dnes
Středa - skorojasno
29°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
30°C
pozítří
Pátek - bourky
29°C
Rozšíření parku Přátelství ke stanici metra Střížkov bude dokončeno na jaře 2022
Na podzim bude pokračovat budování nových chodníků. Foto(3x): JP

Rozšíření parku Přátelství ke stanici metra Střížkov bude dokončeno na jaře 2022

Rozšiřování proseckého parku Přátelství zatím pokračuje podle plánu. Po letní pauze budou práce pokračovat na podzim a příští rok. Hotovo by mělo být v první polovině roku 2022.

park-pratelstvi-cervenec-2020-b Když park Přátelství na přelomu 70. a 80. let na Proseku vznikal, měl mít podle projektu architekta Otakara Kuči na dnešní dobu úctyhodných třiadvacet hektarů. Nakonec byl vytvořen jen na jedenácti hektarech a zbývající část, na níž se plánovala například i výstavba kulturního domu, nikdy realizována nebyla.

Nicméně pozemky, třebaže stavební, zůstaly více než třicet let zelenou plochou. Lidé si zvykli a chtěli ji zachovat. To se také nakonec stane. Praha 9 na začátku předloňského roku rozhodla o koupi pozemků mezi ulicí Jiřetínskou a Lovosickou, aby mohla prodloužit park Přátelství z Proseku na Střížkov. Pozemky stály 175 milionů korun, magistrát na to přispěl částkou 70 milionů.

V rámci první etapy parku byla loni na bývalém parkovišti u Jiřetínské ulice založena nová součást parku Přátelství. Vysazeno tam bylo osm desítek stromů, především buků, dubů a platanů, objevily se nové cesty, veřejné osvětlení, mobiliář, vodní prvky i travnaté plochy. Na etapu dostala Praha 9 od hlavního města dotaci 8,6 milionu korun.

Úpravy parku Přátelství se uskuteční v několika na sebe navazujících fázích. Z dnešních 8,5 hektaru se rozšíří o dalších 4,3 hektaru. Letos na jaře se práce posunuly na plochu blíže ke stanici Střížkov. Na přelomu března a dubna proběhla výsadba dalších stromů a budování cest.

„V září se bude pokračovat v revitalizaci a v budování cestní sítě. Čekáme na územní rozhodnutí. Příští rok na jaře a pak na podzim se bude opět pokračovat ve výsadbách a dokončí se cesty. Vše chceme stihnout do jara 2022,“ uvedl radní Prahy 9 pro životní prostředí Jan Poupě (ODS). Do parku jsou vysazovány odolné listnaté stromy, které snesou i delší sucha. Například platany, javory nebo lípy. Celkem nově poroste v rozšířené části parku 187 stromů a keřů.

strizkov-stanice Jsou projektovány retenční nádrže na zadržování dešťové vody z „velrybí“ konstrukce stanice metra Střížkov. Praha 9 nechá v parku vybudovat systém zálivek, které budou tuto zadrženou vodu přivádět ke stromům a na záhony. V plánu jsou záhony trvalek, jež by měly navodit dojem původní prosecké stepi a travnaté plochy a pobytové louky.

V blízkosti metra Střížkov vzniknou dětské hřiště, bistro i odpočinková zóna.  Nejen v ní budou rozmístěny lavičky. Zvažuje se instalace inteligentního kamerového systému pro zvýšení bezpečnosti. Dosavadní část parku již pod dohledem kamer je. Radnici se podařilo dohodnout posílení dohledu v nočních hodinách ze strany městské i státní policie.

„Jsem rád, že se blíží dokončení toho zásadního parku Prahy 9 a završíme tak naše mnohaleté úsilí,“ 1. místostarosta deváté městské části Tomáš Portlík (ODS) a zároveň připomněl, že předchozí vlastník pozemků u stanice metra na nich chtěl stavět budovy pro komerční využití, což městská část odmítala a usilovala o jejich získání do svého vlastnictví. To se nakonec předloni podařilo.

Návrhy projektů nové části parku Přátelství zpracovali krajinářští architekti na základě požadavků, které zazněly od obyvatel Proseka a Střížkova při veřejných setkáních v roce 2018 na téma, co by chtěli v nové části parku mít, a připomínek, jež došly na adresu městské části písemně.

Z předloňských setkáních s občany a podnětů, které přišly na radnici písemně, vyplývalo, že na pozemcích na Střížkově by měl vzniknout park pro všechny generace, který by navazoval na charakter už existujícího sousedního parku Přátelství.

Lidé zde chtěli vytvořit zóny tak, aby tu nerušeně mohli vedle sebe relaxovat senioři, aktivní lidé, nebo větší děti. Aby v oblasti byly fitness prvky, pikniková místa i pítka. Žádané bylo brouzdaliště pro děti, ale také bistro, které by návštěvníkům parku poskytlo občerstvení i sociální zázemí.


Tragická nehoda na Pražském okruhu

Včera v 15:17

Dva mladí muži dnes zemřeli dopoledne při dopravní nehodě na Pražském okruhu. K tragédii došlo kolem půl jedenácté na 60. kilometru ve směru na Běchovice. Nákladní auto se srazilo s dodávkou, ve které zůstali muži zaklíněni. Pražský okruh byl u Běchovic neprůjezdný, policie dopravu...

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

10. srpna 2020 v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

10. srpna 2020 v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

10. srpna 2020 ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Další články
Nahoru