Dnes Čtvrtek - zatazeno 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rozpočty všech příspěvkových organizací jsou už on-line v rozklikávací aplikaci Cityvizor
Díky rozklikávacímu rozpočtu se může kdokoli podívat, jak hospodaří městské organizace financované z veřejných peněz. Ilustrační foto: archiv

Rozpočty všech příspěvkových organizací jsou už on-line v rozklikávací aplikaci Cityvizor

Praha nově zveřejňuje rozklikávací rozpočty všech svých 245 příspěvkových organizací v aplikaci Cityvizor, u pětiny z nich pak až na úroveň jednotlivých faktur. Informoval o tom pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti). Praha tak plní další bod ze své protikorupční strategie pro roky 2022 až 2027.  

Příspěvkové organizace města zajišťují pro Pražany klíčové služby v oblasti vzdělávání, ochrany životního prostředí, zdravotnictví, kultury či sociálních služeb, volnočasových aktivit nebo například plánování města. Jejich plánované náklady pro tento rok mají dosáhnout celkové výše až 18,2 miliardy korun. 

„Vzhledem k rozsahu a důležitosti služeb i vynaložených prostředků je stěžejní, aby veřejnost měla hospodaření příspěvkových organizací pod kontrolou. Díky aplikaci Cityvizor je snadno kontrolovatelné, na jaké účely jsou tyto prostředky čerpány. Takzvaný rozklikávací rozpočet umožňuje občanům, zastupitelům, novinářům a dalším lidem prostřednictvím pár kliknutí myší kontrolovat hospodaření příspěvkovek například i doma od stolu,“ řekl Zábranský. 

Už v předloni začaly evidence a zveřejňování dat o zadávání veřejných zakázek, následně otevření zadávacích řízení i u menších zakázek. Veřejná kontrola hospodaření příspěvkových organizací města je podle radního dalším splněným bodem z Protikorupční strategie HMP 2022–2027. 

„Souběžně usilujeme také o posílení kontroly dodavatelských vztahů pražských organizací. Od začátku roku 2023 již celkem 56 příspěvkových organizací zveřejňuje faktury se svými dodavateli, díky tomu lze dohledat jednotlivé dodavatele, jejich plnění a ceny. Zatím bylo tímto způsobem uveřejněno více než 18 tisíc faktur v celkové hodnotě 292 milionů korun. Také tyto informace najde veřejnost v aplikaci Cityvizor,“ pokračoval Zábranský. 

Proces zveřejňování faktur je podle něj postupný, překážkou však bývá přítomnost osobních údajů v popiscích faktur či nedostatečná evidence faktur. Stávající účetní systémy nejsou pro tyto úkony dostatečně nastaveny. Hlavní město proto plánuje úpravy účetních systémů a pravidel pro evidenci tak, aby se popisky faktur daly elektronicky publikovat bez osobních údajů. 

Aplikace Cityvizor je nástrojem pro transparentní hospodaření obcí. Poskytuje detailní informace o jednotlivých položkách rozpočtu a jeho průběžném plnění. Data jsou získávána přímo z účetních systémů obcí a příspěvkových organizací a zobrazována. Provozovatelem aplikace pro Prahu a její městské části je městská společnost Operátor ICT.


Autor: Jan Puci

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Další články
Nahoru