Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rozšíří se památková zóna v Praze 5? Navrhuje to smíchovská radnice
Přes sto let staré vile v ulici Nad Výšinkou hrozí demolice, je mimo památkovou zónu. Foto: Jan Puci

Rozšíří se památková zóna v Praze 5? Navrhuje to smíchovská radnice

Praha 5 požádá Ministerstvo kultury (MK) o rozšíření Památkové zóny Smíchov směrem na jih i západ. Minulý týden schválilo vedení městské části podklady pro podání podnětu, který bude v následujících dnech odeslán na MK. O rozhodnutí radních informoval místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), do jehož kompetencí patří i kultura a obnova památek.

Od svého vyhlášení v roce 1993 je smíchovská památková zóna v nezměněné podobě, zahrnuje téměř celé území Smíchova. „Různorodá a plošně rozsáhlá památková zóna zahrnující jak urbanistické celky obytné výstavby 19. a 20. století doplněné četnými industriálními objekty a areály, tak vilovou zástavbu i solitérními celky původních usedlostí,“ popisuje tuto oblast Národní památkový ústav v Památkovém katalogu. „Najdeme zde rozličné typy zástavby, kterým dominují vícepatrové městské a činžovní domy, kostely a vily,“ sděluje. Součástí zóny je i řada parků, například Petřínské sady nebo zahrada Kinských.

Severní hranice zóny vede směrem na západ a končí pod Strahovem v úrovni Stadionu Evžena Rošického. Pak se se stáčí na jih a postupně na jihovýchod. Chráněna jsou území, kde probíhala výstavba za Rakouska-Uherska a dřív. V návrhu na rozšíření zóny je několik oblastí, ve kterých jsou převážně prvorepublikové domy, podle Herolda však s urbanismem z doby před rokem 1918.

Je to například jižně od Radlické ulice oblast, které se říká Koulka podle usedlosti z 18. století, dále lokalita Malvazinek a značná část Košíř. Nejzápadnější hranice navrhované památkové zóny je u parku Cibulka se stejnojmennou zchátralou usedlostí, která prochází rekonstrukcí.

Proč není navrhované rozšíření ucelenou oblastí a například kolem Plzeňské ulice jsou úseky, kde ochrana není navrhovaná? „V některých oblastech se už architektura tak proměnila, že je zbytečné ji chtít památkově chránit,“ vysvětlil místostarosta Herold.

Impulsem pro podání podnětu byly události z loňského července, kdy stavební úřad Prahy 5 vydal na podnět vlastníků stavby demoliční výměr na vilu z počátku 20. století ve smíchovské ulici Nad Výšinkou. Rozhodnutí o zbourání rozsáhlého objektu stavitele Viktora Beneše vzbudilo velkou nevoli jak u veřejnosti, tak mezi zástupci radnice páté městské části i magistrátu.

Vila není památkové chráněna, stojí mimo památkovou rezervaci. Dům zatím zbourán nebyl, hlavní město se proti výměru odvolalo, Praha 5 navíc podala podnět, aby MK prohlásilo vilu nemovitou kulturní památkou. Rozhodnuto doposud nebylo.

Anketa

Jste pro rozšíření Památkové zóny Smíchov?

86.5%
(86.5%)
13.5%
(13.5%)
Radní Prahy 5 se v reakci na ohrožení vily loni usnesli ještě loni v létě na dalším kroku, který by měl zamezit podobným případům bourání vil. Schválili usnesení, podle které má městská část iniciovat rozšíření městské památkové zóny v rezidenčních vilových čtvrtích.

Na přípravě podkladů k podnětu, který letos 22. srpna schválilo vedení Prahy 5, pracoval několik měsíců architekt Josef Holeček se svým týmem. „Tento podklad pro ministerstvo je velmi seriózně a podrobně zpracovaný, máme na něj ostatně dobré reference od odborníků, kteří se obdobnou činností zabývají,“ uvedl Herold, který tisk do Rady minulý týden předkládal.

V průvodním dopise k podání na MK Praha 5 píše, že ji „k aktivitě směřující k přípravě rozšíření současné Památkové zóny Smíchov vedlo přesvědčení, že dosavadní památková zóna již aktuálnímu stavu poznání a potřebám památkové ochrany nedostačuje.“

„Zóna byla omezena striktně na smíchovské katastrální území, a tak nezahrnula například blokovou zástavbu ze sklonku 19. století mezi Holečkovou a Plzeňskou ulicí na katastru Košíř, která vzhledem k dobové koordinaci urbanistických návrhových plánů na smíchovskou zástavbu plynule navazuje a je nedílnou součástí hodnotné historické urbánní struktury. Za vymezenou hranicí památkové zóny urbanisticky i architektonicky hodnotná zástavba pokračuje a důvod rozhraní mezi územím chráněným památkovou zónou a územím bez této ochrany je pouze formální a pro ochranu historických urbanistických kulturních hodnot na Praze 5 nedostatečný,“ píše se v dopise, který má server Pražský patriot k dispozici.

Jak ministerstvo rozhodne, a jak dlouho mu to bude trvat, nechtěl místostarosta Herold předjímat. „Víc jsme pro to nemohli udělat, ten podklad je dobře zpracovaný. Věřím, že vše dopadne dobře jako v roce 2019, kdy vláda na popud Prahy 5 prohlásila Bertramku národní kulturní památkou,“ dodal.

Na území páté městské části jsou kromě Památkové zóny Smíchov také vesnická památková zóna s názvem Osada Buďánka v Praze 5 a Památková zóna Barrandov.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Dnes v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Včera v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Včera v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Včera v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Další články
Nahoru