Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rozšíří se památková zóna v Praze 5? Navrhuje to smíchovská radnice
Přes sto let staré vile v ulici Nad Výšinkou hrozí demolice, je mimo památkovou zónu. Foto: Jan Puci

Rozšíří se památková zóna v Praze 5? Navrhuje to smíchovská radnice

Praha 5 požádá Ministerstvo kultury (MK) o rozšíření Památkové zóny Smíchov směrem na jih i západ. Minulý týden schválilo vedení městské části podklady pro podání podnětu, který bude v následujících dnech odeslán na MK. O rozhodnutí radních informoval místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), do jehož kompetencí patří i kultura a obnova památek.

Od svého vyhlášení v roce 1993 je smíchovská památková zóna v nezměněné podobě, zahrnuje téměř celé území Smíchova. „Různorodá a plošně rozsáhlá památková zóna zahrnující jak urbanistické celky obytné výstavby 19. a 20. století doplněné četnými industriálními objekty a areály, tak vilovou zástavbu i solitérními celky původních usedlostí,“ popisuje tuto oblast Národní památkový ústav v Památkovém katalogu. „Najdeme zde rozličné typy zástavby, kterým dominují vícepatrové městské a činžovní domy, kostely a vily,“ sděluje. Součástí zóny je i řada parků, například Petřínské sady nebo zahrada Kinských.

Severní hranice zóny vede směrem na západ a končí pod Strahovem v úrovni Stadionu Evžena Rošického. Pak se se stáčí na jih a postupně na jihovýchod. Chráněna jsou území, kde probíhala výstavba za Rakouska-Uherska a dřív. V návrhu na rozšíření zóny je několik oblastí, ve kterých jsou převážně prvorepublikové domy, podle Herolda však s urbanismem z doby před rokem 1918.

Je to například jižně od Radlické ulice oblast, které se říká Koulka podle usedlosti z 18. století, dále lokalita Malvazinek a značná část Košíř. Nejzápadnější hranice navrhované památkové zóny je u parku Cibulka se stejnojmennou zchátralou usedlostí, která prochází rekonstrukcí.

Proč není navrhované rozšíření ucelenou oblastí a například kolem Plzeňské ulice jsou úseky, kde ochrana není navrhovaná? „V některých oblastech se už architektura tak proměnila, že je zbytečné ji chtít památkově chránit,“ vysvětlil místostarosta Herold.

Impulsem pro podání podnětu byly události z loňského července, kdy stavební úřad Prahy 5 vydal na podnět vlastníků stavby demoliční výměr na vilu z počátku 20. století ve smíchovské ulici Nad Výšinkou. Rozhodnutí o zbourání rozsáhlého objektu stavitele Viktora Beneše vzbudilo velkou nevoli jak u veřejnosti, tak mezi zástupci radnice páté městské části i magistrátu.

Vila není památkové chráněna, stojí mimo památkovou rezervaci. Dům zatím zbourán nebyl, hlavní město se proti výměru odvolalo, Praha 5 navíc podala podnět, aby MK prohlásilo vilu nemovitou kulturní památkou. Rozhodnuto doposud nebylo.

Anketa

Jste pro rozšíření Památkové zóny Smíchov?

86.5%
(86.5%)
13.5%
(13.5%)
Radní Prahy 5 se v reakci na ohrožení vily loni usnesli ještě loni v létě na dalším kroku, který by měl zamezit podobným případům bourání vil. Schválili usnesení, podle které má městská část iniciovat rozšíření městské památkové zóny v rezidenčních vilových čtvrtích.

Na přípravě podkladů k podnětu, který letos 22. srpna schválilo vedení Prahy 5, pracoval několik měsíců architekt Josef Holeček se svým týmem. „Tento podklad pro ministerstvo je velmi seriózně a podrobně zpracovaný, máme na něj ostatně dobré reference od odborníků, kteří se obdobnou činností zabývají,“ uvedl Herold, který tisk do Rady minulý týden předkládal.

V průvodním dopise k podání na MK Praha 5 píše, že ji „k aktivitě směřující k přípravě rozšíření současné Památkové zóny Smíchov vedlo přesvědčení, že dosavadní památková zóna již aktuálnímu stavu poznání a potřebám památkové ochrany nedostačuje.“

„Zóna byla omezena striktně na smíchovské katastrální území, a tak nezahrnula například blokovou zástavbu ze sklonku 19. století mezi Holečkovou a Plzeňskou ulicí na katastru Košíř, která vzhledem k dobové koordinaci urbanistických návrhových plánů na smíchovskou zástavbu plynule navazuje a je nedílnou součástí hodnotné historické urbánní struktury. Za vymezenou hranicí památkové zóny urbanisticky i architektonicky hodnotná zástavba pokračuje a důvod rozhraní mezi územím chráněným památkovou zónou a územím bez této ochrany je pouze formální a pro ochranu historických urbanistických kulturních hodnot na Praze 5 nedostatečný,“ píše se v dopise, který má server Pražský patriot k dispozici.

Jak ministerstvo rozhodne, a jak dlouho mu to bude trvat, nechtěl místostarosta Herold předjímat. „Víc jsme pro to nemohli udělat, ten podklad je dobře zpracovaný. Věřím, že vše dopadne dobře jako v roce 2019, kdy vláda na popud Prahy 5 prohlásila Bertramku národní kulturní památkou,“ dodal.

Na území páté městské části jsou kromě Památkové zóny Smíchov také vesnická památková zóna s názvem Osada Buďánka v Praze 5 a Památková zóna Barrandov.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru