Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rozpočty všech příspěvkových organizací jsou už on-line v rozklikávací aplikaci Cityvizor
Díky rozklikávacímu rozpočtu se může kdokoli podívat, jak hospodaří městské organizace financované z veřejných peněz. Ilustrační foto: archiv

Rozpočty všech příspěvkových organizací jsou už on-line v rozklikávací aplikaci Cityvizor

Praha nově zveřejňuje rozklikávací rozpočty všech svých 245 příspěvkových organizací v aplikaci Cityvizor, u pětiny z nich pak až na úroveň jednotlivých faktur. Informoval o tom pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti). Praha tak plní další bod ze své protikorupční strategie pro roky 2022 až 2027.  

Příspěvkové organizace města zajišťují pro Pražany klíčové služby v oblasti vzdělávání, ochrany životního prostředí, zdravotnictví, kultury či sociálních služeb, volnočasových aktivit nebo například plánování města. Jejich plánované náklady pro tento rok mají dosáhnout celkové výše až 18,2 miliardy korun. 

„Vzhledem k rozsahu a důležitosti služeb i vynaložených prostředků je stěžejní, aby veřejnost měla hospodaření příspěvkových organizací pod kontrolou. Díky aplikaci Cityvizor je snadno kontrolovatelné, na jaké účely jsou tyto prostředky čerpány. Takzvaný rozklikávací rozpočet umožňuje občanům, zastupitelům, novinářům a dalším lidem prostřednictvím pár kliknutí myší kontrolovat hospodaření příspěvkovek například i doma od stolu,“ řekl Zábranský. 

Už v předloni začaly evidence a zveřejňování dat o zadávání veřejných zakázek, následně otevření zadávacích řízení i u menších zakázek. Veřejná kontrola hospodaření příspěvkových organizací města je podle radního dalším splněným bodem z Protikorupční strategie HMP 2022–2027. 

„Souběžně usilujeme také o posílení kontroly dodavatelských vztahů pražských organizací. Od začátku roku 2023 již celkem 56 příspěvkových organizací zveřejňuje faktury se svými dodavateli, díky tomu lze dohledat jednotlivé dodavatele, jejich plnění a ceny. Zatím bylo tímto způsobem uveřejněno více než 18 tisíc faktur v celkové hodnotě 292 milionů korun. Také tyto informace najde veřejnost v aplikaci Cityvizor,“ pokračoval Zábranský. 

Proces zveřejňování faktur je podle něj postupný, překážkou však bývá přítomnost osobních údajů v popiscích faktur či nedostatečná evidence faktur. Stávající účetní systémy nejsou pro tyto úkony dostatečně nastaveny. Hlavní město proto plánuje úpravy účetních systémů a pravidel pro evidenci tak, aby se popisky faktur daly elektronicky publikovat bez osobních údajů. 

Aplikace Cityvizor je nástrojem pro transparentní hospodaření obcí. Poskytuje detailní informace o jednotlivých položkách rozpočtu a jeho průběžném plnění. Data jsou získávána přímo z účetních systémů obcí a příspěvkových organizací a zobrazována. Provozovatelem aplikace pro Prahu a její městské části je městská společnost Operátor ICT.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru