Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rozšířená realita oživuje Velký svět techniky
Nová expozice ve Velkém světě techniky. Foto: mplusdesign.cz

Rozšířená realita oživuje Velký svět techniky

Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě má pro své návštěvníky lákavou novinku – hrátky v rozšířené realitě. Novou moderní expozici pro ně připravila energetická společnost innogy.

Návštěvníci v prostředí rozšířené reality zjistí, zda zvládnou postavit dům energeticky nenáročný a šetrný k životnímu prostředí. Kromě toho mohou malí i velcí také změřit své síly v ekologickém souboji s Kotlajzníkem a jeho špinavým uhlím.

„V rámci rekonstrukce naší dlouholeté expozice jsme vsadili na moderní technologie a připravili jsme pro návštěvníky nevšední zážitek s rozšířenou realitou. V edukativní části se stanou stavitelem energeticky úsporného a udržitelného domu, dozví více o energetických úsporách v domácnosti nebo jak se chovat ohleduplně k životnímu prostředí. Kromě stavby domu si děti mohou zahrát také jednoduchou střílečku, ve které se proti nim postaví zákeřný uhelný nepřítel,“ uvedl ředitel komunikace innogy Martin Chalupský.

Na rozdíl od virtuální reality, kde se uživatel zcela ocitá v uměle vytvořeném prostředí, které se mu promítá ve speciálních brýlích, rozšířená realita kombinuje skutečné prostředí s virtuálními prvky a k jejímu zobrazení stačí většinou mobil a speciální aplikace.

V expozici innogy si návštěvníci rozšířenou realitu pustí na připravených tabletech. K dispozici jsou tři tablety na otočných stojanech. Rozšířenou realitu innogy si však návštěvníci mohou spustit i na vlastním mobilu po instalaci aplikace z QR kódu.

„Ve Světě techniky se jedná o jedinečnou expozici a hned se stala tahákem. Děti si tady hrají a zároveň se naučí něco o ekologii a udržitelné energetice. Je vidět, že děti i dospělé rozšířená realita zaujala. Hlavně děti se stavbou domu různě experimentují a zjišťují, jak se po různých volbách mění jejich domek a okolní krajina. Samozřejmě také rádi vstupují do obrazu, aby je ostatní viděli v rozšířené realitě,“ řekla ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito. 

Kromě nové rozšířené reality innogy expozice stále nabízí oblíbenou autodráhu. Autíčka na dráze pohání kola, která musí návštěvníci sami rozšlapat a pak mohou závodit, čí auto je rychlejší. Pro nejmenší je zase určena prolézačka představující plynovod.

innogy je dlouholetým partnerem Dolních Vítkovic, na balkóně partnerů v tamním Velkém světě techniky má již deset let expozici, která návštěvníky populárně naučnou formou vtahuje do energetického světa. Velký svět techniky je pro návštěvníky otevřen od úterý do neděle od 10 do ‍18 ‍hodin.


Autor: Alo

Tip na výlet: Parní víkend

10. května 2024 v 07:38

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní...

Tip na výlet: Pouť Českého Anděla

3. května 2024 ve 12:47

Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude...

Tip na výlet: Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

14. dubna 2024 ve 12:37

O víkendu 20. a 21. dubna se otevřou brány zámku v Nelahozevsi veřejnosti. Turistická sezóna byla úspěšně zahájena už o Velikonocích, a proto se hned třetí dubnový víkend bude konat první ze série tematicky zaměřených festivalů. Tentokrát renesanční zámek ze 16. století ožije již 19. ročníkem...

Další články
Nahoru