dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Rozpadá se koalice na pražském magistrátu?
Pražský magistrát sídlí v budově Nové radnice na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Rozpadá se koalice na pražském magistrátu?

Odkup podílu v Pražské plynárenské, tunel Blanka, právní služby související s několikamiliardovou emisí dluhopisů a financování dopravního podniku. To jsou strategická témata, na jejichž řešení se už dlouho nedokáže dohodnout koalice v pražském zastupitelstvu ODS a TOP 09. Hrozí kvůli tomu její rozpad?

Účastníci politického partnerství tvrdí, že ne. Jak primátor Bohuslav Svoboda z ODS, tak jeho náměstek z TOP 09 Tomáš Hudeček se prý nehádají, ale jen diskutují.

Pražská „topka“ každopádně vyvolala takzvané dohodovací řízení, první v historii současné pravicové koalice. Smyslem je přijít s návrhy na řešení popsaných oblastí, ve kterých jsou strany ve při.

Zastupitelské kluby ODS a TOP 09 vytvoří pracovní skupinu. Každá strana do ní nominuje své tři zástupce. Zatím není rozhodnuto, kdo to bude. Každopádně by mělo jí o odborníky na danou oblast.

Bude obměna radních?

V souvislosti s fungováním koalice se podle neoficiálních informací v poslední době diskutuje i o možnosti vyměnit některé členy rady jak v řadách ODS, tak i TOP 09. Nikdo z politiků to ale zatím přímo nepotvrdil. V jedenáctičlenné radě hlavního města je šest zástupců TOP 09 a pět členů ODS, primátorem je občanský demokrat.

Spekuluje se o tom, že někteří členové Rady hl. m. Prahy to mají nahnuté a mohlo by dojít k jejich výměně.

V této souvislosti se v médiích například již dříve uvádělo jméno radní pro oblast školství Heleny Chudomelové (TOP 09) a to především kvůli zpackaným konkursům na ředitele škol.

Jeden čas se otřásala také pozice její stranické kolegyně Evy Vorlíčkové, radní odpovědné za informatiku. Hovořilo se také o Josefu Noskovi z ODS, který je náměstkem primátora a v kompetenci má dopravu.

Přijďte na zasedání zastupitelstva

Rada má jedenáct členů. Šest členů je Z TOP 09, zbytek z ODS. Primátorem je občanský demokrat Bohuslav Svoboda.

Odvolávání radních je v kompetenci Zastupitelstva hl. m. Prahy. Jeho nejbližší zasedání se uskuteční zítra v budově Nové radnice na Mariánském náměstí. Začíná v 9 hodin a je veřejně přístupné.

Průběh jednání je možné také sledovat on – line na stránkách www.praha.eu.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru