas památkářů, a proto nebylo možné truhlíky umístit tam, kde by byly potřebnější. Do srpna letošního roku, kdy končí lhůta pro podmínku dotace z Evropské unie, musí květníky zůstat na svém místě. Poté může radnice, jak navrhli sami občané, například oslovit mladé designéry a studenty uměleckých škol, nabídnout květináče ve stavebním řízení investorům nebo je nabídnout k prodeji.

foto-k-prvnimu-realizovanemu-projektu-participativniho-rozpoctu-2017 Loni Praha 5 spustila participativní rozpočet, v rámci kterého nechává občany navrhovat a rozhodovat o projektech. Co se již podařilo zrealizovat?
Z celkem šesti občanských návrhů, které se probojovaly veřejným hlasováním a získaly podporu občanů, byl zatím realizován jeden projekt s názvem Až se zima zeptá, který spočíval v umístění nádob s posypovým materiálem v lokalitě Farkáň. S realizací zbývajících pěti projektů je počítáno v průběhu roku 2018 v závislosti na povětrnostních podmínkách. Až se zima zeptá byl projekt prioritní, neboť se bezprostředně týká zimního období.

Kdy budou moci lidé posílat návrhy pro letošní ročník projektu? A nastanou oproti prvnímu ročníku nějaké změny?
Podávání návrhů je již spuštěno a návrhy je možné podávat až do 29. března 2018 (více info na stránkách https://participativnirozpocet.praha5.cz/cs/, pozn. red.). Oproti loňsku je na projekty vyhrazeno více peněz. Loni to bylo pět milionů korun, letos už deset milionů. Byla současně navýšena částka na jeden projekt. Loni jeden milion, letos 2,5 milionu korun. Není už povinné podávat projekt v tištěné formě přes podatelnu, nově stačí pouze vyplnit webový formulář.


 

navrh-novych-mobilnich-nadob

Návrh nových mobilních nádob v Praze 5

Jaké změny ve veřejném prostoru v Praze 5 jsou na letošní rok plánovány?
V letošním roce je v plánu oprava mnoha dětských hřišť a sportovišť, rekonstrukce Dětského ostrova, realizace vítězných projektů z Participativního rozpočtu Praha 5 z roku 2017 a dále umístění stromů v mobilních nádobách pro uliční prostor, které jsou snadno přemístitelné, vhodné pro růst dřevin a budou doplněné například o lavičku, a další speciální výsadbou stromů do plně zatěžovaných prostor dle již zmíněného pilotního projektu „Ochlazování ulic Prahy 5 a jejich ozeleňování“. Na Praze 5 se v první vlně těmito metodami zazelení zřejmě Vltavská ulice, Nádražní a Štefánikova.

Do Vašich kompetencí patří i doprava v klidu. Co zde bude v roce 2018 nového?
I v letošním roce nás čeká rozšíření zón placeného stání (ZPS), toto bývá obvykle v letních měsících. Konkrétně se jedná o dokončení zón v okolí Plzeňské ulice a dále o oblasti Poštovka, Buďánka, Hřebenky a Malvazinky. Zde vznikly hmatatelné problémy s přelivy vozidel. Dále plánujeme dílčí změny, například rozšíření smíšené zóny na Štefánikově ulici v blízkosti Komerční banky. Všechny tyto plánované změny je možné realizovat po vydání Nařízení prováděcí technické novely, kterou vydává Magistrát hlavního města Prahy.

Už jste se rozhodl, zda budete letos na podzim kandidovat v komunálních volbách a co byste ve vedení Prahy 5 chtěl do té doby stihnout realizovat?
Jsem rozhodnut kandidovat i letos v komunálních volbách, nejen proto, abych mohl všechny naše projekty dotáhnout do zdárného konce, ale čekají nás výzvy, které pokud budeme vyřizovat tempem, jaké jsme zvolili od poloviny roku 2016, tak zvládneme opravdu velké věci.


Ve čtvrtek 22. února se bude konat 1. Reprezentační ples Prahy 5. Plesová sezóna v metropoli je nabita akcemi. Proč by měli jít lidé na „pětkový“ ples, čím se bude lišit od ostatních?
Je charitativní, veškerý výtěžek z prodeje vstupenek bude věnován Klubu nemocných cystickou fibrózou. Koná se u příležitosti 115. výročí povýšení Smíchova na město, k vidění zde bude výstava o historii Smíchova i samotného Národního domu. Jedná se o jedinečnou příležitost, kdy se mohou občané Prahy 5 setkat se svými sousedy ale i zastupiteli a pracovníky úřadu v prostorách překrásné secesní budovy Národního domu na Smíchově. Cena vstupenky není vysoká, přes to však na návštěvníky plesu čeká bohatý program, vystoupí zde například houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, herečka Zdeňka Žádníková nebo vícemistři ČR v showdance František Kopecký a Petra Stehnová. K tanci zahraje GURMANIA band. Při organizaci 1. Reprezentačního plesu Prahy 5 jsme mysleli i na ne-tanečníky, bude připraveno několik vedlejších sálů, z nichž bude možné pohodlně sledovat hlavní program – o příjemnou atmosféru se zde postará romská hudební skupina Lavi band. V rámci večera proběhne slavnostní vyhlášení tradiční soutěže Podnikatel Prahy 5.


Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru