Dnes Neděle - prehanky-dest 17°C
Zítra Pondělí - polojasno 17°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rozkvetlou třešeň na prvomájový polibek najdete s mapou Na ovoce
Sad na Červeném vrchu. Foto: FB Na ovoce

Rozkvetlou třešeň na prvomájový polibek najdete s mapou Na ovoce

Už jste někdy česali ovoce ze stromu na veřejně přístupném místě a měli při tom pocit, že děláte něco špatného? Mapovací aplikace Na ovoce ukazuje na místa ve městech i ve volné krajině, kde si můžete bez obav natrhat třešně, jablka nebo švestky. Je tvořena tisíci dobrovolníky tzv. mapery, kteří místa dobře znají a sdílí je s ostatními.  

Právě teď spolek Na ovoce spustil crowdfundingovou kampaň Mapa Na ovoce 2.0 a vybírá 370 tisíc korun na její rozvoj. Kampaň běží do poloviny července na portálu Donio, za prvních 7 dní se podařilo vybrat přes 30 tisíc.

Aktuálně mapa funguje 5 let, má přes 10 tisíc registrovaných uživatelů a obsahuje 20 tisíc ovocných značek. Plody zdarma si podle ní natrháte nejen v České republice, ale také na Slovensku nebo v Londýně. Kromě známých ovocných druhů v ní najdete i ty méně rozšířené, např. mišpule, dřín nebo oskeruše. Spolek Na ovoce nyní míří na vývoj nové aplikace s novými funkcemi a posílenou infrastrukturou, díky které bude mapa rychlá a dostupná pro nápor uživatelů v hlavní sezóně sběru ovoce.

„První verze mapy vznikla v roce 2016 jako víceméně dobrovolný počin party vývojářů. Po celou dobu se prakticky jen udržuje. Softwary stárnou mnohem rychleji než stromy a musí přizpůsobovat rostoucímu počtu uživatelů a moderním technologiím. Přesně do tohoto bodu se dostala i naše aplikace, která teď jednoduše dožívá,” vysvětluje zakladatelka Na ovoce, Kateřina Kubánková.

Loni byl viditelný stoupající zájem o samosběry v sezóně dozrávání třešní. Mohlo to souviset s pandemií koronaviru, kdy lidé častěji mířili do přírody. Stejně tak ale roste poptávka po lokálních zdrojích ovoce, pokud možno bez chemie.

„Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je člověk až zaskočen, kolik prvotřídního ovoce roste takzvaně za rohem. Stačí se pouze začít dívat kolem sebe jedlýma očima. Věříme, že lidem, kteří okusí ovoce ze stromů ve svém okolí, bude záležet na jejich udržitelnosti. A možná se někteří z nich zasadí o to, aby ovocných míst ve městě i v krajině přibývalo,” dodává Kateřina Kubánková.
Autor: TZ, red

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru