Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 14°C
Pátek 7. 5. 2021
Svátek má Stanislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rozšíření parku Přátelství ke stanici metra Střížkov bude dokončeno na jaře 2022
Na podzim bude pokračovat budování nových chodníků. Foto(3x): JP

Rozšíření parku Přátelství ke stanici metra Střížkov bude dokončeno na jaře 2022

Rozšiřování proseckého parku Přátelství zatím pokračuje podle plánu. Po letní pauze budou práce pokračovat na podzim a příští rok. Hotovo by mělo být v první polovině roku 2022.

park-pratelstvi-cervenec-2020-b Když park Přátelství na přelomu 70. a 80. let na Proseku vznikal, měl mít podle projektu architekta Otakara Kuči na dnešní dobu úctyhodných třiadvacet hektarů. Nakonec byl vytvořen jen na jedenácti hektarech a zbývající část, na níž se plánovala například i výstavba kulturního domu, nikdy realizována nebyla.

Nicméně pozemky, třebaže stavební, zůstaly více než třicet let zelenou plochou. Lidé si zvykli a chtěli ji zachovat. To se také nakonec stane. Praha 9 na začátku předloňského roku rozhodla o koupi pozemků mezi ulicí Jiřetínskou a Lovosickou, aby mohla prodloužit park Přátelství z Proseku na Střížkov. Pozemky stály 175 milionů korun, magistrát na to přispěl částkou 70 milionů.

V rámci první etapy parku byla loni na bývalém parkovišti u Jiřetínské ulice založena nová součást parku Přátelství. Vysazeno tam bylo osm desítek stromů, především buků, dubů a platanů, objevily se nové cesty, veřejné osvětlení, mobiliář, vodní prvky i travnaté plochy. Na etapu dostala Praha 9 od hlavního města dotaci 8,6 milionu korun.

Úpravy parku Přátelství se uskuteční v několika na sebe navazujících fázích. Z dnešních 8,5 hektaru se rozšíří o dalších 4,3 hektaru. Letos na jaře se práce posunuly na plochu blíže ke stanici Střížkov. Na přelomu března a dubna proběhla výsadba dalších stromů a budování cest.

„V září se bude pokračovat v revitalizaci a v budování cestní sítě. Čekáme na územní rozhodnutí. Příští rok na jaře a pak na podzim se bude opět pokračovat ve výsadbách a dokončí se cesty. Vše chceme stihnout do jara 2022,“ uvedl radní Prahy 9 pro životní prostředí Jan Poupě (ODS). Do parku jsou vysazovány odolné listnaté stromy, které snesou i delší sucha. Například platany, javory nebo lípy. Celkem nově poroste v rozšířené části parku 187 stromů a keřů.

strizkov-stanice Jsou projektovány retenční nádrže na zadržování dešťové vody z „velrybí“ konstrukce stanice metra Střížkov. Praha 9 nechá v parku vybudovat systém zálivek, které budou tuto zadrženou vodu přivádět ke stromům a na záhony. V plánu jsou záhony trvalek, jež by měly navodit dojem původní prosecké stepi a travnaté plochy a pobytové louky.

V blízkosti metra Střížkov vzniknou dětské hřiště, bistro i odpočinková zóna.  Nejen v ní budou rozmístěny lavičky. Zvažuje se instalace inteligentního kamerového systému pro zvýšení bezpečnosti. Dosavadní část parku již pod dohledem kamer je. Radnici se podařilo dohodnout posílení dohledu v nočních hodinách ze strany městské i státní policie.

„Jsem rád, že se blíží dokončení toho zásadního parku Prahy 9 a završíme tak naše mnohaleté úsilí,“ 1. místostarosta deváté městské části Tomáš Portlík (ODS) a zároveň připomněl, že předchozí vlastník pozemků u stanice metra na nich chtěl stavět budovy pro komerční využití, což městská část odmítala a usilovala o jejich získání do svého vlastnictví. To se nakonec předloni podařilo.

Návrhy projektů nové části parku Přátelství zpracovali krajinářští architekti na základě požadavků, které zazněly od obyvatel Proseka a Střížkova při veřejných setkáních v roce 2018 na téma, co by chtěli v nové části parku mít, a připomínek, jež došly na adresu městské části písemně.

Z předloňských setkáních s občany a podnětů, které přišly na radnici písemně, vyplývalo, že na pozemcích na Střížkově by měl vzniknout park pro všechny generace, který by navazoval na charakter už existujícího sousedního parku Přátelství.

Lidé zde chtěli vytvořit zóny tak, aby tu nerušeně mohli vedle sebe relaxovat senioři, aktivní lidé, nebo větší děti. Aby v oblasti byly fitness prvky, pikniková místa i pítka. Žádané bylo brouzdaliště pro děti, ale také bistro, které by návštěvníkům parku poskytlo občerstvení i sociální zázemí.


PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

PinCity Prahy 4 je modernější

5. května 2021 v 10:06

Praha 4 se koncem roku připojila k městům a obcím, které platformu PinCity provozují. Platforma umožňuje obyvatelům prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní lokalizovat a navrhnout si svůj vlastní projekt, který mohou ostatní lidé komentovat a hodnotit, a dát tak radnici najevo, co a kde...

Praha 15: Podávejte projekty do participativního rozpočtu

4. května 2021 ve 13:53

Do 19. května je možné podávat své návrhy do participativního rozpočtu Prahy 15. V rámci této výzvy jsou přijímány návrhy na investiční projekty určené na úpravu veřejně přístupného prostranství na území Prahy 15 – Hostivaře nebo Horních Měcholup na pozemcích svěřených městské části...

Další články
Nahoru