Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Rozšíří se památková zóna v Praze 5? Navrhuje to smíchovská radnice
Přes sto let staré vile v ulici Nad Výšinkou hrozí demolice, je mimo památkovou zónu. Foto: Jan Puci

Rozšíří se památková zóna v Praze 5? Navrhuje to smíchovská radnice

Praha 5 požádá Ministerstvo kultury (MK) o rozšíření Památkové zóny Smíchov směrem na jih i západ. Minulý týden schválilo vedení městské části podklady pro podání podnětu, který bude v následujících dnech odeslán na MK. O rozhodnutí radních informoval místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), do jehož kompetencí patří i kultura a obnova památek.

Od svého vyhlášení v roce 1993 je smíchovská památková zóna v nezměněné podobě, zahrnuje téměř celé území Smíchova. „Různorodá a plošně rozsáhlá památková zóna zahrnující jak urbanistické celky obytné výstavby 19. a 20. století doplněné četnými industriálními objekty a areály, tak vilovou zástavbu i solitérními celky původních usedlostí,“ popisuje tuto oblast Národní památkový ústav v Památkovém katalogu. „Najdeme zde rozličné typy zástavby, kterým dominují vícepatrové městské a činžovní domy, kostely a vily,“ sděluje. Součástí zóny je i řada parků, například Petřínské sady nebo zahrada Kinských.

Severní hranice zóny vede směrem na západ a končí pod Strahovem v úrovni Stadionu Evžena Rošického. Pak se se stáčí na jih a postupně na jihovýchod. Chráněna jsou území, kde probíhala výstavba za Rakouska-Uherska a dřív. V návrhu na rozšíření zóny je několik oblastí, ve kterých jsou převážně prvorepublikové domy, podle Herolda však s urbanismem z doby před rokem 1918.

Je to například jižně od Radlické ulice oblast, které se říká Koulka podle usedlosti z 18. století, dále lokalita Malvazinek a značná část Košíř. Nejzápadnější hranice navrhované památkové zóny je u parku Cibulka se stejnojmennou zchátralou usedlostí, která prochází rekonstrukcí.

Proč není navrhované rozšíření ucelenou oblastí a například kolem Plzeňské ulice jsou úseky, kde ochrana není navrhovaná? „V některých oblastech se už architektura tak proměnila, že je zbytečné ji chtít památkově chránit,“ vysvětlil místostarosta Herold.

Impulsem pro podání podnětu byly události z loňského července, kdy stavební úřad Prahy 5 vydal na podnět vlastníků stavby demoliční výměr na vilu z počátku 20. století ve smíchovské ulici Nad Výšinkou. Rozhodnutí o zbourání rozsáhlého objektu stavitele Viktora Beneše vzbudilo velkou nevoli jak u veřejnosti, tak mezi zástupci radnice páté městské části i magistrátu.

Vila není památkové chráněna, stojí mimo památkovou rezervaci. Dům zatím zbourán nebyl, hlavní město se proti výměru odvolalo, Praha 5 navíc podala podnět, aby MK prohlásilo vilu nemovitou kulturní památkou. Rozhodnuto doposud nebylo.

Anketa

Jste pro rozšíření Památkové zóny Smíchov?

86.5%
(86.5%)
13.5%
(13.5%)
Radní Prahy 5 se v reakci na ohrožení vily loni usnesli ještě loni v létě na dalším kroku, který by měl zamezit podobným případům bourání vil. Schválili usnesení, podle které má městská část iniciovat rozšíření městské památkové zóny v rezidenčních vilových čtvrtích.

Na přípravě podkladů k podnětu, který letos 22. srpna schválilo vedení Prahy 5, pracoval několik měsíců architekt Josef Holeček se svým týmem. „Tento podklad pro ministerstvo je velmi seriózně a podrobně zpracovaný, máme na něj ostatně dobré reference od odborníků, kteří se obdobnou činností zabývají,“ uvedl Herold, který tisk do Rady minulý týden předkládal.

V průvodním dopise k podání na MK Praha 5 píše, že ji „k aktivitě směřující k přípravě rozšíření současné Památkové zóny Smíchov vedlo přesvědčení, že dosavadní památková zóna již aktuálnímu stavu poznání a potřebám památkové ochrany nedostačuje.“

„Zóna byla omezena striktně na smíchovské katastrální území, a tak nezahrnula například blokovou zástavbu ze sklonku 19. století mezi Holečkovou a Plzeňskou ulicí na katastru Košíř, která vzhledem k dobové koordinaci urbanistických návrhových plánů na smíchovskou zástavbu plynule navazuje a je nedílnou součástí hodnotné historické urbánní struktury. Za vymezenou hranicí památkové zóny urbanisticky i architektonicky hodnotná zástavba pokračuje a důvod rozhraní mezi územím chráněným památkovou zónou a územím bez této ochrany je pouze formální a pro ochranu historických urbanistických kulturních hodnot na Praze 5 nedostatečný,“ píše se v dopise, který má server Pražský patriot k dispozici.

Jak ministerstvo rozhodne, a jak dlouho mu to bude trvat, nechtěl místostarosta Herold předjímat. „Víc jsme pro to nemohli udělat, ten podklad je dobře zpracovaný. Věřím, že vše dopadne dobře jako v roce 2019, kdy vláda na popud Prahy 5 prohlásila Bertramku národní kulturní památkou,“ dodal.

Na území páté městské části jsou kromě Památkové zóny Smíchov také vesnická památková zóna s názvem Osada Buďánka v Praze 5 a Památková zóna Barrandov.


Autor: Jan Puci

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Dnes v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Dnes v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

Včera v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

Včera ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

Včera v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

Další články
Nahoru