Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rozpočet Prahy na rok 2022 nebude případným provizoriem státu ohrožen
S přípravou rozpočtu na příští rok to náměstek primátora Pavel Vyhnánek (vpravo) nevidí černě. Foto: MHMP

Rozpočet Prahy na rok 2022 nebude případným provizoriem státu ohrožen

Rozpočet hlavního města pro rok 2022 nebude případným rozpočtovým provizoriem státu ohrožen. Vedení města při sestavování svého plánu hospodaření nyní kalkuluje pouze s penězi na školství a výkon státní správy.

U zbylých oblastí počítá s předfinancováním výdajů ze svých rezerv. Následně tyto výdaje pokryje převody ze státního rozpočtu v průběhu roku. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Vedení města nyní sestavuje návrh rozpočtu na příští rok, který by měli městští zastupitelé projednat a schválit letos v prosinci.

„Rozpočet města chceme určitě v prosinci schválit. Schválení státního rozpočtu České republiky není nezbytnou podmínkou pro schválení rozpočtů krajů a obcí, potažmo městských částí. Státní provizorium s nejvyšší pravděpodobností, i kdyby nastalo, nebude znamenat, že by do krajů a obcí neproudily standardní typy státních dotací, jako je například ta na přímé náklady ve školství, takže s nejvyšší pravděpodobností zde nevznikne větší problém," řekl Vyhnánek.

Vedení Prahy podle Vyhnánka připravuje rozpočet konzervativně. „Tudíž v něm počítáme pouze s příjmy z této zmiňované školské dotace a dále se státním příspěvkem na přenesený výkon státní správy. Ostatní dotace, pokud jsou výdaje na ně navázané součástí rozpočtu, tradičně předfinancováváme, to je náš normální postup," řekl.

Mezi státem a hlavním městem nefunguje princip, který je mezi magistrátem a městskými částmi. V případě, že by magistrát zahájil následující rok v rozpočtovém provizoriu, nemohou své rozpočty do doby schválení toho celoměstského odhlasovat ani městské části. Jejich fungování je přímo odvislé od rozpočtu hlavního města jako celku.

Zastupitelé hlavního města na konci loňského roku schválili rozpočet hlavního města jako celku s příjmy 79,1 miliardy a výdaji 89,15 miliardy korun. V průběhu letošního roku byly k 30. červnu navýšeny příjmy na zhruba 86,24 miliardy a výdaje 101,62 miliardy. Rozdíl Praha pokryje mimo jiné z peněz od státu.

Současná dosluhující vláda v tomto týdnu znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Kvůli parlamentním volbám ho musela opětovně odsouhlasit, znovu ho musí předložit také Sněmovně.

Vznikající vláda chce ale podle nedělního vyjádření kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru