Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - zatazeno 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rozkvetlou třešeň na prvomájový polibek najdete s mapou Na ovoce
Sad na Červeném vrchu. Foto: FB Na ovoce

Rozkvetlou třešeň na prvomájový polibek najdete s mapou Na ovoce

Už jste někdy česali ovoce ze stromu na veřejně přístupném místě a měli při tom pocit, že děláte něco špatného? Mapovací aplikace Na ovoce ukazuje na místa ve městech i ve volné krajině, kde si můžete bez obav natrhat třešně, jablka nebo švestky. Je tvořena tisíci dobrovolníky tzv. mapery, kteří místa dobře znají a sdílí je s ostatními.  

Právě teď spolek Na ovoce spustil crowdfundingovou kampaň Mapa Na ovoce 2.0 a vybírá 370 tisíc korun na její rozvoj. Kampaň běží do poloviny července na portálu Donio, za prvních 7 dní se podařilo vybrat přes 30 tisíc.

Aktuálně mapa funguje 5 let, má přes 10 tisíc registrovaných uživatelů a obsahuje 20 tisíc ovocných značek. Plody zdarma si podle ní natrháte nejen v České republice, ale také na Slovensku nebo v Londýně. Kromě známých ovocných druhů v ní najdete i ty méně rozšířené, např. mišpule, dřín nebo oskeruše. Spolek Na ovoce nyní míří na vývoj nové aplikace s novými funkcemi a posílenou infrastrukturou, díky které bude mapa rychlá a dostupná pro nápor uživatelů v hlavní sezóně sběru ovoce.

„První verze mapy vznikla v roce 2016 jako víceméně dobrovolný počin party vývojářů. Po celou dobu se prakticky jen udržuje. Softwary stárnou mnohem rychleji než stromy a musí přizpůsobovat rostoucímu počtu uživatelů a moderním technologiím. Přesně do tohoto bodu se dostala i naše aplikace, která teď jednoduše dožívá,” vysvětluje zakladatelka Na ovoce, Kateřina Kubánková.

Loni byl viditelný stoupající zájem o samosběry v sezóně dozrávání třešní. Mohlo to souviset s pandemií koronaviru, kdy lidé častěji mířili do přírody. Stejně tak ale roste poptávka po lokálních zdrojích ovoce, pokud možno bez chemie.

„Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je člověk až zaskočen, kolik prvotřídního ovoce roste takzvaně za rohem. Stačí se pouze začít dívat kolem sebe jedlýma očima. Věříme, že lidem, kteří okusí ovoce ze stromů ve svém okolí, bude záležet na jejich udržitelnosti. A možná se někteří z nich zasadí o to, aby ovocných míst ve městě i v krajině přibývalo,” dodává Kateřina Kubánková.
Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

Včera ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

Včera v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

Další články
Nahoru