dnes
Pátek - zatazeno
17°C
zítra
Sobota - zatazeno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Rozjezdy pro noční hvězdy: V Praze začnou platit novinky na železnici, přibudou i spoje v půl třetí ráno
Většinu regionálních spojů České dráhy zajišťují 71 elektrickými jednotkami CityElefant. Foto: archiv

Rozjezdy pro noční hvězdy: V Praze začnou platit novinky na železnici, přibudou i spoje v půl třetí ráno

Od neděle 10. prosince se zvýší počet vlaků vypravovaných v Praze a ve Středočeském kraji o zhruba 4,5 procenta na 2322 spojů denně. Největší novinkou bude noční rozjezd o víkendových nocích z pražského hlavního nádraží v půl třetí ráno do všech hlavních směrů.

Přibydou nové vlaky na Posázavském pacifiku, mezi Slaným a Kralupy nad Vltavou i mezi Litní a Zadní Třebaní a více přímých vlaků pojede také z Prahy do Mělníka. V sezóně začne jezdit nový turistický vlak Cyklo Brdy z Prahy do Březnice a zrychlí se vlakové spojení z Kladna na pražský Zličín a Smíchov.

Pražský noční rozjezd

„Ve spolupráci se Středočeským krajem jsme se domluvili na nových víkendových nočních rozjezdech. O sobotách a nedělích se přesně v půl třetí ráno rozjedou z pražského hlavního nádraží vlaky směrem do Kladna, Kolína přes Nymburk i Český Brod, do Berouna, Benešova u Prahy, Kralup nad Vltavou a do Mělníka. Lidé už nebudou muset chvátat o víkendu na poslední vlak v půl jedné, jako dosud,“ uvedl náměstek primátorky a pražský radní pro dopravu Petr Dolínek.

V hlavním městě a Středočeském kraji obsluhují České dráhy 50 tratí o celkové délce 1632 kilometrů a jejich vlaky zastavují na 512 stanicích a zastávkách. Počet ujetých kilometrů vlaky ČD se zvýší o více než čtyři procenta na 15,98 milionu kilometrů za rok.

Celkově Praha zaplatí kolem 850 milionů, což je zhruba o 70 milionů více, než loni.

Největší novinky v jízdním řádu 2018

  • noční víkendový rozjezd ve 2:30 hod. z pražského hlavního nádraží,
  • lepší spojení na hlavních tratích na začátcích a koncích přepravních špiček a ve večerním období (nejvytíženější úseky na tratích Praha – Poříčany – Kolín, Praha – Nymburk – Kolín, Poříčany – Nymburk, Praha – Beroun, Praha – Benešov u Prahy),
  • nové přímé vlaky Praha – Mělník a nový ranní spěšný vlak z Mladé Boleslavi do Prahy,
  • zkrácení odpoledního intervalu z 60 na 30 minut na trati Slaný – Kralupy nad Vltavou,
  • nové vlaky Zadní Třebaň – Liteň (zkrácení intervalu v ranní špičce na 30 minut, v odpolední na 60 min),
  • zlepšení přestupních vazeb v Hostivici, nově se sjedou každou hodinu do Hostivice vlaky z pěti směrů (od Kladna, Rudné u Prahy, Středokluk, Smíchova a Zličína a od Dejvic a Veleslavína) a cestující budou mít možnost přestupovat do všech směrů,
  • prodloužení linky S54 Hostivice – Středokluky nově až do Tuchoměřic a Noutonic, pravidelný vlakový provoz v pracovní dny se do těchto dvou obcí vrací po 13 letech,
  • tři nové vlaky v každém směru, a tedy i zkrácení intervalu na linkách S8 Praha – Vrané nad Vltavou-Čerčany / S88 Praha – Vrané nad Vltavou – Dobříš.
  • nový noční vlak v 0:37 na lince S6 Praha – Rudná u Prahy – Beroun,
  • nové turistické vlaky „Cyklo Brdy“ a „Český ráj“.

„V pražské aglomeraci setrvale roste počet cestujících, kteří využívají vlaky k cestě do práce, za zábavou i každodenními povinnostmi. Na řadě tratí proto posílíme dopravu a zároveň i vylepšíme přestupní vazby. Myslíme ale i na cestující, kteří využívají vlaky k víkendovým výletům, a proto v příští sezóně výrazně rozšíříme počet turistických spojů,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj.

„Ve spolupráci s objednateli dopravy zahájíme provoz nových sezónních turistických vlaků Cyklo Brdy z Prahy přes Příbram do Březnice a Český ráj z Prahy přes Nymburk a Jičín do Turnova. Oba tyto spoje pojedou o víkendech a svátcích od konce března do konce října,“ dodává.

Kromě těchto nových turistických vlaků budou v zimním období, kdy nejezdí výletní vlak Cyklohráček, jezdit také nové spoje z Hostivice přes Noutonice (kolem hradu Okoř) do Slaného.


Další krátké zprávy
Nahoru