Dnes Středa - jasno 21°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rozpočet Prahy na rok 2022 nebude případným provizoriem státu ohrožen
S přípravou rozpočtu na příští rok to náměstek primátora Pavel Vyhnánek (vpravo) nevidí černě. Foto: MHMP

Rozpočet Prahy na rok 2022 nebude případným provizoriem státu ohrožen

Rozpočet hlavního města pro rok 2022 nebude případným rozpočtovým provizoriem státu ohrožen. Vedení města při sestavování svého plánu hospodaření nyní kalkuluje pouze s penězi na školství a výkon státní správy.

U zbylých oblastí počítá s předfinancováním výdajů ze svých rezerv. Následně tyto výdaje pokryje převody ze státního rozpočtu v průběhu roku. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Vedení města nyní sestavuje návrh rozpočtu na příští rok, který by měli městští zastupitelé projednat a schválit letos v prosinci.

„Rozpočet města chceme určitě v prosinci schválit. Schválení státního rozpočtu České republiky není nezbytnou podmínkou pro schválení rozpočtů krajů a obcí, potažmo městských částí. Státní provizorium s nejvyšší pravděpodobností, i kdyby nastalo, nebude znamenat, že by do krajů a obcí neproudily standardní typy státních dotací, jako je například ta na přímé náklady ve školství, takže s nejvyšší pravděpodobností zde nevznikne větší problém," řekl Vyhnánek.

Vedení Prahy podle Vyhnánka připravuje rozpočet konzervativně. „Tudíž v něm počítáme pouze s příjmy z této zmiňované školské dotace a dále se státním příspěvkem na přenesený výkon státní správy. Ostatní dotace, pokud jsou výdaje na ně navázané součástí rozpočtu, tradičně předfinancováváme, to je náš normální postup," řekl.

Mezi státem a hlavním městem nefunguje princip, který je mezi magistrátem a městskými částmi. V případě, že by magistrát zahájil následující rok v rozpočtovém provizoriu, nemohou své rozpočty do doby schválení toho celoměstského odhlasovat ani městské části. Jejich fungování je přímo odvislé od rozpočtu hlavního města jako celku.

Zastupitelé hlavního města na konci loňského roku schválili rozpočet hlavního města jako celku s příjmy 79,1 miliardy a výdaji 89,15 miliardy korun. V průběhu letošního roku byly k 30. červnu navýšeny příjmy na zhruba 86,24 miliardy a výdaje 101,62 miliardy. Rozdíl Praha pokryje mimo jiné z peněz od státu.

Současná dosluhující vláda v tomto týdnu znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Kvůli parlamentním volbám ho musela opětovně odsouhlasit, znovu ho musí předložit také Sněmovně.

Vznikající vláda chce ale podle nedělního vyjádření kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru