dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Rozřezaný trezor skončil na dně Vltavy
Spadla klec. Další kroky zadržených lupičů už vedly jen do policejní cely. Ilustrační foto: archiv autora

Rozřezaný trezor skončil na dně Vltavy

Sérii vloupaček do zastaváren, směnáren a cestovní kanceláře ukončila policie v minulém týdnu. Zadržela osmičlenný gang zlodějů, který zejména o poledních pauzách a v noci provedl celkem 14 loupežných výprav. Během jedné si odnesli uzamčený trezor, který nakonec skončil rozřezaný ve Vltavě.

Vloupání začala v zastavárně v Libni, odkud si lupiči odnesli „jen“ 10 tisíc. Víc se gangu dařilo v prodejně značkového oblečení na Žižkově – kořist byla v penězích a oděvech v ceně za více než 300 tisíc korun. Vloupáním do směnárny na Novém Městě pak korunovali úspěchem ve výši 1,7 milionu korun.

Z podlahy cestovní kanceláře ve vestibulu stanice metra Můstek vytrhli trezor, který odnesli neotevřený. Kasu, která byla v daném okamžiku skutečně nedobytná, pachatel odnesl v tašce a odcestoval s ní tramvají. Pak ji rozřezal a prázdná vzápětí skončila na dně Vltavy pod mostem Barikádníků, odkud ji vylovili policejní potápěči. Policisté škodu na odcizeném majetku zatím vyčíslili na 14,5 milionu korun.

Šéf vyšetřovatelů Milan Pospíšek poznamenal, že dopadnout gang nebylo jednoduché. Své akce měl totiž velmi dobře velmi dobře připravené. „O místa činu se členové skupiny předem vždy pečlivě zajímali a vybírali si provozovny bez kamer a čidel. A byli trpěliví," popisoval Milan Pospíšek.

Lupiči svá vytipovaná místa podle policie pozorovali i několik týdnů. „Počínali si jak profesionální policejní sledovačka, používali dokonce i skryté kamery,“ doplnil šéf vyšetřovatelů. Velmi dobře rovněž odpozorovali také bezpečnostní kódy a podle záběrů kamery ukryté v batohu si za pomoci chytrého počítačového programu vyráběli potřebné kopie klíčů.

Důkazem toho byla policií vypátraná garáž v Košířích – různých klíčů se v objektu našlo bezmála šest kilogramů. Gang využil i bumping, což je způsob vyťukávání vložek zámků, aniž by bylo potřeba klíčů použít. Všichni členové skupiny skončili ve vazbě; zatím jim hrozí tresty od dvou do osmi let.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru