Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Rozpočet Prahy na rok 2022 nebude případným provizoriem státu ohrožen
S přípravou rozpočtu na příští rok to náměstek primátora Pavel Vyhnánek (vpravo) nevidí černě. Foto: MHMP

Rozpočet Prahy na rok 2022 nebude případným provizoriem státu ohrožen

Rozpočet hlavního města pro rok 2022 nebude případným rozpočtovým provizoriem státu ohrožen. Vedení města při sestavování svého plánu hospodaření nyní kalkuluje pouze s penězi na školství a výkon státní správy.

U zbylých oblastí počítá s předfinancováním výdajů ze svých rezerv. Následně tyto výdaje pokryje převody ze státního rozpočtu v průběhu roku. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Vedení města nyní sestavuje návrh rozpočtu na příští rok, který by měli městští zastupitelé projednat a schválit letos v prosinci.

„Rozpočet města chceme určitě v prosinci schválit. Schválení státního rozpočtu České republiky není nezbytnou podmínkou pro schválení rozpočtů krajů a obcí, potažmo městských částí. Státní provizorium s nejvyšší pravděpodobností, i kdyby nastalo, nebude znamenat, že by do krajů a obcí neproudily standardní typy státních dotací, jako je například ta na přímé náklady ve školství, takže s nejvyšší pravděpodobností zde nevznikne větší problém," řekl Vyhnánek.

Vedení Prahy podle Vyhnánka připravuje rozpočet konzervativně. „Tudíž v něm počítáme pouze s příjmy z této zmiňované školské dotace a dále se státním příspěvkem na přenesený výkon státní správy. Ostatní dotace, pokud jsou výdaje na ně navázané součástí rozpočtu, tradičně předfinancováváme, to je náš normální postup," řekl.

Mezi státem a hlavním městem nefunguje princip, který je mezi magistrátem a městskými částmi. V případě, že by magistrát zahájil následující rok v rozpočtovém provizoriu, nemohou své rozpočty do doby schválení toho celoměstského odhlasovat ani městské části. Jejich fungování je přímo odvislé od rozpočtu hlavního města jako celku.

Zastupitelé hlavního města na konci loňského roku schválili rozpočet hlavního města jako celku s příjmy 79,1 miliardy a výdaji 89,15 miliardy korun. V průběhu letošního roku byly k 30. červnu navýšeny příjmy na zhruba 86,24 miliardy a výdaje 101,62 miliardy. Rozdíl Praha pokryje mimo jiné z peněz od státu.

Současná dosluhující vláda v tomto týdnu znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Kvůli parlamentním volbám ho musela opětovně odsouhlasit, znovu ho musí předložit také Sněmovně.

Vznikající vláda chce ale podle nedělního vyjádření kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun.


Autor: ČTK

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Další články
Nahoru